Kręcone włosy: jak o nie dbać i jak je układać?

2018-01-19 16:20

Kręcone włosy stanowią wyzwanie dla ich posiadaczek, które nie zawsze wiedzą, jak o nie dbać i jak je układać, by nie były przesuszone, matowe i trudne w stylizacji. Kręcone włosy nie zostawiają też szerokiego pola do fantazjowania w przypadku fryzur - niesforne kosmyki sterczą na wszystkie strony i tylko właściwa pielęgnacja może przyjść na pomoc kręconym włosom. Dowiedz się, jaką strukturę mają loki, jak o nie dbać i jak je układać. Poznaj 10 głównych zasad pielęgnacji włosów kręconych oraz sprawdzone sposoby na ich stylizację.

Włosy kręcone - pielęgnacja. Jak wyprostować i podkreślić skręt włosów?
Autor: Thinkstockphotos.com Kręcone włosy mają dużą objętość, ale puszą się i rozdwajają na końcach. Myj włosy rzadziej i stosuj kosmetyki, które odżywią włosy i podkreślą skręt.

Spis treści

 1. Jak dbać o kręcone włosy? 10 głównych zasad
 2. Jaka układać kręcone włosy?
 3. Jak wyprostować kręcone włosy?
 4. Jak podkreślić skręt włosów?

Kręcone włosy -ich właścicielki często skarżą się, że pielęgnacja loków i fal zajmuje im dwa razy więcej czasu niż pozostałym osobom. A przecież nie jest tajemnicą, że budowa włosów kręconych znacząco różni się od budowy włosów prostych. Podstawową różnicą jest inny układ wiązań chemicznych, które zachodzą w lokach i falach. Z tej przyczyny ich struktura jest nierówna, a łuski włosa nie domykają się. Efektem jest matowość, bo włosy kręcone gorzej odbijają światło. Dodatkowo skręty powodują, że sebum zatrzymuje się blisko cebulki włosa, zamiast dotrzeć do jego końcówki. Włosy pozostają suche, łatwiej elektryzują się i puszą. Dlatego ich stylizacja bywa wyzwaniem nawet dla doświadczonych fryzjerów.

Jak dbać o kręcone włosy? 10 głównych zasad

 • myj włosy jak najrzadziej możesz (nie więcej niż raz na dwa dni);
 • opłukuj włosy, kierując głowę w dół, żeby ułatwić ich rozczesywanie;
 • podczas mycia używaj zimnej lub letniej wody, ponieważ gorąca rozchyla łuski włosów;
 • rozczesuj włosy od razu po myciu, kiedy są jeszcze mokre;
 • używaj grzebieni o szeroko rozstawionych igłach lub plastikowych szczotek nie podrażniających włosów (np. tangle teezer);
 • wycieraj włosy ręcznikiem, odciskając wodę z pojedynczych pasm, ale nie trzyj ich;
 • susz włosy zimnym nawiewem i jeśli możesz, używaj dyfuzora;

Uwaga! Wełna elektryzuje włosy. Wybieraj czapki z innych materiałów i zrezygnuj z wełnianych golfów.

Jaka układać kręcone włosy?

Włosy kręcone sprawiają trudności w ułożeniu, ale jednocześnie są obdarzone naturalną objętością. Warto wykorzystać ten atut podczas wyboru fryzury. Jeśli jesteś posiadaczką sprężynek lub afro, możesz zaryzykować z krótką fryzurą. W innych wypadkach lepiej zostać przy włosach długich lub półdługich, żeby uniknąć efektu "baranka". Jeżeli włosy są zadbane i odżywione, a skręt wyrazisty, najpiękniej będą wyglądać rozpuszczone. Warto też eksperymentować z kokami i kucykami. Końcówki należy podcinać przynajmniej raz na dwa miesiące (ok. 1 cm), żeby włosy lepiej się układały i szybciej rosły.

Jak wyprostować kręcone włosy?

Trwałe prostowanie i złagodzenie skrętu można uzyskać tylko u fryzjera, np. za pomocą zabiegu keratynowego. Domowe sposoby są skuteczne, ale niestety krótkotrwałe. Polecamy płukanki z lipy, spraye typu "frizz control", maski i odżywki z keratyną, lnem, masłem shea, aloesem, glinką Ghassoul oraz silnie nawilżające olejki kokosowe lub arganowe. Przy włosach suchych sprawdzi się żel do prostowania włosów. Można go kupić w sklepach fryzjerskich i dobrze zaopatrzonych drogeriach internetowych, cena to ok. 25- 40 zł.

Jak podkreślić skręt włosów?

Sposobem na podkreślenie naturalnego skrętu włosów kręconych jest ich właściwe ugniatanie, kiedy jeszcze są mokre. Wszystko zależy od rodzaju loków, ale też preferencji - warto eksperymentować i wybrać metodę odpowiednią dla siebie. W trakcie ugniatania można skorzystać z pomocy pianek podkreślających skręty, a po wysuszeniu utrwalić fryzurę lakierem modelującym loki.

 1. Weź w dwie dłonie materiał i złap nim pasma włosów, a następnie ugniataj je i delikatnie wyciskaj. Materiał musi być nasiąkliwy i mieć gładką fakturę (bawełniana ścierka, stara bluzka, ścierka z mikrofibry, pielucha tetrowa).
 2. Wybierz pasmo włosów, przeczesz je palcami od góry, zatrzymaj się w połowie i delikatnie potrząsaj włosami. To wydobędzie ich naturalny skręt, szczególnie jeśli znajduje się on bliżej końcówki włosa.
 3. Otwartą dłonią złap pasmo włosów od spodu. Powoli przesuwaj w stronę głowy i z powrotem kilka razy jak harmonijka. Tuż przy skórze delikatnie dociskaj pasmo.
 4. Jeszcze pod prysznicem lub w wannie nałóż odżywkę nawilżającą na mokre włosy. Następnie skieruj głowę w dół, w koszyczek z dłoni nabierz wody i ugniataj tak pukle przy końcówkach.
 5. Pociągnij kosmyk włosów i nawiń lok na palec. Przy skórze głowy wyjmij palec i zepnij lok klamrą lub spinką (nie wsuwką). Powtórz ten zabieg z resztą włosów, zdejmij spinki po 15-20 minutach. Dzięki tej sztuczce włosy będą odstawać u nasady, a puszyste loki skręcać się będą od skóry głowy, zamiast "wyskoczyć" nagle w połowie długości.
 6. Weź bawełniany t-shirt i po umyciu skieruj głowę w dół. Dolną częścią (bez rękawów) zacznij owijać włosy od spodu, rozpoczynając od czoła. Z tyłu umocuj t-shirt, wkładając jeden kawałek materiału między drugi. W tym miejscu zostaw jedną rękę, a drugą zbierz górną część t-shirtu i przerzuć do tyłu, tworząc turban. Dekolt bluzki zawiń pod pierwszą warstwę, żeby turban trzymał się prawie bez twojej pomocy. Prawy i lewy rękaw zroluj do wewnątrz. Zwiąż nad czołem i przesuń turban delikatnie do tyłu. Całość musi być ciasno ściśnięta. Z tyłu głowy powinna utworzyć się materiałowa "kieszonka", w której znajdują się włosy. Ta metoda pozwala odcisnąć wodę z loków bez ugniatania.