Krem do depilacji - jak stosować? Czy depilacja kremem jest bezpieczna?

2021-05-25 14:34

Kremy do depilacji są bezpieczne i skuteczne. Ich stosowanie nie wymaga żadnej wprawy ani nie grozi powikłaniami. Co warto wiedzieć o kremach do depilacji skóry?

Krem do depilacji - jak stosować? Czy depilacja kremem jest bezpieczna?
Autor: Thinkstockphotos.com Krem do depilacji jest bezpieczny dla skóry i zdrowia, dlatego mogą go używać nawet kobiety w ciąży

Spis treści

  1. Co zawiera i jak działa krem do depilacji?
  2. Rodzaje kremów do depilacji
  3. Jak stosować krem do depilacji?
  4. Przeciwwskazania do depilacji kremem

Choć sezon na depilację trwa przez cały rok, po kremy do depilacji sięgamy najczęściej latem, gdy przychodzi pora, by odsłonić ciało. W odróżnieniu od innych metod usuwania niechcianego owłosienia ich stosowanie nie wiąże się z ryzykiem uszkodzenia skóry (jak to bywa w przypadku golenia nóg maszynką), jest bezbolesne, szybkie i z nielicznymi wyjątkami dostępne dla każdego. Warto wiedzieć, jak działają takie kremy i jak dobrać najlepszy.

Podstawowe informacje o depilacji woskiem

Co zawiera i jak działa krem do depilacji?

W składzie kremów do depilacji są substancje rozpuszczające keratynę włosa, np. kwas tioglikolowy (Thioglycolic Acid). Ten silny składnik po naniesieniu na skórę wnika we włoski i rozpuszcza znajdujące się w łodydze mostki keratynowe. Działa tylko na powierzchni: jego cząsteczki są na tyle duże, że nie przenikają przez skórę i nie docierają do cebulek włosowych. Dlatego po kilku dniach od zabiegu depilacji włoski zaczynają odrastać.

Ponieważ substancje aktywne rozpuszczające łodygę włosa są dość silne, by zminimalizować ryzyko podrażnień, do kremów dodawane są również składniki łagodzące i nawilżające: gliceryna, wyciąg aloesu, rumianku, mocznik, czy płynna parafina. Wadą kremów do depilacji jest dość nieprzyjemny zapach. By go zminimalizować, niektóre kremy mają również dodatek substancji zapachowych.

Rodzaje kremów do depilacji

Włoski w różnych punktach ciała mają różną grubość, a skóra – wrażliwość. Producenci wzięli to pod uwagę, dlatego kremy do depilacji można podzielić zarówno według rodzaju skóry, jak i wedle przeznaczenia. W sklepach dostępne są kremy do usuwania włosków ze skóry normalnej, suchej i wrażliwej, a także do depilacji twarzy, pach, rąk i okolic bikini (lub po prostu do usuwania włosków z miejsc szczególnie wrażliwych).

To, co je odróżnia, to przede wszystkim nieco inna zawartość składników aktywnych rozpuszczających keratynę – w kremach do skóry wrażliwej oraz do depilacji miejsc wrażliwych jest ich mniej, niż w tych przeznaczonych do depilowania skóry normalnej. Inna jest także zawartość substancji dodatkowych. W kosmetykach przeznaczonych do depilowania skóry suchej więcej jest składników nawilżających (np. mocznika), w tych do skóry wrażliwej lub delikatnych partii ciała – więcej substancji kojących i zapobiegających ewentualnym podrażnieniom, jak choćby wyciągu z aloesu.

Jak stosować krem do depilacji?

Depilacja kremem nie jest trudna, a instrukcja zawsze znajduje się na opakowaniu.

  1. Porcję preparatu trzeba nanieść grubą warstwą na skórę (nie wcierać) i pozostawić na niej na czas zalecony przez producenta. W zależności od kremu jest to od 4 do nawet 10 minut (nie należy jednak trzymać kremu dłużej, niż piętnaście minut).
  2. Gdy upłynie ten czas, krem wraz z włoskami trzeba zebrać ze skóry za pomocą szpatułki. Nie ma znaczenia, czy robimy to „z włosem”, czy „pod włos”, bo obie metody są tak samo skuteczne.
  3. Następnie wydepilowaną skórę trzeba umyć letnią wodą bez dodatku mydła i nałożyć balsam po depilacji, opóźniający odrastanie włosków, lub zwykły balsam nawilżający.

Przeciwwskazania do depilacji kremem

Kremy do depilacji są bezpieczne zarówno dla kobiet w ciąży, jak i dla alergików – w tych przypadkach należy jednak przed pierwszym użyciem bezwzględnie przeprowadzić próbę uczuleniową, ze względu na to, że kremy do depilacji mogą podrażnić skórę. Trzeba o niej pamiętać również, jeśli skóra jest bardzo wrażliwa.

  • Niewielką ilość kosmetyku nakładamy na skórę w okolicy nadgarstka – po 48 godzinach wszystko będzie jasne. Jeśli po tym czasie nie wystąpi żadna reakcja uczuleniowa ani podrażnienie, krem można stosować bez obaw, jeśli pojawi się podrażnienie lub wysypka to znak, że dany preparat nie jest odpowiedni.

Aplikując krem na skórę należy omijać te miejsca, w których są ranki lub skaleczenia. Krem rozpuści strupek, a tworzącą się pod nim nową tkankę może podrażnić (co objawi się silnym pieczeniem i zaczerwienieniem). Depilując okolice intymne trzeba pamiętać, by przypadkowo nie nałożyć kremu na błonę śluzową – dozwolona jest wyłącznie depilacja zewnętrznych części bikini.