Higiena intymna u mężczyzn. Jak dbać o właściwą pielęgnację miejsc intymnych?

2023-06-29 11:35

Higiena intymna u mężczyzn jest często pomijanym tematem. Męska skóra jest znacznie grubsza od kobiecej, bardziej owłosiona i częściej się poci, dlatego też wymaga specjalnej opieki. To samo tyczy się męskich narządów płciowych, o których dobro nie każdy właściwie dba. Dowiedz się, jakich zasad higieny intymnej u mężczyzn przestrzegać oraz czym myć męskie okolice intymne.

Higiena intymna mężczyzn
Autor: Getty Images Higiena intymna mężczyzn. Jak dbać o właściwą higienę miejsc intymnych?

Spis treści

  1. Higiena intymna u mężczyzn
  2. Higiena intymna u mężczyzn - jak dbać o męskie okolice intymne?

O higienie intymnej kobiet napisano i powiedziano już prawdopodobnie wszystko. Niewiele jednak mówi się na ten temat w kontekście mężczyzn. Panowie rzadko zdają sobie sprawę z konieczności poświęcenia szczególnej uwagi higienie intymnej. Wprowadzenie do codziennej rutyny pielęgnacyjnej kilku zasad pomoże każdemu mężczyźnie utrzymać czystość i świeżość okolic intymnych i zachować zdrowie.

Męska skóra - czym różni się od kobiecej?

Higiena intymna u mężczyzn

Wielu panów nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji, jakie niesie za sobą zaniedbywanie higieny intymnej. Bardzo często ograniczają się oni jedynie do mycia tych okolic za pomocą zwykłego żelu pod prysznic. Warto to zmienić, gdyż wystarczy kilka minut dziennie, aby zapewnić sobie czystość, świeżość oraz zapobiec rozwijaniu się nieprzyjemnych infekcji intymnych.

Zachowanie odpowiedniej higieny intymnej przez mężczyzn jest konieczne także ze względu na kontakty seksualne. Zaniedbywanie mycia i pielęgnacji okolic intymnych skutkować może infekcją dróg rodnych u partnerki.

Skóra okolic krocza posiada liczne gruczoły łojowe i potowe. U mężczyzn dodatkowo jest ona gruba i gęsto porośnięta włosami. Wpływa to na jej intensywniejsze pocenie, szczególnie w okolicach pachwin. W połączeniu z resztkami wydzielin charakterystycznych dla genitaliów pot tworzy idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach oraz bakterii powodujących infekcje.

Higiena intymna u mężczyzn - jak dbać o męskie okolice intymne?

Toaleta okolic intymnych powinna być wykonywana codziennie. W przypadku częstych wizyt na siłowni, saunie czy basenie należy zwiększyć częstotliwość mycia. Zalecane jest także mycie się po stosunku płciowym. Należy zrezygnować z mycia okolic intymnych kolorowymi, mocno zapachowymi żelami do ciała oraz klasycznym mydłem. Zawarte w nich agresywne środki myjące oraz zapachowe naruszają naturalną florę bakteryjną, która chroni narządy płciowe przed infekcją. Zamiast tego panowie powinni wybierać specjalne kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji tych okolic. Preparaty te są łagodniejsze i mają kwaśny odczyn pH, dzięki czemu zapobiegają rozwojowi infekcji i powstawaniu przykrego zapachu.

Chociaż w drogeriach nie znajdziemy jeszcze tak wielu preparatów do higieny intymnej mężczyzn, jak w przypadku kobiet, to oferta stale się powiększa i każdy z panów znajdzie coś dla siebie. Dobrze, gdy taki środek zawiera kwas mlekowy odpowiadający za kwaśne pH oraz łagodzące substancje, np. alantoinę i d-panhenol.

Do mycia nie zaleca się używania różnego rodzaju gąbek i myjek, ze względu na gromadzenie się w nich bakterii oraz ich chropowatą fakturę, która może uszkodzić strukturę naskórka.

Okolice intymne najbezpieczniej myć za pomocą rąk, pamiętając o odciągnięciu napletka i usunięciu, powstającej w rowku żołędziowym łojowej wydzieliny. Woda używana do kąpieli nie powinna być zbyt gorąca. Po kąpieli koniecznie należy dokładnie osuszyć okolice krocza. Nie należy używać w tym celu ręcznika, którym wyciera się resztę ciała. Po użyciu powinien on zostać odwieszony tak by mógł równomiernie wyschnąć i aby na jego powierzchni nie rozwinęły się bakterie i grzyby.

Warto też pamiętać, żeby nosić bawełnianą bieliznę, która nie uciska i nie uwiera.