Zniszczone i rozdwojone końcówki włosów. Jak je zregenerować?

2017-05-12 17:43

Rozdwajające się końcówki włosów to wołanie o pomoc i odpowiednią opiekę. Tak zniszczone włosy należy podciąć i dobrze odżywić. Pomocny w takim przypadku będzie dobry fryzjer, odżywczy olejek do włosów i zestaw witamin, a także odpowiednio zbilansowana dieta.

Zniszczone końcówki włosów. Sposoby na rozdwajające się końcówki
Autor: Thinkstockphotos.com Końcówki włosów rozdwajają się z powodu złej diety i pielęgnacji. Częste suszenie, stylizacja i zbyt rzadkie podcinanie końcówek skutkują pogorszeniem stanu włosów.

Spis treści

 1. Jak zregenerować zniszczone włosy?
 2. Włosy nie lubią gorącej wody i powietrza
 3. Zaufaj dobremu fryzjerowi
 4. Nawilżaj włosy olejami
 5. Domowa maseczka z jajka na rozdwojone końcówki
 6. Stosuj zdrową, zbilansowaną dietę

Zniszczone i rozdwojone końcówki włosów są efektem nieodpowiedniej pielęgnacji włosów, częstego suszenia suszarką, farbowania, stylizacji na gorąco. To wszystko sprawia, że końcówki zaczynają się rozdwajać, włosy się łamią i dosłownie sypią z głowy. Jak poradzić sobie z burzą suchych i zniszczonych włosów? Czy jedynym wyjściem jest strzyżenie na krótko? Niekoniecznie, oto kilka skutecznych sposobów na rozdwajające się końcówki włosów.

Jak zregenerować zniszczone włosy?

 • odwiedzaj regularnie dobrego stylistę fryzur,
 • regularnie nawilżaj włosy, stosując maseczki i olejowanie,
 • nie szarp ich w trakcie czesania,
 • pamiętaj o zdrowej diecie,
 • podcinaj końcówki regularnie, nawet jeśli zapuszczasz włosy,
 • ogranicz suszenie włosów i stylizację na gorąco.

Włosy nie lubią gorącej wody i powietrza

Nigdy nie myj włosów bardzo gorącą wodą, lepsza będzie lekko ciepła lub letnia, a do ostatniego płukania użyj chłodnej wody. Sprawi to, że łuski włosów będą domknięte, a same końcówki znacznie mniej narażone na zniszczenia. Nie susz też włosów tuż po umyciu, kiedy są jeszcze bardzo mokre, ponieważ wtedy bardziej się niszczą i proces suszenia suszarką trwa dłużej.

Włosy należy suszyć zgodnie z kierunkiem ich wzrostu, nigdy „pod włos”, z odległości co najmniej 15 cm. Nawiew najlepiej ustawić na najniższą możliwą temperaturę. Wysoka temperatura powoduje „otworzenie” łuski włosa. Włosy są wtedy bardziej podatne na zniszczenie, a ich końcówki na rozdwojenie. Warto też czasem dać włosom odpocząć od suszarki, np. na w czasie wakacji, albo w weekend, kiedy nigdzie się nie wybierasz – i poczekać aż wyschną same.

Zaufaj dobremu fryzjerowi

Czasami zdarza się jednak, że końcówki włosów są do tego stopnia zniszczone, że nie pozostaje nic innego, jak wizyta u dobrego stylisty fryzur, który dobierze zabieg oraz wykona dobre cięcie. Oceni on, czy włosom potrzebne jest radykalne strzyżenie czy wystarczy jedynie delikatne podcięcie zniszczonych końcówek. Profesjonalne cięcie ostrymi nożyczkami pozwoli ostatecznie pozbyć się problemu.

Nawilżaj włosy olejami

Bogata w witaminę E oliwa z oliwek ma właściwości odżywiające i regenerujące. Doskonale nawilży, odżywi i nabłyszczy twoje włosy, a odpowiednio nawilżone i natłuszczone, będą mniej podatne na uszkodzenia. Raz w tygodniu należy nałożyć podgrzaną oliwę na zniszczone końcówki włosów i owinąć je folią, a następnie ręcznikiem. Po upływie minimum 10 minut wystarczy umyć włosy delikatnym szamponem. Można też po każdym myciu wetrzeć kroplę oliwy w same końcówki, bez spłukiwania.

Nie tylko oliwa z oliwek ma dobroczynny wpływ na nasze włosy, można zastąpić ją dostępnymi w aptekach i drogeriach olejkami: rycynowym, arganowym lub kokosowym – zwłaszcza te dwa ostatnie wygładzają puszące się, rozdwojone końcówki włosów.

To ci się przyda

Domowa maseczka z jajka na rozdwojone końcówki

Już nasze babcie wiedziały, że jajka bardzo korzystnie wpływają na zdrowie i wygląd włosów. Jajka są bogatym źródłem białka i niezbędnych kwasów tłuszczowych – składników, które mogą pomóc w walce z rozdwojonymi końcówkami. Maseczkę z jajka najlepiej stosować regularnie, np. raz w tygodniu. Pamiętaj też, aby przed nałożeniem maseczki dokładnie rozczesać włosy.

Przepis na maseczkę: żółtko jajka zmieszaj z oliwą z oliwek (wystarczą 2-3 łyżki) i 1 łyżką miodu. Nałóż maseczkę na wilgotne włosy. Po upływie około pól godziny spłucz ją, a włosy umyj delikatnym szamponem. Regularnie stosowana maska sprawi, że włosy staną się gładsze i mniej łamliwe.

Stosuj zdrową, zbilansowaną dietę

Należy pamiętać nie tylko o nawilżaniu i odżywianiu włosów, ale również o zdrowym odżywianiu całego organizmu. Prawidłowa dieta ma zbawienny wpływ na stan naszych włosów. Aby były one lśniące i zdrowe warto wzbogać dietę o produkty zawierające duże ilości witamin z grupy B, witaminy A, E, cynku, żelaza i miedzi. Warto też zaopatrzyć się w aptece w gotowe suplementy diety zawierające skrzyp.