Tampon czy podpaska - fakty i mity o higienie intymnej w czasie miesiączki

2023-06-26 15:39

Wygodniejsze, higieniczne, dyskretne - mówią zwolenniczki tamponów. Ale niebezpieczne - argumentują panie, które wybierają podpaski. Czy to prawda? Która metoda higieny intymnej podczas miesiączki jest najzdrowsza i najskuteczniejsza? Co jest lepsze - tampon czy podpaska?

Tampon czy podpaska
Autor: Getty Images Tampon czy podpaska - fakty i mity o higienie intymnej w czasie miesiączki

Spis treści

  1. Higiena intymna podczas miesiączki - mity i fakty 

Higiena intymna podczas miesiączki - mity i fakty 

Zachowanie szczególnej higieny okolic intymnych podczas miesiączki jest niezwykle ważne. Dlatego, że podczas okresu wzrasta pH w pochwie a co za tym idzie, zwiększa się ryzyko wystąpienia różnego rodzaju infekcji intymnych. Co lepsze jest zatem dla higieny intymnej - tampony czy podpaski? Obalamy mity na temat higieny intymnej w trakcie okresu i przedstawiamy fakty.

Dziewice mogą używać tamponów podczas miesiączki

PRAWDA. Ale tylko te, których błona dziewicza ma kształt pierścienia czy też rogalika. U tych kobiet, u których błona przesłania niemal całe wejście pochwy, istnieje prawdopodobieństwo jej uszkodzenia przez tampon. Ale i w takim przypadku użycie tamponu nie jest całkowicie wykluczone - można spróbować wersji mini. Jeśli nawet one wchodzą z trudem i sprawiają ból, korzystniej będzie do czasu rozpoczęcia współżycia używać podpasek.

Lepiej w czasie miesiączki stosować podpaski na noc, a tampony na dzień

PRAWDA. Lepiej nie trzymać tamponów zbyt długo w pochwie, by zmniejszyć ryzyko rozwoju bakterii. Natomiast często kobiety, by uniknąć przesunięcia podpaski i zabrudzenia bielizny i pościeli, wybierają na noc tampon. Wtedy po przebudzeniu należy go od razu wymienić, aby jak najkrócej znajdował się w pochwie.

Podczas wyjmowania tamponu jego fragment może zostać w pochwie

PRAWDA. Jeśli kobieta podejrzewa, że tak się stało, nie powinna wkładać następnego tamponu, lecz skorzystać z podpaski (resztki tamponu wypłyną z krwią). Ponieważ zalegające w pochwie pozostałości zabezpieczenia mogą wywołać infekcję, zaraz po zakończeniu miesiączki należy zgłosić się do ginekologa.

Poradnik zdrowie - choroby intymne

Między miesiączkami można stosować tampony jako zabezpieczenie przed upławami

FAŁSZ. Upławy świadczą o infekcji w obrębie narządów rodnych. Tampony mogłyby ją jeszcze zaostrzyć (bakterie zalegałyby w pochwie, blokowane przez tampon). Do końca kuracji lepiej stosować miniwkładki chroniące bieliznę, a podczas okresu - podpaski.

Tamponów nie powinny używać kobiety, które mają założoną wkładkę wewnątrzmaciczną

PRAWDA. Wkładka wewnątrzmaciczna może się wysunąć na zewnątrz razem z wyjmowanym tamponem.

Podczas korzystania z toalety należy wyjmować tampon

FAŁSZ. Nie jest to konieczne. Przy oddawaniu moczu powinno się jednak przytrzymać sznurek tamponu, by go nie zamoczyć. Warto też mieć pod ręką tampon zapasowy, gdyby podczas napinania mięśni doszło do mimowolnego wypchnięcia zabezpieczenia.

Tampon może "powędrować" w głąb ciała

FAŁSZ. Mięśnie pochwy przytrzymują go we właściwym miejscu. Ponadto kanał szyjki macicy jest na tyle wąski, że nie ma możliwości, żeby tampon się przemieścił w głąb macicy.

Zbyt długo pozostawiony w pochwie tampon może być groźny dla zdrowia kobiety

PRAWDA. Tampony należy wymieniać co 2-4 godziny w pierwszych dniach okresu i co 4-6 godzin w pozostałych. Nie usunięty przez np. 2 doby może stać się źródłem zakażenia, które czasem doprowadza do wstrząsu toksycznego. Towarzyszą mu:

Podpaski mogą uczulać

PRAWDA. Zwłaszcza te podpaski o tzw. dużej chłonności. Są one nasycane specjalnymi związkami chemicznymi (absorbentami), na które część kobiet reaguje alergią. Okolica sromu zaognia się wówczas i piecze.