Piercing - jak dbać o przekłute miejsce? Jak pielęgnować skórę po piercingu?

2016-05-05 14:06

Piercing to inwazyjny zabieg, który powinien być wykonany przez profesjonalistę w sterylnych warunkach. Jednak nawet zachowanie wszelkich zasad higieny przez piercera nie gwarantuje pełnego zabezpieczenia przed chorobami i infekcjami. Pielęgnacja przekłutego miejsca jest równie istotna, co samo wykonanie zabiegu.

Piercing - jak dbać o przekłute miejsce? Jak pielęgnować skórę po piercingu?
Autor: Thinkstockphotos.com Przekłuwanie ciała łączy się z ryzykiem infekcji i zakażeń skóry. Aby tego uniknąć, najlepiej utrzymywać odpowiednią higienę skóry

Spis treści

  1. Piercing – jak myć kolczyk i miejsce po przekłuciu?
  2. Piercing – postępowanie po przekłuciu
  3. Piercing – kiedy można wymienić kolczyk?
  4. Piercing – jak dbać o przekłutą skórę i zmniejszyć ból?

Piercing to ozdabianie ciała poprzez przekłuwanie skóry i umieszczanie w powstałych otworach ozdób, przede wszystkim różnego rodzaju kolczyków. Wykonywanie zabiegu wymaga wprawy, precyzji i umiejętności piercera, który dba o to, by ozdoba nie tylko ładnie wyglądała, ale również o to, by sam piercing nie zagrażał zdrowiu klienta. Jednak nawet największa dbałość ze strony wykonującego zabieg nie gwarantuje, że unikniemy infekcji czy zakażeń. Jak dbać o przekłute miejsce? Jak pielęgnować skórę po piercingu?

  • Przekłutego miejsca nie wolno dotykać niemytymi i nieodkażonymi rękami. Jeśli chcesz sprawdzić, czy ranka goi się poprawnie lub czy zabezpieczenie dobrze się trzyma, umyj ręce mydłem antybakteryjnym. Jeśli go nie masz, możesz wykorzystać zwykłe mydło, jednak później odkaź dłonie środkiem do dezynfekcji skóry rąk.

Piercing – jak myć kolczyk i miejsce po przekłuciu?

Przekłute miejsce i ozdobę należy dokładnie i delikatnie oczyszczać z pojawiających się zanieczyszczeń i strupków, jednak nie powinno się robić tego częściej niż trzy raz na dobę. Aby pozbyć się brudu, użyj bawełnianego wacika namoczonego w ciepłej wodzie, a następnie przetrzyj miejsce środkiem antyseptycznym (np. Octeniseptem, Skinseptem Mucosą, Rivanolem). W kolejnych dniach po zabiegu można zastosować bardziej tradycyjne środki: roztwory soli fizjologicznej, soli morskiej, świeżo zaparzone i ostudzone napary z rumianku lub szałwii. Do przemywanie przekłutych miejsc nie wolno używać spirytusu, wody utlenionej ani gencjany.

Jeśli po zabiegu zauważysz: ropienie, mocne zaczerwienienie, obrzęk, silny ból, natychmiast zgłoś się do lekarza.

Ważne jest to, by po przemyciu osuszyć skórę i kolczyk papierowym ręcznikiem. Pamiętaj jednak, by mieć jedną rolkę przeznaczoną tylko do tego celu. Papier, którego dotykają wszyscy domownicy, jest siedliskiem bakterii.

Piercing – postępowanie po przekłuciu

  • Po wykonaniu piercingu przez ok. trzy miesiące należy unikać gorących kąpieli. Nie wolno również kąpać się w jeziorach, rzekach i basenach, w których znajdują się bakterie mogące wywołać infekcje.
  • Nie wolno dopuszczać, by ktoś dotykał przekłutego miejsca. Szczególnie niebezpieczny jest kontakt z płynami ustrojowymi innych osób, dlatego na przykład po przebiciu języka należy przez dłuższy czas wstrzymać się zarówno z pocałunkami, jak i z seksualnymi kontaktami oralnymi.
  • Wskazane jest, by unikać wszelkich aktywności, które mogą doprowadzić do przemieszczenia kolczyka, czyli np. po przekłuciu pępka zrezygnuj na dłuższy czas z wykonywanie brzuszków. Nie noś ubrań, które mogą uciskać miejsce przekłucia. Ponadto, nie stosuj na miejsce przebicia żadnych kosmetyków czy perfum.
  • Proces gojenia miejsca przekłucia będzie trwał dłużej, jeśli nie będziesz unikać dymu tytoniowego, alkoholu i narkotyków. Szczególnie nałogowi palacze i miłośnicy alkoholu powinni zapomnieć o używce – rany goją się u nich najgorzej, częste są również powikłania.
  • W czasie gojenia się rany należy również zrezygnować z opalania na słońcu i w solarium.

Piercing – kiedy można wymienić kolczyk?

Nie wolno samodzielnie wyjmować kolczyka przed całkowitym zagojeniem ranki. Jeśli okaże się, że mamy uczulenie na materiał, z którego wykonana jest ozdoba, należy udać się do salonu i tam dokonać wymiany. Inaczej można uszkodzić tkanki lub wywołać infekcję. Samemu powinno się jednak kilkakrotnie w ciągu dnia poruszać ozdobą, żeby zapobiec wrośnięciu jej w ciało. Regularnie trzeba również kontrolować kulki i sprawdzać, czy są odpowiednio dokręcone.

Piercing – jak dbać o przekłutą skórę i zmniejszyć ból?

Obrzęk i ból to częste reakcje organizmu na przekłucie. Można je łagodzić zarówno środkami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty, jak i chłodnymi kompresami z soli fizjologicznej, roztworu soli kuchennej czy morskiej. Należy unikać leków zawierających kwas acetylosalicylowy, który rozrzedza krew i zwiększa ryzyko krwawienia. Warto również zażywać preparaty zawierające cynk i witaminy: A, B6, C, E – dzięki nim gojenie będzie szybsze. Zwróć również uwagę na swoją dietę. Po piercingu włącz do codziennego menu produkty mleczne, jajka, wołowinę, orzechy, kiełki zbóż, ponieważ zawierają one składniki przyspieszające gojenie się przekłutego miejsca.

Ważne

Gdy kolczyk się znudzi

Niechciany kolczyk można wyjąć w każdej chwili, ale trzeba liczyć się z faktem, że po przekłuciu pozostanie dziurka. Jeśli jest mała, to można się z tym pogodzić. Natomiast, jeśli pozostała po kolczyku dziurka jest duża, rozciągnięta i zaczerwieniona, wtedy pozostaje jedynie rekonstrukcja chirurgiczna. Taka usługa kosztuje ok. 500 zł.