Włosy tłuste - pielęgnacja. Dlaczego włosy się przetłuszczają?

2023-12-11 11:03

Co zrobić gdy ma się tłuste włosy? Włosy tłuste lubią solidne nawilżenie, a zamiast tego są permanentnie przesuszane. Ten błąd popełnia większość posiadaczy łatwo przetłuszczających się włosów. Jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja przetłuszczającej się skóry głowy? Czemu warto olejować ten typ włosów oraz jak to zrobić, by sobie dodatkowo nie zaszkodzić? Podpowiadamy.

Włosy tłuste - pielęgnacja. Dlaczego włosy się przetłuszczają?
Autor: Getty Images Włosy tłuste - pielęgnacja. Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Skóra głowy zaopatrzona jest w gruczoły łojowe, tak samo jak reszta ciała. Podobnie do gruczołów znajdujących się na twarzy, na głowie produkują one ilość sebum zależną od bardzo wielu czynników. Najprościej porównać to do cery tłustej, której stopień przetłuszczenia może się zmniejszyć lub zwiększyć dzięki zmianie diety i kosmetyków. Nadprodukcja łoju może być dziedziczna i wpisana w nasz organizm, dlatego też cera tłusta lubi chodzić w parze z przetłuszczającymi się włosami.

Jeżeli jednak cera jest normalna i nie zauważyliśmy takiego problemu u siebie, a włosy są tłuste, może to oznaczać niewłaściwą pielęgnację skóry głowy. Włosy najczęściej przetłuszczają się, jeśli skóra głowy jest nadmiernie sucha i zmusza gruczoły do wzmożonej pracy. Duży wpływ ma również zbyt częste mechaniczne pobudzanie gruczołów oraz przenoszenie zarazków z brudnych rąk i nakryć głowy. Włosy tłuste często towarzyszą zmianom hormonalnym, np. podczas okresu dojrzewania u nastolatków oraz w okresie przekwitania u dojrzałych kobiet. Jeśli cię to nie dotyczy, a włosy, mimo odpowiedniej pielęgnacji, przetłuszczają się, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Może to być jeden z objawów zaburzonej gospodarki hormonalnej.

Spis treści

 1. Dlaczego włosy się przetłuszczają?
 2. Jak rozpoznać włosy tłuste?
 3. Co robić, żeby włosy się nie przetłuszczały?
 4. Pielęgnacja włosów tłustych
 5. Domowe sposoby na tłuste włosy
 6. Jak często myć tłuste włosy?
Cudowne SIEMIĘ LNIANE - do picia, na włosy i skórę, zamiast jajka

Jak rozpoznać włosy tłuste?

 • Charakteryzują się błyszczeniem przy skórze głowy, czasem wręcz się sklejają.
 • Są płaskie, oklapnięte i często zbite w strąki.
 • Mogą mieć suche końcówki.
 • Zmuszają do codziennego mycia, bo w innym przypadku głowa wygląda nieestetycznie.
 • Po dotknięciu skóry głowy suchym palcem lub kawałkiem kalki zauważamy tłusty, klejący odczyn, który może, ale nie musi być połączony z zapachem łoju.
Ważne

Co nasila prace gruczołów łojowych?

Pracę gruczołów łojowych nasilają m.in. pikantne potrawy, stres, niektóre choroby (głównie neurologiczne, nadczynność tarczycy) oraz hormony (np. w okresie dojrzewania, u kobiet nadmiar androgenów, u mężczyzn testosteron). Przetłuszczanie się włosów wzmaga też chlorowana woda, gdyż przesuszając skórę głowy, powoduje nadmierne wydzielanie łoju.

Co robić, żeby włosy się nie przetłuszczały?

