Wystarczy 5 minut dziennie, a włosy przestaną się przetłuszczać. Trik z czapką to hit

2024-01-04 17:32

Zimą w zasadzie wszystkim włosom jest źle. Przetłuszczone, przesuszone lub wszystko na raz - tłuste przy skórze głowy, suche na końcach. Dominuje fryzura "na gniazdo". Niemal wszyscy za problemy obwiniają czapki, a tymczasem te mogą nam wygrać z przetłuszczaniem włosów. Wypróbuj ten szybki sposób.

Wystarczy 5 minut dziennie, a włosy przestaną się przetłuszczać. Trik z czapką to hit
Autor: GettyImages

Zima włosów nie kocha - z wzajemnością. Przetłuszczające się włosy mogą być po części skutkiem noszenia czapki, gdy ta jest zbyt gruba, wykonana z niewłaściwego materiału i sprzyja przegrzewaniu skóry głowy, uniemożliwiając jej oddychanie. Trzeba jednak pamiętać, że organizm sam wytwarza więcej sebum, by chronić nas przed zimnem. Zimowa dieta i zmienne warunki atmosferyczne też nie służą urodzie i zdrowiu włosów. Co w takim razie robić?

Jak wzmocnić osłabione włosy

Trik z czapką na przetłuszczające się włosy

To zajmie ci dosłownie chwilę. Przed wyjściem z domu upewnij się, że czapka jest czysta i świeża (powąchaj, dotknij, obejrzyj). Jeśli tak, przejdź do działania.

Przed nałożeniem czapki na włosy, dokładnie spryskaj jej wnętrze suchym szamponem. Produkt pochłonie nadmiar sebum, które normalnie obciążyłoby włosy.

Urodowe ekspertki deklarują, że to działa. Możemy powiedzieć ci w zaufaniu, że zastosowanie suchego szamponu na włosy też działa, a zastosowanie go już po zdjęciu czapki w celu odświeżenia fryzury jest niezawodne. Dlaczego pryskanie czapki ma być skuteczniejsze? To tajemnica samozwańczych stylistek włosów.

Warto jednak pamiętać, że wszystkie te rozwiązania działają doraźnie i nie rozwiązują problemu przetłuszczających się włosów.

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Nadmierna produkcja łoju to rzadko problem zdrowotny, wymagający leczenia dermatologicznego czy endokrynologicznego. Bywa skutkiem łojotokowego zapalenia skóry, zaburzeń hormonalnych czy grzybicy, ale to raczej rzadkie przypadki.

Najczęściej za zbyt tłustymi włosami kryje się nieodpowiednia pielęgnacja i dieta, predyspozycje genetyczne, przyjmowane leki, a nawet zbyt częste nawykowe dotykanie włosów.

Odkrycie faktycznej przyczyny niejednokrotnie pomaga znacznie ograniczyć problem.

Jak pielęgnować włosy zimą

Jeśli masz problem z przetłuszczającymi się włosami, na pewno warto, przynajmniej na jakiś czas, przerzucić się z ładnie pachnącego specyfiku do mycia na produkt apteczny, bezpieczny, który reguluje pracę gruczołów łojowych skóry głowy, jednocześnie jej nie wysuszając.

Wśród składników szamponów o takim działaniu wymienia się choćby miętę pieprzową, łopian, kompleks witamin z grupy B czy naturalne glinki. Na pewno możesz poradzić się farmaceuty, który pomoże dobrać właściwy produkt.

Spróbuj w sezonie zimowym ograniczyć stosowanie środków do stylizacji włosów, a jeśli nie jesteś w stanie, rozważ peeling skóry głowy. Gotowe preparaty są powszechnie dostępne.

Pamiętaj, że dieta osób z przetłuszczającymi się włosami powinna obfitować w kwasy omega-3, cynk, żelazo, witaminę C oraz witaminy z grupy B. Unikaj dań ostrych i tłustych.

Czytaj także: Dawka uderzeniowa biotyny na włosy i paznokcie? Farmaceutka mówi, czym to grozi