Gładka skóra po DEPILACJI - wybierz idealną metodę depilacji dla siebie
Wydepilowane ciało jest wizytówką zadbanej kobiety. Zbędnych włosków możemy się pozbyć wieloma sposobami - za pomocą kremu lub plastrów do depilacji, elektrycznych depilatorów, golenia maszynką lub laserowo. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Powinnyśmy je dobrze poznać, zanim wybierzemy najodpowiedniejszy dla siebie sposób depilacji.
Spis treści
- Tradycyjne golenie - maszynka
- Depilacja chemiczna - krem, pianka, mleczko
- Depilatory elektryczne
- Depilacja plastrami z woskiem
- Profesjonalna depilacja w salonie
- Woskowanie w salonie kosmetycznym
- Depilacja ultradźwiękami
- Depilacja laserowa
- Co robić, gdy włoski wrastają?
- Po depilacji - zalecenia
Depilacja nie jest przyjemnością, ale to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych i higienicznych. Istnieją metody odpowiednie dla blondynek z jasnymi, miękkimi włosami oraz brunetek, których owłosienie jest zwykle gęste, twarde i trudne do usunięcia. Można pozbyć się włosków na 2-3 dni, ale i na 3 tygodnie. Lub na zawsze.
Tradycyjne golenie - maszynka
Maszynką goli się włosy szybko, tanio i wygodnie. Najlepiej robić to tuż po kąpieli lub pod prysznicem. Jeśli chcemy uniknąć bólu i podrażnień, namydlamy skórę lub smarujemy depilowane miejsce pianką do golenia, która nie wysusza naskórka i zmiękcza włosy. Nowoczesne maszynki dla kobiet mają podwójne ostrza zabezpieczające przed skaleczeniem. Pasek tworzywa między nimi jest nasączony substancjami łagodzącymi, np. wyciągiem z aloesu.
Wady golenia maszynką: poprawia ukrwienie skóry, co powoduje, że włosy stają się mocniejsze i grubsze. Szybko też odrastają. Już następnego dnia po goleniu daje się wyczuć szorstką szczecinkę. W przeciwieństwie do naturalnie rosnących włosków, te po goleniu są twardo zakończone. Dlatego tę metodę zaleca się jedynie osobom z włoskami cienkimi, rzadkimi i jasnymi oraz tym, które się spieszą i nie mają pod ręką innych środków do depilacji.
Depilacja chemiczna - krem, pianka, mleczko
Coraz popularniejsze są depilatory chemiczne w kremie, piance lub mleczku. Ich stosowanie jest bezbolesne. Działają tylko na owłosienie znajdujące się na powierzchni skóry, dlatego po zabiegu włoski dość szybko odrastają, zwykle po 4-5 dniach. Depilacja trwa od 10 do 20 minut, z czego większość czasu zajmuje równomierne i dokładne nałożenie preparatu na skórę. Składnikiem aktywnym usuwającym włoski są sole kwasu tioglikolowego (pochodna siarki), które rozpuszczają keratynę włosa, powodując jego osłabienie i urwanie u nasady.
Wady depilacji chemicznej: zdarza się, że krem lub pianka powoduje podrażnienie skóry, zwłaszcza wrażliwej. Żeby temu zapobiec, zanim poddamy się depilacji, zróbmy test. Posmarujmy preparatem naskórek w zagłębieniu łokcia lub pod kolanem i obserwujmy reakcję. Jeśli skóra się zaczerwieni, zmyjmy krem i zrezygnujmy z niego.
Depilatory elektryczne
Wygodną, choć bolesną metodą depilacji jest usuwanie włosków elektrycznym depilatorem. Wyposażony w ruchome pęsety, wirujące tarcze lub dyski, usuwa większość włosów z ich cebulkami. Depilator radzi sobie z włoskami bardzo krótkimi i z dłuższymi, kilkumilimetrowymi. Odrastają najwcześniej po 2-3 tygodniach.
Wady depilacji depilatorem elektrycznym: niestety, nie wszystkie włosy są usuwane z cebulkami. Część z nich zostaje urwana, a niektóre wrastają pod skórę, powodując stany zapalne. By zmniejszyć ból towarzyszący usuwaniu owłosienia, warto kupić sobie depilator wyposażony w specjalne nakładki masujące lub chłodzące skórę.
Depilacja plastrami z woskiem
Plastry z woskiem to kolejna metoda depilacji. Wosk z miodem lub lanoliną, którym pokryte są plastry, usuwa włosy osłabiając ich cebulki. Dlatego odrastające są słabsze i przerzedzone. Zimny wosk pod wpływem ciepła skóry lekko się rozpuszcza i wnika we włosy, dzięki czemu łatwo je wyrwać. Plastry musimy mocno przycisnąć do ciała, przytrzymać, ogrzewając ciepłem dłoni, a potem zerwać energicznym szarpnięciem pod włos.
