Jak dbać o usta? Domowe sposoby na gładkie i pełne usta
Usta pokryte są cienką i delikatną skórą, która nie jest odporna na słońce i wiatr, dlatego trzeba o nie dbać w szczególny sposób. Dowiedz się, jakie są podstawowe zasady pielęgnacji ust i jak wykonać trwały makijaż kolorową pomadką.
Spis treści
- Sprawdzone sposoby na pielęgnację ust
- Trwały makijaż ust - jak go wykonać?
- Jak szukać dobrej szminki i pomadki?
- Kolor szminki a kolor cery
- Gimnastyka ust
- Na co chorują usta?
- Kolor warg wyznacznikiem stanu całego organizmu
Usta - fachowo nazwane czerwienią wargową - są bardzo delikatne, bo pokryte tylko cieniutką warstwą naskórka. Na ich powierzchni brak gruczołów łojowych i potowych, - dlatego tak łatwo się wysuszają. Skóra wokół nich też jest delikatna i łatwo tu o zmarszczki mimiczne, które zdradzają wiek kobiety.
Sprawdzone sposoby na pielęgnację ust
Wystarczy, że w wietrzny, chłodny dzień wyjdziesz na spacer i przypadkowo obliżesz usta, żeby już po chwili poczuć, że pieką i są ściągnięte. Również po intensywnym opalaniu możesz odczuć podrażnienie i opuchliznę ust. Są tak delikatne, że drażni je również ostre i kwaśne jedzenie. Żeby zadbać o usta na co dzień, zastosuj kilka łatwych, sprawdzonych sposobów na pielęgnację.
- Zimą wybieraj balsamy silnie natłuszczające, z wyciągiem z aloesu (który ma działanie łagodzące), wyciągiem z drzewa masłowego (natłuszcza) oraz gliceryną (wiąże wodę w naskórku).
- Szczególnie latem pamiętaj o tym, że promienie słoneczne bardzo podrażniają skórę ust. Trzeba mieć zawsze pod ręką sztyft ochronny z silnym filtrem przeciwsłonecznym. Jeśli wybierasz się na narty, koniecznie zaopatrz się w pomadkę ochronną, która zapewnia ochronę przed słońcem i silnym wiatrem.
- Podczas codziennej pielęgnacji nie zapominaj o peelingu ust, zwłaszcza jeśli są szorstkie. Zabieg ten wygładza (usuwa z warg drobne strzępki skóry), a także poprawia ukrwienie. Wybierz delikatny peeling cukrowy (np. z łyżeczki cukru z dodatkiem oliwy) lub masaż miękką szczoteczką (możesz skorzystać np. ze szczoteczki do zębów dla dzieci).
Domowe sposoby na podrażnienia w okolicach ust
W przypadku drobnych zadraśnięć i podrażnionych kącików ust pomaga olejek z drzewa herbacianego, który ma działanie łagodzące i przyspiesza gojenie się ran. Wymieszaj kilka kropli z oliwką. Na wyschnięte wargi dobrze zrobi sok z ogórka. Można też na noc położyć grubą warstwę wazeliny czy miodu. Możesz także zregenerować skórę ust, nakładając na kilkanaście minut twarożek.
Trwały makijaż ust - jak go wykonać?
- O tym, czy szminka szybko "się zjada" decyduje nie tylko jej trwałość. Wiele znaczy również umiejętne nałożenie. Przed malowaniem posmaruj usta kremem nawilżającym. To wygładzi skórę, sprawi, że będzie elastyczna. Potem rozsmaruj na ustach i ich konturach podkład pod szminkę lub odrobinę fluidu do twarzy. Lekko go wklep i poczekaj, aż wyschnie. Następnie nałóż szminkę.
- Możesz wcześniej obrysować wargi konturówką w kolorze pomadki lub o ton ciemniejszą. Jeśli nie masz wprawy w obrysowaniu ust jednym pociągnięciem, nanieś na kontur warg punkciki, a następnie połącz je linią. Po umalowaniu ust sprawdź też, czy nie pomadka nie osadziła się na zębach. Dobrym sposobem na usunięcie nadmiaru kosmetyku jest włożenie do ust palca wskazującego, zaciśnięcie wokół niego warg i wyjęcie go.
- Jeśli chcesz poprawić makijaż warg, nie nakładaj nowego na stary. Zanim znów pomalujesz usta, np. po jedzeniu, najpierw usuń resztki szminki i osusz wargi. Szminkę zmywaj mleczkiem kosmetycznym, kremem do twarzy, ścieraj wilgotną chusteczką do demakijażu. Wszelkie trwałe szminki, np. dwufazowe, wymagają szczególnie starannego demakijażu. Pigmenty w takich pomadkach na wiele godzin przylegają do ust i nie sposób ich zetrzeć, np. chusteczką higieniczną, bo można pokaleczyć wargi. Najskuteczniejsze będzie tu mleczko kosmetyczne do kosmetyków wodoodpornych.
