Jak stosować krem do twarzy, serum, tonik? Kolejność nakładania kosmetyków

2015-01-08 12:39

Nawet najlepsze kosmetyki mogą okazać się jeszcze lepsze i skuteczniejsze, jeśli użyjesz ich w odpowiedniej kolejności i umiejętnie nałożysz na skórę. Dowiedz się, jak w prosty sposób ulepszyć codzienną pielęgnację skóry twarzy, by działanie kosmetyków przyniosło oczekiwane efekty.

Jak stosować krem do twarzy, serum, tonik? Kolejność nakładania kosmetyków
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jak oczyścić skórę twarzy?
  2. Jak używać toniku?
  3. Jak i kiedy stosować serum?
  4. Jak nakładać krem do twarzy?

Kosmetolodzy nie maja wątpliwości - kosmetyk dobrze dobrany do cery to dopiero połowa sukcesu w jej pielęgnacji. Równie ważny jest bowiem sposób jego aplikacji, który może sprawić, że krem, serum czy maska zadziałają ze zdwojona siłą. Często, pomimo wydanych pieniędzy na tak zwany ''dobry kosmetyk'', odczuwamy duże rozczarowanie. Przecież dobre i drogie kosmetyki powinny działać niezawodnie i przynosić szybkie efekty. Zamiast zmieniać kosmetyki, warto zastanowić się nad sposobem ich stosowania. Czy na pewno dobrze nakładam kosmetyk, by jego działanie było odpowiednie? Pamiętaj, że z kosmetyków możesz wydobyć najkorzystniejsze dla swojej skóry działanie, musisz się tylko nauczyć, jak to osiągnąć. Jak wzmocnić moc swojego kosmetyku?

Jak oczyścić skórę twarzy?

Kosmetyki zawsze nakładaj na czystą skórę – w przeciwnym razie mogą ją podrażnić, a poza tym trudniej im będzie przeniknąć do naskórka przez zanieczyszczenia na jego powierzchni. Do mycia możesz użyć specjalnego żelu do spłukiwania, albo mleczka czy wody micelarnej – potem opłucz jeszcze twarz wodą, by usunąć ze skóry resztki kosmetyku. Niezbędnym zabiegiem oczyszczającym skórę jest peeling. Wykonuj go 2 razy w tygodniu. Usuwając obumarłe komórki naskórka, likwidujesz barierę, która utrudnia kosmetykom wnikniecie do głębszych warstw skóry.

Jak używać toniku?

Oczyszczoną skórę przemyj tonikiem – zwilż nim wacik i delikatnie przetrzyj twarz i szyję. Jeśli masz tonik w spreju, spryskaj nim skórę i po chwili osusz chusteczką higieniczną, bo gdy pozwolisz, aby skóra sama wyschła, to tonik odparowując jeszcze ''wyciągnie'' wodę z komórek. Tonik to ważny kosmetyk, przywraca skórze naturalne kwaśne pH. Dzięki kwaśnemu odczynowi skóra nie tylko lepiej broni się przed drobnoustrojami, ale także lepiej wchłania substancje odżywcze z kosmetyków.

Jak i kiedy stosować serum?

To kosmetyk specjalnego przeznaczenia. Zawiera skoncentrowaną dawkę substancji aktywnych: odżywczych, nawilżających czy liftingowych i przeznaczony jest do przeprowadzania kuracji co najmniej 28-dniowych, bo tyle trwa cykl odnowy skóry, a jego rolą jest wsparcie tego procesu. Serum ma zwykle lekką, półpłynną konsystencję i po nałożeniu na skórę szybko się wchłania, dlatego zamiast rozcierać kosmetyk (co powodowałoby rozciąganie skóry), lepiej jest rozprowadzić kilka kropli kosmetyku na palcach i szybko wgnieść w skórę lub wklepać opuszkami.

  • Serum nanosi się od podbródka ku uszom, od nosa ku skroniom i od środka czoła ku skroniom. Jeśli używasz kosmetyku przeznaczonego na noc, nałóż serum już ok. godziny 20, ponieważ wtedy zaczyna się nocny proces regeneracji komórek skóry. O ile serum jest przeznaczone do dłuższych kuracji, o tyle maseczka jest jednorazowym ''zastrzykiem'' skoncentrowanych substancji aktywnych – możesz ją stosować tylko okazjonalnie albo dość regularnie, np. raz w tygodniu, ale rób to zawsze po wcześniejszym peelingu, wtedy skóra w pełni wykorzysta składniki kosmetyku.

Jak nakładać krem do twarzy?

Ostatnim elementem codziennego zabiegu pielęgnacyjnego jest naniesienie kremu. Nie powinno to być byle jakie rozmazanie kosmetyku. Nabierz trochę kremu na opuszki palców i przez chwile rozgrzej, a następnie rozprowadź na skórze i wmasuj. W ten sposób poprawisz przepływ krwi i limfy. Dzięki temu przyspieszysz metabolizm komórkowy, wiec składniki aktywne z kremu i wcześniej aplikowanych kosmetyków zostaną lepiej wykorzystane przez komórki skóry.

  • Jak robić taki masaż? Podstawowa zasada – masuj zawsze w kierunku ku górze. Najpierw oklep opuszkami palców okolice ust i owal twarzy od brody w kierunku skroni, następnie policzki, od nozdrzy do skroni.
  • Kolejny etap to oczy – wklepuj krem pod dolną powieką od skroni do nasady nosa, pod łukiem brwiowym do zewnętrznego kącika oka. Na koniec w ten sam sposób masuj czoło, kierując ruchy od środka ku skroniom. Potem zmień technikę masażu. Ruchem głaszczącym delikatnie przesuwaj dłonie od środka twarzy lekko ku górze w kierunku skroni.

Są też inne rodzaje masażu. Wiele firm na opakowaniach kosmetyków drukuje obrazkowe instrukcje nakładania kremów, opracowane przez swoich kosmetologów. Zanim wiec wyrzucisz kartonik po kremie sprawdź, czy nie znajdziesz tam przydatnych wskazówek.