Tatuaż i piercing - kontrowersyjne ozdoby ciała
Stereotyp wytatuowanego recydywisty należy do przeszłości. Tatuaż i przekłuwanie ciała, czyli piercing, są dziś modne nie tylko wśród młodzieży. Ale moda ta wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. Jeśli chcesz sobie zrobić tatuaż albo przekłuć język poszukaj pewnego i sprawdzonego salonu.
Spis treści
- Tatuaż i piercing - nie ma gwarancji bezpieczeństwa
- Tatuaż i piercing - po wykonaniu mogą wystąpić przykre dolegliwości
- Tatuaż i piercing - tatuowanie i kolczykowanie może być groźne
Daniel ze studia „tat2” w Warszawie ma na ciele 18 rysunków. Największy i jeszcze niedokończony to ogromne serce na piersi. Zaczął się tatuować sam w wieku kilkunastu lat. - Zrobiłem sobie czaszkę na kostce metodą chałupniczą, nie miałem jeszcze profesjonalnego sprzętu - zwierza się. Dziś ma własny salon. Jego klienci to osoby publiczne, biznesmeni, członkowie subkultur, muzycy oraz zwykli ludzie. Przestrzega przed tatuatorami dysponującymi maszynkami własnej konstrukcji i oferującymi tatuaż czy piercing (kolczykowanie) za połowę ceny. - W lecie szukają klientów na kempingach, polach namiotowych, gdzie gromadzi się młodzież. Łatwo wtedy zrobić sobie krzywdę lub złapać chorobę.
Tatuaż i piercing - nie ma gwarancji bezpieczeństwa
Jeśli już jesteś zdecydowany na taką ozdobę ciała, nie żałuj pieniędzy na wizytę w renomowanym salonie tatuażu. Zwracaj uwagę na czystość, przestrzeganie higieny. Zapytaj, w jaki sposób przeprowadza się sterylizację narzędzi i o datę jej wykonania. Gabinety przekłuwania ciała powinny mieć atest kontroli terenowej stacji sanepidu.
Nawet korzystanie z renomowanego studia nie daje gwarancji pełnego bezpieczeństwa. Michał Wiśniewski (kolczykowany w Berlinie) skarżył się, że z pępka, gdzie włożono mu kolczyk, ropa ciekła przez miesiąc, a on zwijał się z bólu. Tymon Tymański długo cierpiał z powodu dużego tatuażu na nodze. Ropiejąca rana goiła się ponad dwa tygodnie. Nie mógł się swobodnie poruszać. Umieszczanie w języku kolczyków i metalowych ozdób najczęściej powoduje mikrourazy szkliwa zębów i jego znaczne spękanie, co prowadzi m.in. do próchnicy.
Tatuaż i piercing - po wykonaniu mogą wystąpić przykre dolegliwości
Jeśli miejsce nakłute swędzi, piecze, ropieje, trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Sami nigdy nie powinniśmy stosować żadnych środków. Łatwo doprowadzić do zakażenia. Tatuaż i piercing należy wykonywać w pełni zdrowia fizycznego i ze świadomością zagrożeń. A ewentualne powikłania mogą nastąpić, jednak nie muszą.
Sadzą i sokiem
- Jeden z najstarszych zachowanych przykładów tatuowania - odkryto na ciele 4000-letniej egipskiej mumii. Wizerunek Boga Słońca na skórze królewskiego potomka był nakropkowany igłą z kości, w ranki wtarto mieszaninę tłuszczu zwierzęcego i sadzy.
- Indianie nakłuwali skórę cierniami i wcierali w ranki sadzę lub sok z jagód. Eskimosi wciągali pod skórę pokryte sadzą kawałki sznurka.
- Plemiona celtyckie używały barwników roślinnych. Tatuaże robiono za pomocą ostro zakończonego kawałka kości, uderzanego kamieniem lub inną kością.
- Dawniej znakowanie ciała służyło określeniu przynależności do szczepu, odstraszeniu i zdezorientowaniu wroga, ale także podkreśleniu własnej indywidualności.
- Tatuaże pierwotnych kultur stanowiły swoisty szyfr mitologii i zaklęć. Miały chronić, dodawać odwagi, siły.
Tatuaż i piercing - tatuowanie i kolczykowanie może być groźne
- Jesteśmy narażeni na zakażenia bakteriami, wirusami, grzybami.
- Poważniejsze infekcje mogą spowodować kiłę i gruźlicę. Na świecie opisywano zakażenie trądem.
- Kilka dni po zabiegu może dojść do posocznicy - gorączkowej choroby wywoływanej przez bakterie, które dostały się do krwiobiegu.
- Najgroźniejsze w skutkach są zakażenia wirusem żółtaczki zakaźnej typu C i wirusem HIV wywołującym zespół nabytego niedoboru odporności AIDS. Trudna do leczenia jest także opryszczka zwykła - tzw. opryszczka wargowa okolic twarzy i jamy ustnej oraz opryszczka genitalna (okolic narządów płciowych).
- Igły mogą przenosić zakażenia grzybicze drożdżakami i dermatofitami. Sprawdź ich sterylność!
- Przekłuwanie i tatuowanie skóry może zaostrzać zmiany łuszczycowe, liszajowe, atopowe bądź wywoływać miejscowy uraz u ludzi predysponowanych genetycznie.
- W Europie (w tym i Polsce) nie ma uregulowań prawnych na temat prowadzenia gabinetów świadczących usługi tatuażu i piercingu. Powinny kierować się zasadami tzw. dobrej praktyki tatuażu lub piercingu. Szacuje się, że w Polsce około trzech milionów młodych ludzi poddało się już tym zabiegom.
- Wybór odpowiedniego gabinetu i osoby wykonującej zabieg to sprawa podstawowa. Ideałem byłoby, gdyby tatuaże wykonywali dermatolodzy lub chirurdzy.Tatuaże zrobione osobie zdrowej, fachowo, z zachowaniem zasad aseptyki nie prowadzą do szkodliwych następstw. Mogą być stosowane nawet do maskowania defektów urody.Powikłania ropne z powodu zakażeń paciorkowcami i gronkowcami, bliznowce lub zniekształcenia, np. płatka małżowiny usznej, to częste efekty niefachowo wykonanego tatuażu. Przekłuwanie chrząstki nosa może dawać bolesne zmiany zapalne. Najgroźniejsze dla zdrowia powikłanie to alergia kontaktowa na zastosowane barwniki. Można się z niej wyleczyć tylko poprzez całkowite usunięcie tatuażu. Dlatego, zanim zostanie zrobiony, powinno się położyć na plecach pacjenta testy płatkowe z barwnikami, które mają być użyte. Ta prosta i niezbyt kosztowna procedura zabezpiecza przed poważnymi konsekwencjami, a tatuatora przed kosztami procesów sądowych.
miesięcznik "Zdrowie"