Myjesz włosy rano czy wieczorem? Okazuje się, że ma to duże znaczenie dla ich kondycji

2022-10-14 16:48

Mówi się, że nagminne mycie włosów nie jest wskazane, ponieważ powoduje ich nadmierne przetłuszczanie. Ale duże znaczenie ma też to, o jakiej porze wykonujemy tę czynność pielęgnacyjną. Ma to wpływ nie tylko na ich wygląd, ale także kondycję. Czyli kiedy najlepiej to robić – rano czy wieczorem? Znalezienie tego złotego środka jest tutaj kluczowe.

Kobieta myje włosy pod prysznicem
Autor: Getty Images

Kobiety marzą o pięknych, zdrowych, odżywionych i zadbanych włosach. Aby to się ziściło, należy rozpocząć świadomą pielęgnację włosów, czyli dbać o nie w sposób dostosowany do ich indywidualnych potrzeb. Warto wdrożyć w życie kilka nawyków pielęgnacyjnych takich jak: dokładnie czytanie składów kosmetyków czy zadbanie o równowagę PEH (między trzema grupami składników – proteinami, emolientami i humektantami). Okazuje się, że należy już zacząć na etapie mycia włosów i przestrzegać też tego, o jakie porze to robimy. To, czy wykonujemy tę czynność rano lub wieczorem, ma ogromne znaczenie dla wyglądu i kondycji kosmyków.

Rano czy wieczorem - o jakiej porze myć włosy?

Na portalu Kiskegyed ukazała się informacja, że pora mycia włosów zależy od ich rodzaju. Na przykład dla osób, które mają cienkie i przetłuszczające się włosy, zalecany jest poranny prysznic. Dzięki temu pozostaną świeże i pełne blasku przez cały dzień.

Dla tego typu włosów niewskazane jest wieczorne mycie, tuż przed spaniem. Mokre włosy są bardzo delikatne i w związku z tym są maksymalnie podatne na pękanie. Gdy śpimy, wiercimy się, co jest całkiem naturalne. Włosy ocierają się o poduszkę, co niestety prowadzi do mikrouszkodzeń. Do tego włosy podczas spania plączą się, a nawet są wyrywane, zwłaszcza te dłuższe. Najczęściej rano efekt jest taki, że witamy dzień z napuszczoną, naelektryzowaną czupryną z kołtunami. Dlatego rozwiązanie jest proste - warto na noc po prostu związywać włosy, a umyć je dopiero rano.

Nie ma nic złego w codziennym myciu włosów, jeśli istnieje taka potrzeba. Tylko spowoduje to, że będą się bardziej przetłuszczać. Świetną alternatywą dla codziennego mycia włosów jest suchy szampon. Ten kosmetyk po nałożeniu na kosmyki pochłania sebum, przez co je odświeża i korzystnie wpływa na ich wygląd. Najlepiej stosować go mniej więcej co 2-3 dni, a po jego użyciu na następny dzień umyć włosy.

Jak wzmocnić osłabione włosy

Kiedy myć włosy kręcone?

Jeśli chodzi o gęste i kręcone włosy, nie ma znaczenia pora dnia. Choć loki mają swój urok i pięknie wyglądają, niestety trudno poddają się stylizacji. Ułożenie takiej fryzury zajmuje dwa razy więcej czasu. Oznacza to, że mycie włosów wieczorem jest lepszym rozwiązaniem niż rano tuż przed pracą. Przed snem warto je suszyć na niskich obrotach i względnie chłodnym powietrzem. Wówczas, tuż po przebudzeniu włosy będą miały lepszy wygląd. Jedynie wystarczy je lekko przeczesać palcami i gotowe.

Poranne mycie włosów kręconych jest bardziej czasochłonne. Dobrze jest, aby kosmyki wyschły swoim tempem bez użycia suszarki. Ponieważ jest to po prostu dla nich zdrowsze.