Olej lniany na włosy i skórę. Kosmetyczne zastosowanie oleju lnianego
Olej lniany jest doskonałym dodatkiem do codziennych posiłków i obowiązkowym elementem zdrowej diety. Jest również jednym z najlepszych naturalnych kosmetyków, ponieważ doskonale nawilża i pielęgnuje skórę i włosy. Dowiedź się, jakie zastosowanie w kosmetyce ma olej lniany. Jak stosować olej na skórę i włosy?
Spis treści
Olej lniany zawiera dwa razy więcej kwasów omega -3 niż popularny olej z wątroby rekina i kilkaset razy więcej składników antyrakowych niż pozostałe rośliny. Nic więc dziwnego, że dzięki jego stosowaniu nawet w krótkim czasie można poprawić swój stan zdrowia. Olej z lnu ceniony jest w kuchni i farmakologii, ale posiada też szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jak w innych obszarach, tutaj też działanie lnu zawdzięczamy przede wszystkim wysokiemu stężeniu nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są tworzywem budulcowym dla wielu komórek w ludzkim organizmie. Ten naturalny specyfik może być stosowany na twarz, całe ciało, a także na włosy. Olej tłoczony jest na zimno z dojrzałych nasion lnu. Ma złocistą barwę i gorzko-słodki, mdły zapach.
Olej lniany kupisz w aptece, w sklepie spożywczym lub drogerii internetowej (to ten sam produkt, który służy do spożycia). Cena butelki 250 ml to ok. 15 złotych. Najlepiej przechowywać go w ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej.
Olej lniany na skórę
Jedną z przyczyn łuszczycy, atopowego zapalenia skóry i ogólnej suchości skóry jest zbyt mała ilość kwasów nienasyconych w diecie. Razem z omega -3 oraz witaminami E i F stanowią one skuteczną broń w walce suchą, wiotką, a nawet dojrzałą skórą. Jeśli borykasz się z takimi problemami, włącz olej lniany do codziennej pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Z mocy natury skorzystają również osoby ze skórą przetłuszczającą się i błyszczącą, które powinny kilka razy w tygodniu sięgnąć po olej z lnu. Zawarty w nim kwas alfa-linolenowy pomaga w wyrównaniu tempa produkcji łoju, a następnie w jego ujednoliconym rozprowadzeniu na całej powierzchni skóry. Efekt to wolne, oddychające pory i mniejsza ilość niechcianych krostek.
Zastosowanie oleju lnianego na skórę:
- Jako olej dla skóry suchej powinien być używany wieczorem, codziennie lub co drugi dzień. Nałóż go wieczorem na oczyszczoną skórę za pomocą wacika lub dłońmi i wklep.
- Jeśli twoja skóra cierpi z powodu słońca lub wiatru, zrób jej kompres z oleju lnianego. Ciepły ręcznik zwilżony olejem trzymaj ok. 20 minut na wybranym fragmencie skóry.
- Możesz stosować olej również miejscowo w postaci kojącego kompresu, np. na suche łokcie.
- Olej lniany dla skóry tłustej może być używany jak tonik, którym przecierasz skórę kilka minut przed nałożeniem kremu.
- Olej stanowi też dobry dodatek do maseczek nawilżających, maseczek z glinkami i suchych peelingów.
- Produkt możesz też potraktować jak balsam. Po kąpieli nałóż go na mokrą skórę ciała i wklep ręcznikiem.
Siemię lniane - jakie ma właściwości?
Olej lniany na włosy
Lignany znajdujące się w oleju z lnu potrafią spowolnić łysienie u mężczyzn poprzez odpowiedni wpływ na hormony. Osoby, które nie zmagają się z problemem wypadania włosów również mogą korzystać z dobrodziejstw oleju lnianego. Specyfik najlepiej sprawdzi się w pielęgnacji włosów suchych, łamiących się, słabych, zniszczonych farbowaniem, ondulacją lub słońcem. Potrafi sprawić, że końcówki przestaną się rozdwajać, a cały włos odzyska swoją elastyczność. Doskonale nawilża włosy od cebulek, aż po same końce. Dzięki witaminie F, przyspieszającej gojenie się ran, jest pomocny w walce z łuszczycą skóry głowy. Zmniejsza łupież i wypadanie włosów, wzmaga ich porost i kompleksowo regeneruje.
Zastosowanie oleju lnianego na włosy:
- Pierwszy ze sposobów to olejowanie włosów na noc. Przed zaśnięciem nałóż olej na całą długość włosów (jeśli masz włosy normalne lub przetłuszczające się, zrób to tylko na końcówkach). Rozczesz włosy i schowaj pod czepkiem. Rano umyj szamponem. Zabieg powtarzaj 2 razy w tygodniu.
- Jeśli masz dość cienkie włosy i nie chcesz ich obciążać, nałóż olej jedynie na 30 minut. Następnie dokładnie umyj głowę szamponem i spłucz.
- Użyj oleju zamiast odżywki tuż po umyciu włosów, nakładając kroplę na końcówki. W ten sposób domkniesz łuski.
- W przypadku włosów wypadających, łupieżu i łuszczycy, należy wcierać niewielką ilość oleju w skórę głowy 2 lub 3 razy w tygodniu.
- Olej jest także popularnym składnikiem domowych maseczek do włosów.