Skóra po zimie jest sucha, matowa i szorstka? Tak przygotujesz ją na wiosnę
Wygląd skóry po zimie pozostawia wiele do życzenia? Przyczyn kiepskiej kondycji skóry po zimie jest wiele. Duża różnica temperatury między powietrzem na zewnątrz i w ogrzewanych pomieszczeniach, ciepłe i grube ubrania czy wreszcie błędy w pielęgnacji - to osłabia naturalne mechanizmy obronne skóry, uszkadza jej barierę lipidową i wysusza. Sucha skóra traci blask i elastyczność, robi się wiotka. Jak odnowić skórę na wiosnę?
Skóra po zimie nie wygląda korzystnie. Jest szara, gruba i szorstka. Minie trochę czasu, zanim uda się doprowadzić ją do porządku.
Po miesiącach, gdy krótkie dni nie zachęcały do aktywności fizycznej, za to przyjemnie było podjadać, zauważamy nagle, że w pasie czy biodrach przybyło centymetrów, pojawiły się fałdki tłuszczu i uwidocznił cellulit. Trzeba więc solidnie wziąć się za siebie, żeby wkrótce odsłonić piękne i zgrabne ciało.
Spis treści:
Planując program wiosennej odnowy, musisz przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Potrzebujesz 4-5 tygodni, by zauważyć efekt swoich starań. Przede wszystkim pamiętaj o roli wygładzenia skóry i peelingu - złuszczanie martwych komórek naskórka nie tylko natychmiast poprawia stan skóry, ale także przygotowuje ciało do dalszych kuracji - nawilżających, wyszczuplających i antycellulitowych.
Na co dzień stosuj więc żele peelingujące pod prysznic, które delikatnie usuwają naskórek, a raz w tygodniu sięgnij po preparat, który nie tylko silnie złuszcza, ale ma także dodatkowe właściwości pielęgnacyjne. Możesz również spróbować szczotkowania ciała na sucho za pomocą szczotki z naturalnym włosiem i drewnianą rączką.
Jak nawilżyć skórę po zimie?
Kosmetyki, które mają zregenerować zmęczoną po zimie skórę, powinny dostarczyć jej kompletu substancji odżywczych. Szczególnie potrzebne są jej: witamina A, witamina C, witamina E oraz d-pantenol. Mają one wszechstronne działanie rewitalizujące - uelastyczniają skórę, regulują procesy keratynizacji naskórka, blokują powstawanie niszczycielskich wolnych rodników, a w razie potrzeby neutralizują ich działanie.
Niezbędne są też substancje nawilżające - kwas hialuronowy, proteiny jedwabiu czy gliceryna, która utrzymuje się na skórze przez długi czas, przyciągając wilgoć z powietrza. Cennym składnikiem są algi morskie - wykazują zdolność odnowy naskórka, wzmacniają ściany naczyń w skórze, poprawiają jej koloryt. Natomiast olej arganowy, olej makadamia, olej z awokado, ogórecznika, rokitnika czy masło karité - nie tylko zatrzymają wilgoć w naskórku, ale również dostarczą wielu witamin i cennych kwasów tłuszczowych.
By nawilżyć swoją skórę po zimie, szukaj zatem kosmetyków, które zawierają te substancje w swoim składzie.
Czytaj także: Jak zaplanować swój pobyt w ośrodku SPA?
Jak wygładzić skórę po zimie?
Walka z cellulitem nie należy do łatwych, na szczęście wybór preparatów antycellulitowych jest ogromny. Żele pod prysznic, peelingi, balsamy i kremy czy bardziej skoncentrowane i silniej działające sera - wiele firm oferuje całe serie kosmetyków, by zawarte w nich substancje uzupełniały się na kolejnych etapach pielęgnacji ciała i wzmacniały skuteczność kuracji.
Te substancje to najczęściej wyciągi roślinne, które m.in. podnoszą temperaturę skóry, pobudzają metabolizm w jej głębszych warstwach i ułatwiają rozbijanie komórek tłuszczowych, stymulują produkcję kolagenu i elastyny. Ich działanie zwiększa masaż - miejsca objęte cellulitem posmaruj wybranym preparatem i energicznie go wmasuj.
Czytaj też: Kawowy peeling ujędrniający. Przepisy na peeling z kawy
Jak wymodelować skórę po zimie?
Jak pozbyć się zbędnych fałdek tłuszczu? Z pomocą przyjdą kosmetyki, które wspomagają usuwanie produktów przemiany materii z tkanki podskórnej. Takie drenujące właściwości mają m.in. wyciągi z cytrusów, kasztanowca czy kofeina.
Doskonałe są także balsamy dotleniające z koenzymem Q10. To związek dostarczający energii komórkom - przyśpiesza metabolizm komórkowy, poprawia elastyczność skóry i przywraca jej ładny koloryt, a w połączeniu z witaminą C działa silnie dotleniająco. Tego rodzaju kosmetyk nie wystarczy rozprowadzić na skórze, trzeba go energicznie, przez kilka minut, wmasowywać. Masaż ożywia mikrokrążenie, więc substancje aktywne łatwiej wnikają w głąb skóry.
Czytaj też: Sposoby na pozbycie się skórki pomarańczowej
miesięcznik "Zdrowie"