Peeling kawitacyjny w domu: jak go zrobić? Urządzenia do peelingu kawitacyjnego

2017-09-27 7:00

Peeling kawitacyjny w domu to zabieg, który, podobnie jak ten wykonywany w gabinecie kosmetycznym, wykorzystuje kawitację, czyli zjawisko fizyczne, do którego dochodzi pod wpływem zmniejszenia ciśnienia. Przeczytaj więc, jak samodzielnie przeprowadzić peeling kawitacyjny w domu i oczyścić swoją twarz!

Peeling kawitacyjny w domu: jak go zrobić? Urządzenia do peelingu kawitacyjnego
Autor: thinkstockphotos.com Peeling kawitacyjny w domu wykonasz za pomocą tych samych urządzeń, z których korzysta się w gabinetach kosmetycznych.

Spis treści

  1. Peeling kawitacyjny w domu: dla kogo jest przeznaczony?
  2. Urządzenia do peelingu kawitacyjnego w domu
  3. Jak zrobić peeling kawitacyjny w domu?
  4. Peeling kawitacyjny w domu: efekty
  5. Peeling kawitacyjny w domu: przeciwwskazania

Peeling kawitacyjny w domu to wygodne rozwiązanie - zabieg można wykonywać we własnej łazience od kilku lat - wcześniej taka możliwość była dostępna tylko w salonach kosmetycznych. Kawitacja polega na szybkiej przemianie fazy ciekłej w fazę gazową. Gdy ultradźwięki emitowane przez aparat do peelingu kawitacyjnego zderzą się ze zwilżoną skórą, dojdzie do wytworzenia mikroskopijnych pęcherzyków gazu. Zmienia się również ciśnienie, zachodzą kolejne reakcje – w ich efekcie dochodzi do rozbicia wiązań między martwymi komórkami warstwy rogowej naskórka, a następnie do skutecznego złuszczenia tych komórek.

Peeling kawitacyjny w domu: dla kogo jest przeznaczony?

Z domowego peelingu kawitacyjnego korzystać mogą te osoby, które potrzebują skutecznego oczyszczenia skóry, zarówno z martwych komórek, jak i z zaskórników, nadmiaru sebum czy niewielkich niedoskonałości. Będzie on więc odpowiedni dla osób z cerą tłustą i trądzikową, poszarzałą, wymagającą dotlenienia. Seria zabiegów może pomóc uporać się z niewielkimi, powierzchniowymi plamkami i przebarwieniami posłonecznymi.  Wyrównuje też koloryt skóry, poprawia mikrokrążenie nadając cerze zdrowy, świeży wygląd. Ultradźwięki działają w pewnym stopniu również na tkanki, dlatego peeling kawitacyjny pobudza komórki do regeneracji i przyspiesza wymianę tlenową, pobudza też fibroblasty produkujące kolagen i elastynę - dzięki temu cera dłużej będzie wyglądała młodo. Może być również wsparciem w leczeniu i poprawie wyglądu blizn, zwłaszcza potrądzikowych. Z pomocą peelingu kawitacyjnego można również zadbać o wygląd innych niż twarz części ciała – dłoni, dekoltu, pleców.

Urządzenia do peelingu kawitacyjnego w domu

Podstawą zabiegu jest oczywiście sprzęt do kawitacji. Najtańsze z urządzeń kosztuje tyle, co dwa zabiegi peelingu kawitacyjnego w gabinecie – ok 120 zł. Są i droższe modele: po 300, 500, a nawet 1000 zł i więcej. Zazwyczaj są bezprzewodowe, na baterie, i z wyglądu przypominają elektroniczny termometr, tyle że z metalową końcówką - szpatułką. Są ergonomiczne, lekkie i poręczne. Niektóre wyposażone są w niewielki wyświetlacz, na którym można ustawić wymagane parametry, w innych do tego celu służą specjalne guziczki i pokrętła. Kupując taki sprzęt warto zwrócić uwagę na jego funkcje. Osoby, które taki zabieg często wykonują w domu, radzą, by aparat miał wskaźnik informujący o poziomie naładowania baterii, funkcję odmierzania czasu i samoistnego wyłączania się, gdy zabieg powinien dobiec końca, a także możliwość zasilania z gniazdka (bardzo przydatną, gdy zabieg trwałby dłużej, niż zniosłaby to moc akumulatorów).

