Znak PAO określa TERMIN PRZYDATNOŚCI kosmetyku do użycia
Zgodnie z zapisem w ustawie o kosmetykach na opakowaniu produktu musi być umieszczony termin trwałości (przydatności). To wymagane oznaczenie - tzw. znak PAO - określa czas do którego kosmetyk, przechowywany we wskazanych przez producenta warunkach, zachowuje w pełni swoje właściwości i jest bezpieczny dla zdrowia.
Spis treści
Termin trwałości musi być określony zwrotem: „najlepiej zużyć przed końcem”, po którym umieszcza się oznaczenie miesiąca i roku lub dnia, miesiąca i roku albo informację o miejscu umieszczenia tego terminu na opakowaniu. Podanie terminu trwałości nie jest wymagane, jeśli minimalny okres przydatności kosmetyku do użycia wynosi więcej niż 30 miesięcy. W tym przypadku na produkcie powinien znajdować się tzw. znak PAO. Jest to znak graficzny w postaci otwartego słoiczka, który oznacza czas, w jakim od otwarcia opakowania lub pierwszego użycia kosmetyk może być stosowany bez stwarzania zagrożenia dla zdrowia użytkownika. Okres wyrażony jest w miesiącach lub latach.
Znak PAO na każdym opakowaniu kosmetyku
Znak PAO został opracowany ze względu na bezpieczeństwo konsumentów: kosmetyki podczas użytkowania narażane są na kontakt z mikroorganizmami pochodzącymi z naszej skóry i otoczenia, np. codziennie przez kilka miesięcy wkładamy palec do słoika z kremem, aby zaaplikować kosmetyk na twarz. Warunki przechowywania kosmetyku po otwarciu zmieniają się w stosunku do tych na półce sklepowej, dlatego termin trwałości kosmetyku zamkniętego i podczas użycia się różni. Tym bardziej że nowoczesne systemy konserwujące i metody produkcji umożliwiają produkcję kosmetyków o bardzo długich terminach trwałości w stanie zamkniętym.
- Jednak na rynku polskim konsumenci przyzwyczajeni są do obecności terminu trwałości na opakowaniu produktu, stąd dość często zdarza się, że na produktach występuje podwójne oznakowanie: termin trwałości i PAO.
Polecany artykuł:
Jeśli na kosmetyku brakuje znaczka PAO
Na rynku mogą także występować produkty, na których nie umieszczono ani terminu trwałości, ani PAO. Do tej, nieoznakowanej „okresem przydatności po otwarciu”, grupy kosmetyków, należą:
- produkty jednorazowego użytku,
- produkty sprzedawane w pojemnikach, w przypadku których nie ma możliwości kontaktu produktu ze środowiskiem zewnętrznym (np. aerozole),
- produkty, dla których nie występuje ryzyko pogorszenia jakości w sposób, który może zmniejszyć bezpieczeństwo dla zdrowia ludzi. Dotyczy to produktów, które są stabilne chemicznie i mikrobiologicznie, jak np. niektóre pomadki do ust czy niektóre pudry prasowane.