Polecany artykuł:
Jak szukać dobrej szminki i pomadki?
Kiedyś młodym kobietom wpajano, by nie używały szminki, bo ich usta stracą naturalną barwę, staną się szare i matowe. Było w tym dużo racji, bo dawniej kosmetyki kolorowe nie pielęgnowały - dawały tylko kolor i wysuszały przy tym skórę. Współczesna szminka to połączenie kremu nawilżającego, liftingującego serum i trwałej pomadki kolorowej. Zakupy warto robić w sklepie, gdzie są wystawione palety z testerami kosmetyków i można skorzystać z fachowej rady makijażystki.
Dobrą pomadkę łatwo się rozprowadza, nie czuje się jej na ustach, pokrywa je równomiernie i nie jest zbyt sucha. Pamiętaj, że jedynie młode kobiety mogą używać szminki pudrowej, która podkreśla każdą zmarszczkę wokół ust. Niezależnie od wieku możesz nie żałować sobie błyszczyka. Dodaje blasku i poprawia wygląd ust.
Kolor szminki a kolor cery
- Cera ciemna, oliwkowa wymaga odcieni o ciepłej tonacji, jasnobrązowych, rodzynkowych. Chodzi o ty, by jak najbardziej rozjaśniały twarz. Na wieczór sprawdzają się natomiast odcienie nieco ciemniejsze, czyli brązowawe czerwienie, np. jeżyna lub wino.
- Panie o jasnej, mlecznej cerze powinny postawić na odcienie brązowo-beżowe, które ocieplałyby cerę. Doskonale będzie im w tonacjach różu lub brzoskwini. Szminka na specjalne okazje może być w odcieniu fioletowym lub wiśniowym, z lekką domieszką brązu.
- Blade czarnowłose są w najlepszej sytuacji - mogą używać każdego odcienia, byle był kontrastowy, np. czerwieni strażackiej czy ostrego różu.
Gimnastyka ust
Ćwiczenie ust ogromne znaczenie, chociażby dlatego, że kąciki nietrenowanych ust zaczynają opadać i nadawać twarzy smutny wyraz. Dzięki gimnastyce dłużej zachowają młodzieńczą jędrność i koloryt. Opóźnisz pojawienie się drobnych zmarszczek, poprawisz linię policzków i podbródka. Zrób w szybkim tempie kilkanaście powtórzeń następujących ćwiczeń:
- Na przemian układaj wargi w dzióbek i szeroko się uśmiechaj, ale bez rozchylania ust.
- Mów bezgłośne "a", otwierając usta jak najszerzej.
- Zrób dzióbek i kręć nim na prawo i na lewo.
- Wciągnij usta do środka, a potem ułóż je w dzióbek, i tak na zmianę.
- Uśmiechaj się najszerzej jak to możliwe - aż poczujesz napięcie w kącikach ust.
Na co chorują usta?
Zajady w kącikach grożą uczulonym na fluor w paście do zębów, tym po kuracji cytostatykami oraz po wizycie u stomatologa. Jeśli zajady są bolesne, pękają, poproś lekarza o receptę na odpowiedni lek lub zwróć się o pomoc do farmaceuty. Dolegliwość minie po kilku dniach.
Jeśli usta są spierzchnięte i popękane, nawilżaj je mocno oliwą lub ochronną pomadką.
Gorzej, jeśli masz opryszczkę wargową. Zarażasz się nią raz na całe życie. W momentach osłabienia organizmu, np. przy infekcjach, miesiączce, silnym mrozie, ale również pod wpływem słońca na wardze robi się swędzący zaczerwieniony punkt. Wkrótce zamienia się w bolesny strup. Nie wolno go rozdrapać, bo zakażenie się rozsieje. Na opryszczkę pomogą kremy antywirusowe. One jednak nie leczą, tylko skracają czas trwania objawów. Możesz też wypróbować środki ziołowe lub pastę cynkową, która przysusza powstałe zmiany.
Kolor warg wyznacznikiem stanu całego organizmu
Na podstawie wyglądu warg można stwierdzić, jakie jest ukrwienie całego organizmu. Dlatego np. przy wypadkach, nagłych zasłabnięciach ocenia się m.in. kolor warg. Ich zasinienie oznacza niedotlenienie organizmu. Jeśli nagle stają się bardzo blade, to zapowiedź omdlenia. Z kolei usta bardzo czerwone, lekko spuchnięte oznaczają infekcję, gorączkę.
miesięcznik "Zdrowie"