Suche włosy - jak je nawilżyć? Charakterystyka i pielęgnacja suchych włosów
Masz na głowie siano i puch? To znaczy, że twoje włosy są suche albo zmęczone zbyt częstym farbowaniem. Dowiedz się, dlaczego włosy się przesuszają i jak należy je pielęgnować.
Spis treści
- Dlaczego włosy się przesuszają?
- Jak rozpoznać suche włosy?
- Co robić, żeby włosy się nie przesuszały?
- Pielęgnacja włosów suchych
- Domowe sposoby na nawilżenie włosów
Dlaczego włosy się przesuszają?
Włókna włosowe ulegają zniszczeniu, jeśli zbyt często poddajemy je zabiegom takim jak farbowanie i rozjaśnianie, ale też suszenie czy prostowanie. Wszystkie te czynności wykonane nieumiejętnie mogą doprowadzić do przesuszenia włosów i destabilizacji ochronnej otoczki tłuszczowej. Niechroniona łuska łatwiej się rozchyla. Wtedy włos szybciej traci wodę i nawilżenie, a ostatecznie zostaje wysuszony.
Podobny mechanizm można zaobserwować przy włosach zniszczonych, dlatego łatwo je pomylić z suchymi. Różnica polega na tym, że zniszczone włosy charakteryzują się łamaniem i brakiem elastyczności, ale nadal mogą być błyszczące, a nawet przetłuszczać się.
Przesuszenie naturalnie występuje na włosach kręconych, a w pozostałych przypadkach jest efektem źle dobranej pielęgnacji i częstego wykonywania zabiegów fryzjerskich. Czy trzeba więc zrezygnować na zawsze z farbowania i stylizacji? Oczywiście, że nie. Wystarczy wybierać doświadczonych fryzjerów i pamiętać o zabezpieczaniu włosów przed ciepłem.
Jak rozpoznać suche włosy?
- Suche włosy łatwo się łamią, a końcówki są rozdwojone.
- Włosy łatwo się plączą i trudno je rozczesać.
- Ciężko ułożyć włosy, są szorstkie w dotyku, nieelastyczne i pozbawione lśnienia.
- Wyglądają dobrze po myciu, a w ciągu dnia tracą blask.
- Włosy suche często się puszą i elektryzują.
- Łatwo się niszczą i często musisz podcinać końcówki.
- U nasady włosy mogą być normalne, ale przynajmniej od połowy długości są suche.
Co robić, żeby włosy się nie przesuszały?
- Suszenie włosów gorącym powietrzem zamień na suszenie zimnym nawiewem z dyfuzorem nałożonym na suszarkę. Jeżeli możesz, ogranicz suszenie do minimum lub całkowicie z niego zrezygnuj.
- Zastanów się nad tym, jak często używasz prostownicy, karbownicy lub lokówki. Może to jest sprawia, że twoje włosy stają się suche? Zminimalizuj stylizację za pomocą ciepła, a kiedy musisz to robić, zawsze nakładaj na włosy odżywkę ochronną lub spray do stylizacji wysoką temperaturą. Szybko zauważysz poprawę.
- Nie farbuj i nie rozjaśniaj włosów samodzielnie. Zawsze rób to pod okiem doświadczonej osoby, a najlepiej w salonie fryzjerskim. Nieumiejętne i zbyt częste farbowanie potrafi zniszczyć najpiękniejsze włosy. Jeśli masz ciemne włosy i chcesz przefarbować się na blond, poproś fryzjera o wskazówki co do późniejszej pielęgnacji.
- Staraj się nie wiązać włosów gumką. Łamie ona włosy, przez co woda i składniki odżywcze nie dochodzą do końcówek. Zamiast tego wybierz spinkę typu klamra.
- Nie trzyj włosów ręcznikiem i nie skręcaj ich w turban, ponieważ daje to działanie podobne do gumki - ogranicza przepływ substancji od cebulki do końcówki włosa.
- Masz włosy kręcone? Pewnie dlatego tak łatwo się przesuszają. Dowiedz się, jak odpowiednio je pielęgnować, żeby loki były nawilżone i ładnie skręcone.
- Regularnie podcinaj końcówki u fryzjera. Wzmocni to końcówki i odżywi fryzurę, a w ten sposób pośrednio przyczyni się do większego nawilżenia włosów.
Pielęgnacja włosów suchych
Najważniejszym zadaniem jest tutaj domknięcie łuski włosa. Można to zrobić, płucząc włosy w zimnej wodzie lub w occie. Dla włosów jednocześnie suchych i zniszczonych polecane jest zakwaszanie przed użyciem odżywki. Wtedy najlepiej uzyskać kwaśne pH, myjąc głowę płynem do higieny intymnej, a następnie spłukując.
Włosy suche wymagają codziennego nawilżenia, dlatego po myciu stosuj odżywki lub maski. Składniki pomocne w nawilżeniu to:
- len,
- owies,
- migdały,
- masło shea,
- keratyna,
- olej arganowy.
Po myciu nakładaj na końcówki olejek arganowy lub migdałowy, to samo staraj się zrobić przed spaniem. Jeśli masz trochę czasu i cierpliwości, wypróbuj metodę mycia włosów OMO. Polecana jest szczególnie właśnie włosom suchym, ale też zniszczonym i kręconym.
Inny sposób to wykluczenie z pielęgnacji kosmetyków zawierających silne silikony. Wybierz te rozpuszczalne w wodzie (dimethicone copolyol, lauryl methicone copolyol, hydrolized wheat protein hydroxypropyl polysiloxane, PEG-silikony) lub silikony lotne (cyclomethicone, cyclopentasiloxane, cyclotetrasiloxane, cyclohexasiloxan).
Domowe sposoby na nawilżenie włosów
Maseczka babci
Składniki:
- jedno żółtko,
- sok wyciśnięty z połówki cytryny,
- kilka kropel olejku rycynowego.
Składniki zmieszaj i nałóż przed myciem na pół godziny, a następnie spłucz letnią wodą.
Maseczka naturalna
Składniki:
- jeden banan,
- pół dojrzałego awokado,
- cztery łyżki kefiru,
- dwie łyżeczki oleju z pszenicy,
- łyżeczka miodu.
Składniki zmiksuj na papkę, a następnie połóż na umyte włosy. Po 30 - 40 minutach spłucz letnią wodą.
Maseczka ekspresowa
Składniki:
- pół rozgniecionego awokado,
- dwie łyżki oleju kokosowego.
Składniki połącz, nałóż na włosy i zabezpiecz czepkiem. Zmyj po 15 minutach.