7 błędów, przez które włosy wyglądają źle
Przedstawiamy 7 błędów, przez które włosy wyglądają źle. Niektóre są wam pewnie dobrze znane, inne- nieoczywiste. - błędy w pielęgnacji włosów mogą powodować, że nawet najlepsze kosmetyki nie spełnią swojej roli na sto procent. Sprawdź, czego nie robić, by uniknąć splątanych, matowych i suchych włosów!
Spis treści
Wydaje się, że sprawa jest prosta: myjemy włosy szamponem, suszymy, czeszemy i układamy, ale nawet włosy zdrowe, błyszczące i gęste, czasem zaczynają łamać się, wypadać, puszyć i przetłuszczać.
Niestety, nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi, dlaczego kondycja naszych włosów może się pogarszać. Na początku jednak warto zapoznać się z błędami, które możesz w łatwy sposób wyeliminować. Być może do Twojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej wkradło się kilka praktyk, które nie służą Twoim włosom?
7 błędów, przez które włosy wyglądają źle
Jeśli borykamy się z problemami dotyczącymi włosów, czy jest to ich suchość, łupież czy wypadanie, warto po szampon i odżywkę (tak, odżywka to ważny element pielęgnacji włosów, nie rezygnujmy z niej) zajrzeć do apteki i kupić specjalistyczne kosmetyki.
Zwykle są one droższe niż klasyczne produkty drogeryjne, ale w wielu przypadkach pomogą szybciej i skuteczniej. Oprócz standardowych kosmetyków pielęgnacyjnych, można też używać maseczek, płukanek, olejków i preparatów do stosowania na skórę głowy.
Odnalezienie odpowiedniego produktu często odbywa się metodą prób i błędów, warto więc sprawdzać składy kupowanych i używanych produktów, żeby budować swoją świadomość na temat indywidualnych potrzeb swojej skóry i włosów, tego co działa i tego, co nie do końca się sprawdza.
Poświęćmy też kilka minut, żeby dokładnie poznać sposób użycia, szczególnie jeśli używamy naturalnych lub domowo wykonanych kosmetyków. Niewłaściwe lub zbyt częste stosowanie niektórych produktów nawilżających lub regenerujących może prowadzić do efektu wręcz odwrotnego niż oczekiwany, a włosy będą się puszyły, sklejały i przesuszały.
Niewłaściwy sposób mycia włosów
Jeśli już posiadasz szampon oraz odżywkę dostosowane do kondycji twoich włosów, czas na kilka rad dotyczących mycia włosów. Zaczynamy je od wmasowania szamponu w skórę głowy, jeśli masz bardzo długie włosy, troszeczkę szamponu możesz wmasować w połowie ich długości i rozprowadzić po nich pianę.
Nie trzeba całych włosów oblewać szamponem, unikaj też aplikowania go wprost na włosy. Do mycia możemy używać letniej, nie gorącej ani nie zimnej wody. Podczas ciepłej kąpieli lub prysznica i tak wytworzy się wystarczająco dużo pary wodnej, która delikatnie otworzy łuski włosa, dzięki czemu substancje z kosmetyków przenikną głębiej.
Odżywkę do włosów nakładamy na dolne partie włosów, a szczególnie na końcówki. Nałożenie odżywki lub maski na włosy aż od skóry głowy może powodować ich obciążenie i oklapnięcie, a w niektórych przypadkach podrażnienie skóry i łupież. Na koniec mycia przepłucz włosy wodą o kilka stopni chłodniejszą, żeby zamknąć łuski włosa.
Czytaj też:
Maseczka z jajka: babciny sposób na gęste włosy
Czy suszenie i prostowanie niszczy włosy?
Jak określić porowatość włosów?
Doprowadzenie do pojawienia się kołtunów
Kołtuny tworzą się na włosach suchych i o rozdwojonych końcówkach, często pojawiają się po myciu włosów. Wykonie kilku kroków przez i w trakcie mycia pomoże ci uniknąć tego problemu.
Włosy suche czeszemy przed myciem, a w czasie mycia nie skręcamy i zginamy ich, nie powinno się ich też czesać na mokro, gdyż są wtedy bardzo podatne na uszkodzenia. Jeśli włosy po wysuszeniu będą splątane, rozczesujemy je od końcówek, przesuwając szczotkę ku górze. Kołtuny rozplątujemy palcami, szarpanie ich i spychanie do dołu to częsty błąd, które powoduje łamanie się włosów.
Mycie włosów codziennie bywa koniecznością, szczególnie jeśli włosy mają tendencję do przetłuszczania się. Nie jest to jednak optymalne rozwiązanie - wymywając codziennie substancje natłuszczające włosy, dajemy naszemu organizmowi sygnał, że skalp jest zagrożony przesuszeniem, wobec czego produkcja łoju się zwiększa, a włosy przetłuszczają się coraz szybciej.
Pamiętajmy też, że mycie włosów idzie zwykle w parze z ich suszeniem suszarką oraz stylizacją, a każda z tych czynności nie poprawia naturalnej kondycji włosa. Jeśli dotyczą Cię problemy z przetłuszczaniem się włosów można próbować rozwiązać je za pomocą kosmetyków i suplementów zawierających biotynę.
Pamiętacie poprzedni punkt o kołtunach i splątanych włosach? Jeśli chcemy wysuszyć włosy, trąc je mocno ręcznikiem, jest duża szansa, że osiągniemy tego rodzaju, nieestetyczny efekt.
Nie bez powodu fryzjer podczas mycia owija włosy ręcznikiem papierowym, delikatnie obchodzimy się z włosami mokrymi i wilgotnymi, żeby ich nie uszkodzić i nie połamać.
Często popełnianych grzeszkiem, wynikającym z porannego pośpiechu, jest suszenie włosów gorącym powietrzem, które rozchyla łuski włosów, co powoduje ich matowienie oraz wysuszanie.
Najlepiej używać letniego lub zimnego powietrza, suszarki są zwykle wyposażone w opcje regulowania temperatury. Jeszcze gorsze jest prostowanie włosów wilgotnych za pomocą prostownicy, nie rób tego nawet, jeżeli bardzo spieszysz się z wysuszeniem i stylizacją włosów.
Błędów dietetycznych nie naprawią kosmetyki i odpowiednie suszenie. Witaminy i minerały odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu, w tym również za zdrowie włosów.
Gęste, mocne i błyszczące włosy to w dużym stopniu zasługa witamin z grupy B, witaminy A, witaminy D, biotyny, czyli witaminy H oraz żelaza i cynku. Niedobory można uzupełniać jedząc bogate w witaminy i minerału produkty lub przyjmować je w postaci suplementów.
Ignorowanie złej kondycji włosów
Jeśli stosujesz wszystkie powyższe rady, a włosy nadal są suche i wypadają, może być to sygnał problemów zdrowotnych. Warto wspomnieć o tym podczas wizyty u lekarza. Możesz również poszukać porady specjalisty od zdrowych włosów – trychologa.
Polecany artykuł: