Domowe SPA - jak zrobić seans spa w domu?

2019-11-13 10:35

Z roku na rok ośrodki SPA zdobywają coraz więcej wielbicieli. Nic dziwnego, tu można naprawdę wypocząć, zrelaksować się, zadbać o ciało i umysł. Nie musisz jednak wydawać fortuny na tego typu atrakcje. Przygotuj sobie seans SPA we własnym domu.

Spis treści

  1. Spa- oaza urody i spokoju
  2. Wyprawa do wód
  3. Spa - zacznij od peelingu
  4. Spa - zanurz się w kąpieli
  5. Przeczytaj: Pielęgnacja olejem rycynowym
  6. Odejmij sobie lat
  7. Odżyw i dopieść skórę
  8. Domowa kąpiel spa
Domowe SPA - jak w domu zrobić seans spa?
Autor: Thinkstockphotos.com Jak urządzić kąpiel SPA w domu?

Choć termin SPA (łac. Sanitas per aquam, czyli zdrowie dzięki wodzie) na dobre zagościł w naszym języku, nie każdy umiałby wyjaśnić, na czym to właściwie polega. A zatem – co to jest spa i co wyróżnia te zabiegi spośród innych?

Spa- oaza urody i spokoju

Spa to nie miejsce, do którego można wpaść podczas przerwy w pracy, to nie wizyta u kosmetyczki ani pobyt w sanatorium. W spa nie wolno się spieszyć, tu trzeba poczuć się komfortowo i poddać zabiegom, które przywrócą urodę ciału, ukoją nerwy i zmysły. Spa to spokój i wygoda, cisza lub relaksująca muzyka, łagodne światło świec, kosmetyki o urzekających kolorach i zapachach, a przede wszystkim woda – odprężające kąpiele i pobudzające masaże. Te niespieszne rytuały pielęgnacyjne pomagają odzyskać siły witalne, wewnętrzną harmonię i równowagę, dzięki czemu można potem z energią i optymizmem stawić czoła codzienności. Chcesz sobie zafundować własne spa? Możesz je urządzić w domowej łazience – przygotuj odpowiednie kosmetyki, pachnące świece, miękkie ręczniki, wygodny szlafrok i zarezerwuj dużo wolnego czasu.

Wyprawa do wód

Początków dzisiejszego spa można doszukać się w starożytności. W ówczesnych kulturach kąpiel była ważnym elementem dnia codziennego, z czasem stając się prawdziwym rytuałem o znaczeniu obyczajowym i religijnym – woda to źródło życia, symbol odnowienia i oczyszczenia. W czasach naszych dziadów i pradziadów modne stały się podróże do kurortów z wodami leczniczymi. Stąd zresztą wywodzi się termin spa – od nazwy belgijskiego miasta Spa, słynnego z leczniczych gorących źródeł. Dzisiejsza filozofia spa odwołuje się właśnie do dawnych zwyczajów korzystania z leczniczych właściwości wody, by odzyskać siły witalne, zdrowie i urodę.

Czytaj też: Sól gorzka - właściwości i zastosowanie. Kąpiele solankowe

Warto wiedzieć

Nie przesadź z temperaturą wody

30 stopni Celsjusza - tyle (w przybliżeniu) powinna mieć kąpiel, jeśli chcesz się w niej zrelaksować. Niższa temperatura (20-27 stopni) podziała pobudzająco, gdyż pod jej wpływem naczynia szybko się obkurczą, a po wyjściu z wody nastąpi ich rozszerzenie. Natomiast cieplejsza kąpiel (38-42 stopni) wywoła spadek ciśnienia krwi i wpłynie usypiająco.

Spa - zacznij od peelingu

Peeling wspomaga naturalny proces złuszczania naskórka. W oczyszczoną skórę łatwiej potem wnikają aktywne substancje z kosmetyków. A masaż wykonywany podczas peelingu pobudza krążenie i poprawia odżywienie komórek skóry. Do zabiegu najłatwiej użyć gotowego kosmetyku, ale jeśli wolisz, możesz przygotować go sama.

  • Zmieszaj pół szklanki gruboziarnistego cukru lub soli morskiej z 3–4 łyżkami oliwy. Papkę rozprowadź na skórze myjką lub dłońmi i kolistymi ruchami masuj całe ciało.

Oczyść także twarz, szyję i dekolt, ale do tego użyj delikatnego peelingu drobnoziarnistego lub enzymatycznego, który rozpuszcza komórki zrogowaciałego naskórka. Na koniec spłucz wszystkie kosmetyki pod prysznicem i umyj włosy, by skóra głowy też mogła oddychać.

Spa - zanurz się w kąpieli

Napełnij wannę ciepłą wodą i dodaj do niej sól albo płyn do kąpieli. Wybierz kosmetyk, który nie tylko pięknie pachnie, ale też doskonale nawilża skórę. Dobrze, żeby zawierał np. algi, sól morską, witaminę C, kwasy owocowe, glicerynę, proteiny pszeniczne, elastynę czy aminokwasy. W ciepłej wodzie pory skóry się rozszerzają i nawilżające substancje mogą głębiej wniknąć.

