Jak i czym czesać włosy? Szczotki, grzebienie do różnych typów włosów
W pielęgnacji włosów skupiamy się głównie na szamponie i odżywce. A przecież odpowiednia szczotka może zdziałać cuda. Jakie zalety mają różne rodzaje szczotek i jak dobrać najlepszą dla siebie?
Spis treści
- Szczotka z naturalnego włosia (np. włosia dzika)
- Szczotka drewniana
- Szczotka z plastikowymi igiełkami (Tangle Teezer)
- Klasyczny grzebień
- Jak i kiedy czesać włosy?
Nie wszystkie włosy lubią, gdy się je czesze. Częste czesanie może je osłabiać, łamać i plątać. Jeśli dodatkowo używasz nieodpowiedniej szczotki lub grzebienia, efekty mogą być bardzo złe. Nie wystarczy zatem używać doskonałych kosmetyków, jeśli akcesoria do czesania i sam sposób pielęgnacji włosów są źle dobrane.
Włosy kręcone wcale nie lubią czesania. Proste włosy lepiej czesać na sucho.
Jeśli zapuszczasz włosy i zależy ci na zdrowych i lśniących kosmykach, pozbądź się zwykłej szczotki z plastikowymi igiełkami zakończonymi kulką. Dlaczego? Ponieważ taka szczotka jest nieelastyczna, szarpie i łamie włosy, sprawiając, że szybko się niszczą i ciągle trzeba je podcinać. Najlepiej dobierać szczotkę do typu włosów i ich indywidualnych potrzeb.
Szczotka z naturalnego włosia (np. włosia dzika)
Szczotka z naturalnego włosia osadzonego w drewnianej podstawie. Jest ono bardzo elastyczne, więc szczotka nie łamie włosów i jest idealna do cienkich i delikatnych kosmyków. Jednocześnie bardzo dobrze rozczesuje splątane włosy, zarówno na mokro, jak i na sucho. Nadaje włosom objętość. Zapobiega rozdwajaniu końcówek. Jest bardzo trwała i wystarcza na lata. Ma jedną wadę – zbiera kurz i trudno się ją czyści.
Szczotka drewniana
Szczotka z igiełkami wykonanymi z drewna (wybieraj te łagodnie zakończone) zapobiega elektryzowaniu się włosów i jest trwała. Nie puszy włosów i nie przyczynia się do ich niszczenia.
Szczotka z plastikowymi igiełkami (Tangle Teezer)
Szczotka z plastiku wysokiej jakości i elastycznymi igiełkami – bardzo dobrze rozczesuje włosy, nie ciągnąc ich, masuje skórę głowy. Jest idealna do gęstych, spuszonych włosów, ponieważ je wygładza. Jej wadą jest, że może przyczyniać się do rozdwajania cienkich i delikatnych włosów. Jest dość nietrwała, po mniej więcej roku używania ząbki zaczynają się wyginać.
Klasyczny grzebień
Jeśli decydujesz się na grzebień, wybierz drewniany, ponieważ w plastiku szybko pojawiają się uszkodzenia, które mogą niszczyć włosy. Grzebień najlepiej sprawdza się w pielęgnacji włosów kręconych (które czesze się tylko na mokro), a także falujących, gęstych i grubych. Im bardziej kręcone włosy, tym rzadsze powinny być ząbki grzebienia.
Polecany artykuł:
Jak i kiedy czesać włosy?
Włosy należy uczesać tuż przed umyciem, aby uniknąć splątania. Czesać na mokro można kręcone włosy, natomiast proste już po wyschnięciu. Można zastosować odżywkę bez spłukiwania, która dodatkowo ułatwi rozczesywanie, jeśli włosy wyjątkowo się plączą. Włosy powinny wysychać samoistnie, bez użycia gorącego powietrza. Jeśli to możliwe, pozostaw włosy do swobodnego wyschnięcia, a następnie delikatnie je przeczesz.
Poleca się szczotkowanie włosów dwa razy dziennie, rano i wieczorem.
Skieruj głowę w dół i szczotkuj włosy w kierunku od szyi do czoła, aby pobudzić krążenie, dotlenić skórę głowy. Dzięki tej technice możliwe jest rozprowadzenie naturalnego sebum na całej długości włosów. Stwarza to dodatkową ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Szczotkując włosy usuwasz również zanieczyszczenia, dlatego pamiętaj, aby dbać o szczotkę i często ją czyścić.
Polecany artykuł: