Tampon czy podpaska - fakty i mity o higienie intymnej w czasie miesiączki

2015-07-07 17:27

Wygodniejsze, higieniczne, dyskretne - mówią zwolenniczki tamponów. Ale niebezpieczne - argumentują panie, które wybierają podpaski. Czy to prawda? Która metoda higieny intymnej podczas miesiączki jest najzdrowsza i najskuteczniejsza? Co jest lepsze - tampon czy podpaska?

Tampon czy podpaska - fakty i mity o higienie intymnej w czasie miesiączki
Autor: Thinkstockphotos.com Co jest lepsze - tampon czy podpaska? Co pomoże utrzymać higienę podczas miesiączki?

Spis treści

  1. Dziewice mogą używać tamponów podczas miesiączki
  2. Lepiej w czasie miesiączki stosować podpaski na noc, a tampony na dzień
  3. Podczas wyjmowania tamponu jego fragment może zostać w pochwie
  4. Między miesiączkami można stosować tampony jako zabezpieczenie przed upławami
  5. Tamponów nie powinny używać kobiety, które mają założoną wkładkę wewnątrzmaciczną
  6. Podczas korzystania z toalety należy wyjmować tampon
  7. Tampon może "powędrować" w głąb ciała
  8. Zbyt długo pozostawiony w pochwie tampon może być groźny dla zdrowia kobiety
  9. Podpaski mogą uczulać
  10. Kobiety, które mają obfite miesiączki, powinny zrezygnować z używania tamponów

Dziewice mogą używać tamponów podczas miesiączki

PrawdaAle tylko te, których błona dziewicza ma kształt pierścienia czy też rogalika. U tych kobiet, u których błona przesłania niemal całe wejście pochwy, istnieje prawdopodobieństwo jej uszkodzenia przez tampon. Ale i w takim przypadku użycie tamponu nie jest całkowicie wykluczone - można spróbować wersji mini. Jeśli nawet one wchodzą z trudem i sprawiają ból, korzystniej będzie do czasu rozpoczęcia współżycia używać podpasek.

Lepiej w czasie miesiączki stosować podpaski na noc, a tampony na dzień

PrawdaLepiej nie trzymać tamponów zbyt długo w pochwie, by zmniejszyć ryzyko rozwoju bakterii. Natomiast często kobiety, by uniknąć przesunięcia podpaski i zabrudzenia bielizny i pościeli, wybierają na noc tampon. Wtedy po przebudzeniu należy go od razu wymienić, aby jak najkrócej znajdował się w pochwie.

Podczas wyjmowania tamponu jego fragment może zostać w pochwie

PrawdaJeśli kobieta podejrzewa, że tak się stało, nie powinna wkładać następnego tamponu, lecz skorzystać z podpaski (resztki tamponu wypłyną z krwią). Ponieważ zalegające w pochwie pozostałości zabezpieczenia mogą wywołać infekcję, zaraz po zakończeniu miesiączki należy zgłosić się do ginekologa.

Między miesiączkami można stosować tampony jako zabezpieczenie przed upławami

FałszUpławy świadczą o infekcji w obrębie narządów rodnych. Tampony mogłyby ją jeszcze zaostrzyć (bakterie zalegałyby w pochwie, blokowane przez tampon). Do końca kuracji lepiej stosować miniwkładki chroniące bieliznę, a podczas okresu - podpaski.

Tamponów nie powinny używać kobiety, które mają założoną wkładkę wewnątrzmaciczną

PrawdaWkładka wewnątrzmaciczna może się wysunąć na zewnątrz razem z wyjmowanym tamponem.

Podczas korzystania z toalety należy wyjmować tampon

FałszNie jest to konieczne. Przy oddawaniu moczu powinno się jednak przytrzymać sznurek tamponu, by go nie zamoczyć. Warto też mieć pod ręką tampon zapasowy, gdyby podczas napinania mięśni doszło do mimowolnego wypchnięcia zabezpieczenia.

Tampon może "powędrować" w głąb ciała

FałszMięśnie pochwy przytrzymują go we właściwym miejscu. Ponadto kanał szyjki macicy jest na tyle wąski, że nie ma możliwości, żeby tampon się przemieścił w głąb macicy.

Zbyt długo pozostawiony w pochwie tampon może być groźny dla zdrowia kobiety

PrawdaTampony należy wymieniać co 2-4 godziny w pierwszych dniach okresu i co 4-6 godzin w pozostałych. Nie usunięty przez np. 2 doby może stać się źródłem zakażenia, które czasem doprowadza do wstrząsu toksycznego. Towarzyszą mu bardzo ostre bóle brzucha, gorączka, osłabienie, a nawet omdlenie.

Podpaski mogą uczulać

PrawdaZwłaszcza te o tzw. dużej chłonności. Są one nasycane specjalnymi związkami chemicznymi (absorbentami), na które część kobiet reaguje alergią. Okolica sromu zaognia się wówczas i piecze.

Kobiety, które mają obfite miesiączki, powinny zrezygnować z używania tamponów

PrawdaBlokują one wypływanie krwi z fragmentami złuszczonej śluzówki macicy. Zamiast wydostać się na zewnątrz, bywa, że cofają się i wszczepiają, np. do jajowodów - dochodzi wtedy do endometriozy. Według niektórych specjalistów, używanie tamponów może być jedną z przyczyn rozwoju tej choroby.

miesięcznik "Zdrowie"