Tampon - jak go używać? Wszystko, co należy wiedzieć o tamponach

2018-10-05 10:12

Mity na temat tamponów są ciągle żywe. Niewiele kobiet wie, jak dobrać tampon - o tym, że kluczowy jest jego skład - i jak właściwie go używać. Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące tamponów. Sprawdź, jakie są prawdziwe przeciwwskazania do używania tamponów i kiedy grozi zespół wstrząsu toksycznego.

Tampon - jak go używać?
Autor: Thinkstockphotos.com Tampony są dyskretne i wygodne, ale nie każda kobieta może z nich korzystać.

Spis treści

  1. Jak wybrać tampon?
  2. Jak zakładać i wyjmować tampon?
  3. Mity na temat tamponów
  4. Kiedy nie używać tamponów?
  5. Zespół wstrząsu toksycznego

Tamponów może używać każda kobieta, która rozpoczęła miesiączkowanie, o ile może swobodnie zaaplikować tampon i jest to dla niej komfortowe rozwiązanie. Do popularnych mitów należy przekonanie, że nie powinny ich stosować dziewice oraz młode dziewczęta.

Od momentu pierwszej miesiączki fałdy pochwy stają się rozciągliwe, co oznacza, że można swobodnie próbować zaaplikować tampon. Mimo wszystko, niektóre młode kobiety odczuwają ból podczas wkładania tamponów, natrafiają również na opór, który uniemożliwia prawidłowe umiejscowienie tamponu. Jest to często spowodowane spięciem i stresem przed korzystaniem z tej metody.

Warto myśleć o tamponie jako o wygodnej alternatywie dla podpaski, nie jest on jej lepszą ani gorszą wersją. To rozwiązanie polecane jest szczególnie kobietom aktywnym, które uprawiają sport, są bywalczyniami siłowni i klubów fitness. Jeśli z powodu okresu omijałaś trening, wizytę na plaży lub wyjście na basen, to właśnie tampon uratuje cię w takich sytuacjach. Pamiętaj jednak o tym, żeby minimum raz na dobę sięgnąć po podpaskę, np. kiedy idziesz spać.

Jak wybrać tampon?

Chłonność tamponu określa jego rozmiar – im większy tampon, tym wyższy stopień chłonności. Właśnie dlatego przy wyborze rozmiaru nie należy się kierować wzrostem albo wiekiem, ale obfitością krwawienia podczas miesiączki. W pierwszych dniach okresu lepiej sprawdzą się tampony o wysokiej chłonności, a te o niskiej pod koniec, kiedy krwawienie powoli ustępuje.

Uwaga! Maksymalny czas, przez jaki możesz nie wymieniać tamponu, to osiem godzin.

Tampon, bez względu na producenta, wymienia się średnio co cztery godziny. Jeżeli zauważysz, że już po dwóch lub trzech godzinach zaczynasz odczuwać obecność tamponu w pochwie lub po wyjęciu jest mocno nasiąknięty krwią (wręcz "napuchnięty"), oznacza to, że powinnaś sięgnąć po większy rozmiar lub wymieniać go częściej. Z kolei, jeśli po wyjęciu z pochwy twój tampon będzie w niektórych miejscach biały i suchy, bez obaw możesz użyć mniejszego rozmiaru. Oczywiście cztery godziny to średni czas, więc każda kobieta powinna obserwować swoje ciało, żeby dobrać dla siebie jak najwygodniejszą metodę.

Aplikacja tamponów
Autor: Thinkstockphotos.com Jak włożyć tampon?
Tampony
Autor: Thinkstockphotos.com Jak używać tamponów?

Jak zakładać i wyjmować tampon?

  1. Przed włożeniem tamponu rozluźnij się i nie stresuj (przecież nie ma czym). Umyj ręce, a następnie zdejmij z tamponu przezroczystą folię.
  2. Złap tampon palcem wskazującym i kciukiem, kierując zaokrągloną końcówkę w stronę pochwy. Sznurek powinien zwisać na dół.
  3. Rozchyl na boki wargi pochwowe drugą ręką (jest to środkowy otwór między twoimi nogami). Umieść tam tampon pionowo i wpychaj palcem do środka lekko w tył.
  1. Poruszaj nim tak, żeby zrobić to bezboleśnie. Im bardziej sucha pochwa, tym będzie ci trudniej, więc rób to delikatnie i powoli.
  2. Kiedy obecność tamponu będzie dla ciebie niewyczuwalna lub prawie niewyczuwalna, czyli po prostu będzie ci wygodnie, to znak, że tampon jest włożony właściwie.
  3. Tampon nie musi być włożony bardzo głęboko, najczęściej wystarcza już odległość palca wskazującego, którym aplikujesz tampon.
  • Żeby wyjąć tampon, lekko ukucnij, dwoma palcami wyjmij tampon, pociągając za sznurek lub bezpośrednio za tampon. W sytuacji, w której nie możesz wyjąć tamponu, oddychaj głęboko, postaraj się rozluźnić i lekko przeć. Jeżeli to nie podziała, udaj się do lekarza.
Warto wiedzieć

Mity na temat tamponów

1. Z tamponem nie można sikać. Fałsz! Pamiętaj, że do oddawania moczu służy cewka moczowa, a tampon znajduje się w pochwie. Możesz oddawać mocz nie wyjmując wcześniej tamponu, o ile nie stwarza to dyskomfortu. Pamiętaj także, że tampon może się nieco wysunąć podczas parcia.