Jak zrobić peeling kawitacyjny w domu?

Oprócz aparatu do kawitacji do wykonania zabiegu potrzeba niewiele więcej – konieczne będą jedynie waciki oraz płyn, jakim zwilżysz skórę (wilgoć jest niezbędna, by doszło do kawitacji). Może to być woda, ale nie bezpośrednio z kranu, lecz źródlana (ostatecznie zwykła, lecz przegotowana), tonik bezalkoholowy, sól fizjologiczna (jeśli cera jest wyjątkowo wrażliwa) czy np. woda różana – wtedy dojdzie jeszcze przyjemny efekt aromaterapii. Przed zabiegiem należy zdjąć biżuterię i wszelkie metalowe elementy (w tym również kolczyki i aparat z zębów, jeśli jest zdejmowany). Trzeba też wykonać pełen demakijaż albo dokładnie umyć skórę (jeśli peeling wykonujemy np. na dekolcie lub na dłoniach). Wacik należy zmoczyć płynem i zwilżyć nim skórę, a następnie przesuwać po niej szpatułką aparatu, która powinna być nachylona pod kątem około 45 stopni. Warto pamiętać, że skóra w trakcie zabiegu musi być stale lekko wilgotna – gdy wyschnie, trzeba ją ponownie przetrzeć wilgotnym wacikiem. Drugim, suchym wacikiem, co jakiś czas trzeba zbierać zanieczyszczenia, jakie zbiorą się na szpatułce. Nie należy na dłużej zatrzymywać szpatułki w jednym miejscu – mogłoby wtedy dojść do poparzenia lub uszkodzenia skóry. Ruchy dłoni powinny być płynne i pewne. Zabieg najlepiej robić przed lustrem, bo łatwiej wtedy ominąć okolice oczu i ust, których nie złuszczamy tą metodą. Zabieg na twarz powinien trwać nie dłużej, niż 15 minut (na ciało do 45 minut). Na koniec skórę trzeba przemyć płynem, by usunąć z niej resztki zanieczyszczeń, a następnie nałożyć krem.

Peeling kawitacyjny w domu: efekty

Osoby, które regularnie wykonują domowy peeling kawitacyjny, podkreślają, że zabieg daje bardzo dobre efekty. Już po jednym zastosowaniu aparatu cera jest wyraźnie bardziej gładsza, rozjaśniona, a niedoskonałości mniej widoczne, skóra chłonie też jak gąbka każdy krem. By uzyskać pełen oczekiwany efekt, niezbędna jest seria nawet 10-12 peelingów. W przypadku cery tłustej, poszarzałej, ze skłonnością do przedwczesnych zmarszczek, uszkodzonej słońcem zabiegi trzeba powtarzać raz w tygodniu, w przypadku cery delikatnej i wrażliwej zaś – co dwa tygodnie.

Warto wiedzieć

Peeling kawitacyjny w domu: przeciwwskazania

Mimo że peeling kawitacyjny w domu jest bezbolesny i nieinwazyjny, nie każda osoba może sobie na niego pozwolić. Przeciwwskazania to: niedoczynność tarczycy i nadczynność tarczycy, nadciśnienie i problemy z krążeniem, ropne zaskórniki i stan zapalny (peeling mógłby wtedy roznieść bakterie po skórze i doprowadzić do zakażenia), zakrzepowe zapalenie żył, ciąża, choroby nowotworowe i stan po ich usunięciu, uczulenie na materiał, z jakiego wykonana jest szpatułka urządzenia (stal nierdzewna, stal chirurgiczna, INOX). Zabiegu nie wolno wykonywać również w trakcie infekcji przebiegającej z gorączką, w trakcie zapalenia zatok, przy osteoporozie, nerwicy wegetatywnej, a także wtedy, kiedy w tkankach obecne są tzw. ciała obce aktywne, takie jak zastawki lub rozrusznik serca, metalowe implanty, stały aparat na zęby.