 1. Pierwszym krokiem do przywrócenia równowagi w produkcji sebum jest ograniczenie mycia włosów. Trzeba to robić jak najrzadziej. Jeżeli myjesz głowę codziennie, dajesz gruczołom sygnał do pracy „od początku”. Na początku spróbuj myć włosy co drugi dzień, a jeśli szybko zauważysz poprawę, dodawaj kolejny dzień bez mycia. W tym czasie możesz używać talku, suchego szamponu lub płukanki z mydlnicy lekarskiej, które zniwelują błyszczenie na ten dodatkowy dzień. Znajdź fryzurę ukrywającą tłuste włosy, żeby terapia nie stała się powodem do wstydu - może to być np. warkocz, kok.
 2. Zamiast przesuszać włosy silnymi szamponami z SLS, wybierz naturalne kosmetyki ziołowe. Składniki pomocne w oczyszczaniu tłustych włosów to: czarna rzodkiew, pokrzywa, aloes, łopian, mydlnica lekarska, rzepa, mięta. Im bardziej neutralny szampon, tym mniejsza jego ingerencja w pracę gruczołów, dzięki czemu odzyskają szansę na uspokojenie się.
 3. Utrzymuj higienę i ogranicz zarazki, które mogą dostać się na skórę głowy. Przynajmniej raz w miesiącu czyść szczotkę do włosów mydłem lub szamponem, co dwa tygodnie wymieniaj ręczniki i pościel. Nie zapomnij też o umyciu prostownicy lub innych sprzętów, którymi bezpośrednio dotykasz włosy.
 4. Czesz włosy rano i wieczorem, ale w ciągu dnia zostaw je w spokoju. Przestań poprawiać je brudnymi dłońmi i nie baw się kosmykami. Jeśli po wyjściu z domu na siłę próbujesz dodać włosom objętości za pomocą palców, pora z tym skończyć. W ten sposób tylko mechanicznie pobudzasz gruczoły do produkcji sebum. Z objętości nici, a następnego dnia i tak musisz wstać wcześniej, żeby znowu zdążyć umyć głowę.
 5. Susz włosy zimnym powietrzem w odległości 20 cm od głowy.
 6. Płucz włosy letnią lub chłodną wodą, ponieważ gorąca przyczynia się do zwiększonej ilości sebum na głowie.
 7. Spróbuj diet oczyszczających lub kuracji ziołowych. U wielu osób detoks zmniejsza przetłuszczanie się skóry twarzy i głowy.

Pielęgnacja włosów tłustych

W pielęgnacji włosów tłustych wszyscy popełniają ten sam błąd - ograniczają się do mycia i rezygnują z nawilżenia ze strachu przed większym przetłuszczeniem. Tak potraktowane włosy starają same się nawilżyć, a pomagają im w tym gruczoły, produkując więcej łoju. Efekt? Odwrotny od zamierzonego. Myj włosy ziołowym szamponem, a końcówki nawilżaj delikatną odżywką lub maską do spłukiwania, omijając skórę głowy. Sprawdź, jak na twoją skórę podziała olejowanie włosów (polecamy olej łopianowy i jojoba). Wcieraj je raz w tygodniu, a następnie zmywaj szamponem.

Domowe sposoby na tłuste włosy

Cytrynowa płukanka

Wyciśnij małą połówkę cytryny, zmieszaj z dwiema łyżkami octu i połącz z trzema szklankami ciepłej wody. Na koniec mycia polej włosy płukanką.

Płukanka z kopru

Zalej wrzątkiem dwa kubki kopru włoskiego (jedna torebka na kubek) i zaparz pod przykryciem przez 15 minut. Po ostygnięciu płucz płynem włosy.

Napar ziołowo-octowy

Wybierz trzy z podanych ziół: rumianek, lawendę, nagietek, szałwię lub miętę. Wrzuć do miski po jednej torebce lub stołowej łyżce każdego, a następnie zalej wrzątkiem i zaparz pod przykryciem przez 20 minut. Po ostygnięciu dodaj łyżkę octu jabłkowego i stosuj na koniec mycia włosów.

 • Jeśli zapach octu ci przeszkadza, możesz zmyć płukankę chłodną wodą.

Jak często myć tłuste włosy?

Zwyczajowo włosy stają się tłuste u nasady i oklapnięte po 2-3 dniach od ostatniego mycia. Dlatego taka częstotliwość mycia jest najbardziej zalecana. Jeśli włosy stają się tłuste już po kilku godzinach od ostatniego mycia, warto przyjrzeć się po pierwsze - ich codziennej pielęgnacji, a po drugie - ewentualnym problemom dermatologicznym i kondycji skóry głowy.

Fryzjerzy i trycholodzy przypominają też o złotej zasadzie mycia włosów na dwa razy. Choć na większości opakowań szamponów widnieje zalecenie, aby "czynność mysia powtórzyć w razie konieczności", to tak naprawdę dwukrotne nałożenie i spłukanie szamponu powinno być standardem w czasie każdego mycia. Przy pierwszym myciu szampon usuwa brud i tłuszcz z włosów, ale część zabrudzeń pozostaje. Pojedyncze mycie osłabia też działanie szamponu, który dopiero za drugim razem - nałożony na już częściowo czyste włosy - ma szansę zadziałać skutecznie.