2. Tampon hamuje uwalnianie krwi z macicy. Fałsz! Znajduje się w miejscu, w którym krew zaczyna uchodzić z macicy, tam napotyka na tampon, który następnie ją wchłania.

3. Tampon nadaje się tylko dla kobiet, które rozpoczęły współżycie. Fałsz! Tampon nie przebija błony dziewiczej, a jedynym warunkiem dla używania tamponu jest wystąpienie pierwszej miesiączki. Warunkiem koniecznym jest również komfort użytkowania, jeśli aplikacja sprawia ból i dyskomfort to należy z niej zrezygnować.

Kiedy nie używać tamponów?

Tamponów nie należy stosować przy wszelkiego rodzaju infekcjach intymnych, stosowaniu wkładki wewnątrzmacicznej oraz stosowaniu leków dopochwowych. W takich sytuacjach lepiej sprawdzają się podpaski, ponieważ pozwalają na wypłynięcie krwi z pochwy. To zmniejsza szanse na rozwój bakterii, które już zaatakowały strefę intymną.

Zespół wstrząsu toksycznego

Za zespół wstrząsu toksycznego odpowiedzialny jest rozwój bakterii, które naturalnie występują w pochwie kobiety. Tampony, podobnie jak podpaski, są wytwarzane ze sztucznego jedwabiu (czyli często celulozy lub bawełny i celulozy). Materiał wprowadzony do pochw styka się ze śluzem, a powstała wtedy reakcja chemiczna może być wstrząsem dla organizmu. Należy pamiętać, że używanie tamponów jest bezpieczne, jeżeli robi się to prawidłowo. Wstrząs toksyczny może wystąpić tylko wtedy, kiedy tampon jest używany nieodpowiednio.

Kiedy może wystąpić zespół wstrząsu toksycznego?

  • jeśli tampon znajduje się w pochwie zbyt długo;
  • jeśli w ciągu doby nie ma przerwy w noszeniu tamponów;
  • jeśli tampon włożony jest nieodpowiednio;
  • jeśli zapomnisz wyjąć tampon;
  • jeśli tampon ma zbyt małą chłonność w stosunku do krwawienia.

Objawy zespołu wstrząsu toksycznego:

  • rozwolnienie,
  • zawroty głowy, mdłości, wymioty,
  • ból mięśni,
  • wysoka temperatura,
  • plamy na skórze lub wysypka.
Ważne

Jedną z osób, które przeżyły zespół wstrząsu toksycznego jest amerykańska modelka Lauren Wasser. Pewnego dnia w 2012 roku, podczas miesiączki, zaczęła źle się czuć: dokuczało jej osłabienie, przespała wiele godzin, później pojawiła się gorączka - aż 41° Celsjusza, kobieta przeżyła również atak serca, jej nerki przestały pracować. W szpitalu okazało się, że to skutek zespołu wstrząsu toksycznego - modelka zbyt długo nosiła tampon. Niestety w jej nodze rozwinęła się zgorzel i konieczna była amputacja. W grudniu 2017 roku amputowano jej drugą nogę - ból, który się w niej rozwinął był dla Wasser nie do zniesienia.

Kobiety, które używają tamponów powinny pamiętać o ich regularnej i częstej wymianie, przynajmniej co 3-4 godziny, a także o tym, że nie można z nimi spać. Niestety wiele zastrzeżeń wzbudza także skład tamponów, których używamy, problem tkwi w syntetycznych dodatkach. Tampon wykonany w 100 procentach z bawełny obniża ryzyko zakażeń i wstrząsów toksycznych praktycznie do zera - tłumaczy dr Philip M. Tierno, profesor mikrobiologii i patologii w NYU School of Medicine.

O autorze
Katarzyna Zielińska
Katarzyna Zielińska
Dziennikarka związana z serwisem Poradnikzdrowie.pl jako współpracownik. Miłośniczka naturalnej pielęgnacji i kosmetyków kolorowych, a także ziołolecznictwa i zdrowego odżywiania. Współzałożycielka salonu kosmetycznego Naru w Warszawie.