Przeczytaj: Pielęgnacja olejem rycynowym

Odejmij sobie lat

Po seansie spa oczekujesz nie tylko poprawy samopoczucia, ale też tego, że będziesz wyglądać młodziej. Dobrze nawilżona i napięta skóra na pewno odejmie lat, jednak prawdziwy wiek mogą zdradzić oczy - nie tylko zmarszczki, ale także sińce, worki pod oczami czy opuchnięte lub zaczerwienione powieki. Jak temu zaradzić? Na zaczerwienienie pomoże położenie na powiekach ciepłych kompresów z mocnej herbaty. Natomiast na obrzęki i worki pod oczami najlepsze jest zimno. Możesz kostkę lodu owinąć w chusteczkę i delikatnie masować dolną i górną powiekę w kierunku od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka albo na 10–15 minut założyć żelowe okulary, wcześniej schłodzone w lodówce. Sińce znikną, jeśli najpierw poprawisz mikrokrążenie oklepując skórę pod oczami, a następnie położysz pod oczy schłodzone plastry ogórka.

Odżyw i dopieść skórę

Po kąpieli twoja skóra jest miękka, gładka i dobrze nawilżona. Aby zatrzymać wilgoć w skórze, sięgnij po kosmetyki, które ją lekko natłuszczą i odżywią. Wybierz balsam, krem lub masło do ciała zawierające witaminę A, E, D, lanolinę, woski lub tłuszcze roślinne, np. masło karite, masło kakaowe, olej brzoskwiniowy czy migdałowy. Wspaniale sprawdzi się także zwykła oliwa – wmasuj ją w wilgotną skórę i zostaw do wchłonięcia. Możesz przedtem dodać do niej kilka kropli olejku aromatycznego, w ten sposób uzyskasz doskonały i pięknie pachnący kosmetyk.To nie koniec twojego seansu spa. Włóż szlafrok i odpocznij – poleż albo się zdrzemnij, wypij dobrą ziołową herbatę, która pomoże oczyścić organizm z toksyn. Pozwól, by przez 2–3 godziny kosmetyki dobrze się wchłonęły. Potem sięgnij po oszałamiająco pachnący olejek do masażu. To nie tylko wspaniała aromaterapia, taki kosmetyk odżywia skórę, wygładza ją i uelastycznia. Wspomaga też wnikanie w głąb naskórka wcześniej zastosowanych kosmetyków. Nalej odrobinę olejku na dłoń i wcieraj w skórę – najpierw nóg, potem ud i brzucha, rąk i klatki piersiowej, na końcu twarzy. Oczywiście, jeśli możesz kogoś poprosić o wykonanie takiego masażu, zrób to, bo wtedy będziesz mogła dogłębnie się zrelaksować.

Zrób to koniecznie

Domowa kąpiel spa

Możesz przygotować własną ''kąpiel piękności''. Podgrzej 2 litry mleka, dodaj 2–3 łyżki miodu, dokładnie wymieszaj i wlej do wanny z wodą. Miód i mleko wiążą wilgoć i odżywiają skórę, pozostawiając ją elastyczną i delikatną w dotyku. A może wolisz kąpiel ziołową? Dolej do wanny np. napar z rumianku lub lawendy. Zioła pięknie pachną i pielęgnują skórę, pomagają się odprężyć i ukoić nerwy. Dobrym pomysłem na relaksującą kąpiel jest też dodanie do niej kilku kropli olejku aromatycznego, np. z geranium, gorzkiej pomarańczy. Czas spędzony w wannie warto wykorzystać, żeby zadbać o włosy i twarz. Ciepła para nie tylko rozszerza pory skóry, ale rozchyla także łuski włosów, więc aplikując maseczkę, zapewnisz jej lepszą skuteczność.

Jeśli wcześniej zrobiłaś peeling twarzy, nie kładź już maseczki oczyszczającej – wybierz nawilżającą lub odżywczą i rozprowadź ją też na szyi i dekolcie. Chcesz sama zrobić taki kosmetyk? Świetną maseczkę przygotujesz np. ze startego jabłka wymieszanego z łyżką mąki ziemniaczanej – głęboko nawilża naskórek, dostarcza witamin, łagodzi podrażnienia. Gdy zmieszasz 3 łyżki twarogu z łyżką miodu uzyskasz maseczkę, która odżywi i uelastyczni skórę. Na włosach rozprowadź maskę wzmacniającą i dodającą im sprężystości lub objętości. Jeśli chcesz zregenerować włosy domowym sposobem, nałóż na nie np. papkę z żółtka jajka (a jeszcze lepiej z 4–5 żółtek jajek przepiórczych, które są bogatsze od kurzych w składniki mineralne) oraz oliwy. Potem włóż czepek kąpielowy i owiń głowę ręcznikiem – pod kompresem składniki odżywcze lepiej się wchłoną. Po zmyciu maski spłucz włosy wodą z dodatkiem soku z cytryny, wtedy odzyskają blask. Gdy już zadbasz o twarz i włosy, zanurz się w kąpieli, zamknij oczy i na 30 minut oddaj się marzeniom, które pomogą się zrelaksować.

miesięcznik "Zdrowie"