Jak powstrzymać rozdwajanie się końcówek? 7 prostych zasad codziennej pielęgnacji
Rozdwajające się końcówki to nie tylko kwestia niewłaściwej diety, ale także błędów w pielęgnacji. A zatem jeśli wykonałaś badania krwi i morfologia, poziom ferrytyny i innych wskaźników jest prawidłowy to czas przyjrzeć się codziennej rutynie.
Co powoduje rozdwajanie końcówek włosów?
Nawet u osób z grubymi i gęstymi włosami pojawia się problem rozdwojonych końcówek. Do uszkodzeń dochodzi na skutek codziennych czynności, ponieważ ta część włosa jest najstarsza i najsłabsza. Tracąc właściwą ochronę, zaczynają się rozdwajać, łamać, czy kruszyć.
Czynnikami, które wpływają na pogorszenie stanu końcówek, są:
- przetwarzanie chemiczne, takie jak trwała ondulacja i farbowanie,
- zabiegi termiczne,
- siłowe czesanie włosów.
Niemniej nie oznacza to, że na przyszłość nie można poprawić kondycji włosów. Jeśli jednak końcówki są mocno zniszczone, zacznij od wizyty u fryzjera. Obetnij je na taką długość, aby pozbyć się zniszczeń, które zdecydowanie nie wyglądają korzystnie. Następnie zastosuj prewencję, czyli zasady dzięki, którym w przyszłości unikniesz rozdwojenia końcówek.
Co zrobić, żeby końcówki włosów się nie rozdwajały?
W celu zapobiegania przyszłemu uszkodzeniu końcówek należy zacząć już od mycia włosów. Po pierwsze pamiętaj, aby nie nakładać szamponu bezpośrednio na głowę. W ten sposób nie tylko podrażnisz skórę i sprawisz, że będzie się bardziej przetłuszczać, ale również doprowadzisz do tego, że kosmetyk silnie wpłynie na końcówki i może przyczynić się do ich osłabienia.
Dlatego skorzystaj z małej, pustej buteleczki, wlej do niej małą dawkę szamponu i rozcieńcz z wodą. A dopiero wtedy na dokładnie zmoczone włosy nałóż rozwodniony kosmetyk i skup się na skalpie, czyli skórze głowy. Nie pocieraj ich w trakcie mycia. W ten sposób możesz mechanicznie uszkodzić końce.
Tuż po myciu, zamiast intensywnie wycierać głowę ręcznikiem, odciśnij je w bawełnianą koszulkę, by zebrać nadmiar wody. Unikniesz puszenia oraz uszkodzenia łuski włosa.
Trzecia ważna zasada to rozplątywanie włosów jeszcze przed ich rozczesywaniem. Nałóż na dłonie niewielką ilość odżywki bez spłukiwania (dawka przypominająca ziarenko grochu). Wetrzyj ją w dłonie i delikatnie rozdziel splątane pasma.
Czwarta zasada to właściwe czesanie. Weź pukiel włosów i przytrzymaj je. Delikatnie rozczesuj końce, nie szarp. Dopiero kiedy rozczeszesz takie pasma, skup się na części tuż przy głowie. Pamiętaj też, by nie czesać włosów często w ciągu dnia, to powoduje ich łamanie i rozdwajanie się.
Piąta zasada to temperatura. Jeżeli to możliwe unikaj suszenia włosów suszarką, zwłaszcza z gorącym powietrzem. Zamiast tego staraj się myć włosy o takiej porze, która pozwoli samodzielnie wyschnąć włosom. A jeśli nie masz takiej możliwości, wybieraj suszarki z chłodnym nawiewem.
Szósta zasada - nigdy nie kładź się spać z mokrymi włosami. Taki nawyk przyczynia się do przetłuszczania skóry głowy i uszkadzania końcówek włosów.
Siódma i ostatnia zasada - pozwól włosom odpocząć. Jeśli w ostatnim czasie zdecydowałaś się na farbowanie, to nie funduj im chwilę później kolejnej zmiany koloru, rozjaśniania, czy trwałej ondulacji. Zbyt duża ilość zabiegów w krótkim czasie może w znacznym stopniu uszkodzić strukturę włosa.