Wady depilacji woskowymi plastrami: niestety, nie zawsze udaje się usunąć od razu wszystkie włosy. Powtarzając operację kilkakrotnie, można podrażnić, a nawet uszkodzić skórę. Wadą tej metody jest też to, że wosk chwyta tylko kilkumilimetrowe włoski - po jej zastosowaniu niektóre zaczynają wrastać.
Profesjonalna depilacja w salonie
Jeśli nie chcemy usuwać owłosienia w domu, skorzystajmy z pomocy kosmetyczek lub lekarzy medycyny kosmetycznej. Najpopularniejsze i najtrwalsze metody, którym możemy się poddać w salonie lub gabinecie, to gorący wosk i laser.
Woskowanie w salonie kosmetycznym
Podczas zabiegu kosmetyczka nakłada gorący (ale nie parzący) płynny wosk na skórę, szybko przykłada pasek flizeliny i odrywa go energicznym ruchem, wyrywając włosy razem z cebulkami. Tym sposobem idealnie usuwa się owłosienie z dużych powierzchni, np. nóg czy rąk. Po zabiegu kosmetyczka wciera w skórę płyn do dezynfekcji, zapobiegający zapaleniu mieszków włosowych i środek opóźniający odrastanie włosków. Jeśli skóra jest bardzo podrażniona, przez kilka dni smaruje się ją łagodzącym panthenolem. Woskowanie pozostawia skórę gładką przez 4 tygodnie, a cebulki znacznie osłabione. Odrastające włoski będą coraz jaśniejsze i delikatniejsze.
Wady profesjonalnego woskowania: jest to dość bolesna metoda depilacji, a włoski muszą mieć przynajmniej pół centymetra. Trzeba więc zrezygnować z depilacji na kilka tygodni, by odrosły. Ponadto woskowanie może powodować podrażnienie skóry i zapalenie okołomieszkowe włosa. Nie nadaje się dla osób z popękanymi naczynkami lub żylakami. Po depilacji ciepłym woskiem nie należy się opalać, brać gorących kąpieli, ani chodzić do sauny. Może to powodować podrażnienia, a w przypadku solarium i słońca - przebarwienia.
Depilacja ultradźwiękami
Osoby, które mają włoski jasne lub siwe, mogą je usunąć metodą enzymatyczno-ultradźwiękową. Wykorzystuje się w niej enzymy: trypsynę oraz papainę. Wprowadzane są one do skóry za pomocą ultradźwiękowej sondy i niszczą mieszki włosowe. Przed zabiegiem epilacji usuwa się włoski za pomocą ciepłego wosku w celu rozpulchnienia naskórka. Żeby zabieg przyniósł trwały efekt, należy go kilkakrotnie powtarzać. Trzeba przychodzić do gabinetu przynajmniej przez trzy kolejne dni i smarować skórę preparatami zawierającymi trypsynę i papainę.
Depilacja laserowa
Za pomocą promienia lasera można usunąć włoski na stałe (to tzw. epilacja). Najczęściej zabieg jest przeprowadzany w gabinecie medycyny estetycznej, choć wykonują go także salony kosmetyczne. Przed zabiegiem dermatolog nakłada na skórę chłodzący żel znieczulający lub smaruje ją kremem emla, który zmniejsza ból. Laser niszczy włosy w fazie wzrostu, ale nie działa na te w fazie spoczynku i wypadania. Aby więc usunąć wszystkie, należy wykonać kilka, czasem kilkanaście zabiegów. Światło lasera wchodzi w reakcję z melaniną znajdującą się w mieszkach włosowych, dlatego ta metoda jest przeznaczona dla osób ciemnowłosych. Nie nadaje się do usuwania włosów jasnych, rudych i siwych.
Wady depilacji laserem: lasera nie wolno stosować na skórę opaloną, z przebarwieniami i pieprzykami (najlepiej decydować się na epilację tą metodą, gdy mamy skórę bladą, nieopaloną i przez miesiąc po zabiegu nie planujemy opalania). Do przeciwwskazań należą też: ciąża i karmienie piersią, trądzik różowaty, bielactwo i opryszczka, kuracja niektórymi antybiotykami i lekami z substancjami fotouczulającymi, zażywanie leków uspokajających, przeciwgrzybiczych i retinoidów.
Polecany artykuł:
Co robić, gdy włoski wrastają?
Ratunkiem jest przekłucie skóry wysterylizowaną igłą, wyrwanie włoska i dezynfekcja ranki. Po depilacji, by zapobiec wrastaniu smarujemy skórę preparatami z kwasem glikolowym, który zmiękcza naskórek. Możemy też podczas prysznica czy kąpieli masować miejsca podatne na wrastanie włosów szorstką rękawicą lub zrobić delikatny peeling.
Po depilacji - zalecenia
Skóra bywa podrażniona. Warto ją posmarować nawilżającym balsamem albo oliwką, co ukoi i złagodzi zaczerwienienia. Ten sam efekt przyniesie również wmasowanie panthenolu lub sanofilu. Jako środek odświeżający/odkażający można zastosować talk.