Trądzik hormonalny - objawy i leczenie. Jak rozpoznać trądzik hormonalny?
Masz więcej, niż 25 lat, i co jakiś czas ten sam problem: twarz jest piękna i gładka, a kilka, kilkanaście godzin później pod skórą pojawiają się bolesne, twarde guzki, które utrzymują się przez kilka, kilkanaście następnych dni? Niemal pewne, że cierpisz na trądzik hormonalny.
Spis treści
- Przyczyny trądziku hormonalnego
- Typy trądziku hormonalnego
- Jak leczy się trądzik hormonalny?
- Pielęgnacja skóry z trądzikiem hormonalnym
Trądzik hormonalny nazywany jest również trądzikiem dorosłych, gdyż najczęściej występuje u osób po 25.roku życia, przede wszystkim kobiet, ze względu na częstsze niż u mężczyzn wahania poziomu hormonów. Ale panowie również są na niego narażeni.
Przyczyny trądziku hormonalnego
U kobiet zmiany skórne pojawiają się przede wszystkim przed miesiączką, ale czasem również podczas ciąży i w okresie menopauzy. Choć w pewnym stopniu odpowiadają za to hormony płciowe (estrogeny i androgeny), bardziej narażone na trądzik hormonalny są te osoby, które nie dbają o swoją dietę, są przemęczone i zestresowane.
Stres nasila nadreaktywność androgenu, odpowiedzialnego za nadprodukcję łoju – a duże ilości sebum zatykają ujścia porów skóry, co powoduje bolesne zmiany. Z kolei dieta o wysokim indeksie glikemicznym (wysokoprzetworzona, obfitująca w dania typu fast food) stymuluje produkcję androgenów, przez co łoju jest jeszcze więcej. Na ten typ trądziku często cierpią również osoby z chorą tarczycą.
Typy trądziku hormonalnego
Wyróżniane są dwa główne rodzaje trądziku hormonalnego:
- androgenny,
- estrogenny.
I u kobiet, i u mężczyzn najczęstszy jest trądzik androgenny, wywoływany przez męskie hormony płciowe. Zazwyczaj ma postać dużych, bolesnych grudek i zaskórników, które pojawiają się na szyi, czole, brodzie, i plecach – na twarzy zlokalizowane są zwykle wokół jej obwodu. Nie towarzyszy im zwykle stan zapalny skóry, dlatego nie są mocno zaczerwienione.
Osoby dotknięte tą przypadłością bardzo często mają również przetłuszczające się włosy ze skłonnością do nadmiernego wypadania.
Czerwienienie się twarzy w okresie menopauzy nazywane jest stanem PRZED trądzikiem różowatym.
Trądzik estrogenny z kolei to tzw. trądzik różowaty. W początkowym stadium choroby na skórze pojawia się rumień, wynikający z trwałego poszerzenia się naczynek krwionośnych, następnie zaś – grudkowa czerwona krostka, której towarzyszy świąd skóry i pieczenie.
Zmiany najczęściej ulokowane są na czole, nosie, policzkach i brodzie. Przy zaawansowanym trądziku na naskórku pojawiają się zapalne nacieki.
Czytaj także: Tabletki na trądzik: w jaki sposób, i czy w ogóle działają?
Jak leczy się trądzik hormonalny?
Przed rozpoczęciem leczenia bardzo ważne jest postawienie właściwej diagnozy, gdyż każdy typ trądziku hormonalnego leczy się w inny sposób, metodą indywidualnie dobraną przez lekarza. Dlatego terapia poprzedzana jest badaniami hormonalnymi krwi, ustalającymi poziom hormonów płciowych w surowicy, a niekiedy również poziom hormonów przysadki i tarczycy.
W leczeniu najczęściej stosowana jest kilkumiesięczna, prowadzona pod kontrolą lekarza, terapia skojarzona, podczas której pacjent musi przyjmować doustne antybiotyki i retinoidy (pochodne witaminy A). W jej trakcie ściśle trzeba przestrzegać zaleceń, zrezygnować z opalania, inwazyjnych zabiegów kosmetycznych, nie wolno również starać się o dziecko (dotyczy to obu płci).
Leczenie doustne uzupełniane jest – a z czasem zastępowane – leczeniem miejscowym z pomocą kremów i maści z antybiotykami (np. erytromycyną), retinoidami, nadtlenkiem benzoilu, które zmniejszają ilość bakterii. Wsparciem terapii są peelingi wykonywane pod nadzorem lekarza.
Pielęgnacja skóry z trądzikiem hormonalnym
Skóra dotknięta trądzikiem hormonalnym wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Im prostszy skład kremu, tym lepiej dla skóry. Lepiej zrezygnować z takich o bogatych formułach, silnie perfumowanych, czy mających w składzie oleje mineralne. Do mycia twarzy nie używamy preparatów na bazie alkoholu ani zwykłych mydeł – lepsze będą teraz płyny micelarne i żele do cery wrażliwej.
Dozwolone są również preparaty myjące do skóry trądzikowej, zwłaszcza takie z cząsteczkami peelingującymi. Preparat należy dokładnie zmyć ze skóry, by nie zostały na niej nawet ślady brudu i łoju.
Ponieważ zmiany trądzikowe mogą zaostrzać niektóre szampony i odżywki (które spływają po twarzy w trakcie płukania włosów), również kosmetyki do włosów warto dobierać przy pomocy dermatologa. Codzienny makijaż cery dotkniętej trądzikiem hormonalnym powinien mieć działanie kamuflujące, tuszujące krostki. Nie może jednak szkodzić cerze i nasilać zmian, dlatego do makijażu najlepiej używać produktów dostępnych w aptekach, testowanych pod ścisłą kontrolą dermatologiczną i kosmetyków mineralnych o działaniu antybakteryjnym i matującym.
Polecany artykuł: