Szczotkowanie ciała na sucho - masaż na cellulit i gładką skórę. Jak szczotkować skórę?
Szczotkowanie ciała na sucho jest zabiegiem łatwym, tanim i bardzo skutecznym. Azjatki szczotkują skórę od najmłodszych lat i dzięki temu ich ciało przez długi czas pozostaje w doskonałej kondycji. Wystarczy przez kilka minut dziennie szczotkować skórę, aby pobudzić krążenie, zredukować cellulit i ujędrnić skórę. Sprawdź, jak szczotkować ciało na sucho.
Spis treści
- Jak pozbyć się cellulitu [WIDEO]
- Korzyści szczotkowania skóry na sucho
- Jak przygotować skórę do szczotkowania?
- Jak szczotkować ciało?
Szczotkowanie ciała na sucho to bardzo prosta, jednak przynosząca wiele korzyści metoda pielęgnacji ciała. Taka forma masażu wywodzi się z Azji, jest bardzo popularna w tradycyjnej medycynie chińskiej oraz w hinduskiej ajurwedzie. Praktycy medycyny wschodu wierzą, że poza właściwościami pielęgnacyjnymi taki zabieg przyczynia się także do zniwelowania powstających w ciele złogów energetycznych, które mają wpływ na działanie całego organizmu oraz samopoczucie.
Kiedyś wykonywano go używając wysuszonych części traw i innych roślin, dziś z pomocą przychodzą szeroko dostępne szczotki do ciała. Warto w ten sposób zadbać o skórę, gdyż to właśnie ona jest największym organem i jej kondycja ma znaczący wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale i zdrowie.
Jak pozbyć się cellulitu [WIDEO]
Korzyści szczotkowania skóry na sucho
Codzienne szczotkowanie skóry na sucho gwarantuje zauważalną poprawę jej wyglądu, a także ogólnego samopoczucia. Widoczne odmłodzenie skóry, wyrównanie jej kolorytu czy redukcja cellulitu to tylko niektóre z korzyści jakie przynieść może wprowadzenie tego zabiegu do codziennej rutyny pielęgnacyjnej.
Szczotkowanie ciała działa na organizm oczyszczająco. Poprzez masowanie szczotką pobudzamy krążenie krwi oraz stymulujemy układ limfatyczny, który usuwa z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii. Gdy układ limfatyczny nie pracuje dostatecznie mocno czujemy się ociężali, a nogi i ręce są opuchnięte. Szczotkowanie pozwoli nam pozbyć się tego uczucia.
Szczotkować ciało powinny osoby, które zmagają się z wrastającymi włoskami po depilacji. Regularne szczotkowanie ''wyciąga'' włoski na powierzchnię i zapobiega ponownemu wrastaniu pod skórę.
Zgodnie z założeniami medycyny wschodu masaże odblokowują przepływ energii w organizmie, co stymuluje pracę organów wewnętrznych oraz broni przed chronicznym zmęczeniem czy depresją. Podczas zabiegu ścierany jest martwy naskórek, co pozwala pozbyć się zanieczyszczeń ze skóry oraz sprzyja odnowie komórkowej skóry. Pozbawiona zanieczyszczonej warstwy skóra dużo szybciej i głębiej wchłania dobroczynne składniki kosmetyków nawilżających, a ponadto, odblokowane w ten sposób pory przywrócą skórze możliwość oddychania. Im bardziej dotleniona jest skóra tym młodziej i bardziej promieniście wygląda. Regularne szczotkowanie skóry zapewni także wyrównanie jej kolorytu i struktury, sprawi że będzie ona bardziej napięta i gładka. Codzienny masaż szczotką ujędrni wiotką skórę i przyczyni się do zanikania pomarańczowej skórki oraz kształtowania smuklejszej sylwetki.
Czytaj też: 13 ćwiczeń na jędrne uda i pośladki - efekty w 2 tygodnie
Jak przygotować skórę do szczotkowania?
Szczotkowanie ciała na sucho nie tylko nie jest czasochłonne, ale też nie wymaga dużych nakładów finansowych. Aby korzystać z dobrodziejstw takiego masażu wystarczy kupić drewnianą szczotkę z naturalnym włosiem. Takie szczotki w różnych wariantach dostępne są w wielu drogeriach oraz sklepach z ekologicznymi produktami. W zależności od sklepu, do wyboru są takie z paskiem do założenia na dłoń, z uchwytem w formie gałki lub z długim trzonkiem, który pozwoli sięgnąć także do pleców. Niektóre z nich posiadają wśród włosia gumowe wypustki masujące, dodatkowo wzmacniające efekty zabiegu.
Należy pamiętać o częstym myciu szczotki i jej włosia letnią wodą przy pomocy delikatnego szamponu lub płynu do kąpieli.
Skóra przed szczotkowaniem musi być czysta, nie może być posmarowana balsamem czy olejkiem nawilżającym. Można wykonywać ten zabieg przed prysznicem, ponieważ w czasie kąpieli złuszczony naskórek oraz zanieczyszczenia zostaną spłukane wraz z wodą.Jednak szczotka z naturalnego włosia jest na tyle delikatna, że bez problemu można masować skórę na sucho. Po szczotkowaniu skóra jest gotowa na przyjęcie w głąb naskórka substancji nawilżających i odżywczych z balsamu lub masła nawilżającego. Warto też szczotkować ciało rano, przed rozpoczęciem dnia, tak aby dodać sobie energii do działania.
Polecany artykuł:
Jak szczotkować ciało?
Technika szczotkowania jest bardzo ważna i należy postępować zgodnie z instrukcjami. Istotne jest natężenie i kierunek ruchów - powinny być długie, posuwiste i muszą być wykonywane w kierunku serca. Początkowo taki masaż szczotką może wydawać się bardzo nieprzyjemny, nie należy jednak się tym zrażać, ponieważ efekty są wyjątkowe. Warto na początku wykonywać ten zabieg z mniejszą intensywnością, tak by przyzwyczaić ciało do tego nowego doznania.
- Szczotkowanie możemy zacząć od rąk – poczynając od palców, wnętrza dłoni i nadgarstków, przechodząc do posuwistych ruchów wewnątrz i zewnątrz ręki aż do barków.
- Podobnie robimy z nogami – posuwistym ruchem szczotkujemy najpierw wierzch i spód stóp, następnie idziemy w górę masując łydki i uda.
- Brzuch i klatkę piersiową ze względu na ich wrażliwość szczotkujemy bardzo delikatnie.
- Stawy i miejsca gdzie znajdują się węzły chłonne masujemy wykonując okrężne ruchy szczotką.
- Należy omijać miejsca, w których skóra jest uszkodzona, rany, stany zapalne i żylaki. Całość tego rytuału pielęgnacyjnego powinna trwać około 5-10 minut. Nie należy przedłużać szczotkowania, gdyż ciało szybko przyzwyczai się do nadmiernych bodźców i przestanie na nie odpowiednio reagować.