BLOKERY POTU sposobem na nadpotliwość. Jak działają regulatory potu?

2016-04-19 11:20

Blokery potu są stosowane w przypadku nadmiernej potliwości, ponieważ zawierają wyższe niż w tradycyjnych antyperspirantach stężenie chlorku glinu - substancji, która blokuje przewody wyprowadzające pot. Jednak długotrwałe oddziaływanie tej substancji na gruczoły łojowe i potowe może prowadzić do powstawania stanów zapalnych w okolicach ich ujść. Sprawdź, jak działają blokery potu, dla kogo są przeznaczone i jakie są skutki niewłaściwego lub długotrwałego stosowania blokerów.

BLOKERY sposobem na nadpotliwość. Jak działają blokery/regulatory potu?
Autor: Thinkstockphotos.com Blokery potu pozwalają zmniejszyć wydzielanie potu, ale stosowane regularnie przyczyniają się do blokowania ujścia gruczołów potowych

Spis treści

  1. Jak działają blokery potu?
  2. Jak stosować blokery potu?
  3. Nadmierne pocenie - przyczyny
  4. Skutki niewłaściwego i długotrwałego stosowania blokerów

Blokery potu sposobem na nadpotliwość? Pocenie się jest procesem naturalnym, niezbędnym do utrzymania prawidłowej temperatury ciała i właściwego poziomu pH skóry, które działa bakteriostatycznie. Jednak wzmożona aktywność gruczołów potowych i wydzielanie potu w ilości większej niż jest to konieczne, może być objawem nadmiernej potliwości (hyperhidrosis). Osoby cierpiące na tę dolegliwość wydzielają 4-5 razy więcej potu niż osoby zdrowe. W celu zlikwidowania lub zmniejszenia objawów nadpotliwości można stosować blokery/regulatory potu, które hamują nadaktywność gruczołów potowych.

Jak działają blokery potu?

Większość antyperspirantów zawiera chlorek glinu - substancję, która łączy się ze składnikami potu i tworzy amorficzny żel, który na pewien zamyka przewody potowe na poziomie niższych warstw naskórka. Jednak osoby, które chcą opanować nadmierne wydzielanie potu, potrzebują antyperspirantów, zawierających wyższe niż w tradycyjnych dezodorantach stężenie chlorku glinu - czyli blokery (regulatory) potu.

Blokery potu, podobnie jak zwykłe antyperspiranty, pod wpływem wody obecnej na skórze formują warstwę amorficznego żelu, który blokuje ujścia gruczołów potowych i hamuje wydzielanie potu. W przewodzie wyprowadzającym pot tworzy się czop z polimerycznego żelu wodorotlenkowego powstającego na skutek powolnej neutralizacji kwaśnych soli glinu przez mniej kwaśny pot. Jednak czop ten jest zlokalizowany głębiej w skórze niż czop wytworzony przez zwykłe antyperspiranty, co powoduje wydłużone działanie blokerów.

Jak stosować blokery potu?

Blokery potu stosuje się na noc, na czystą, suchą i niepodrażnioną skórę. Zazwyczaj wystarczą 1-2 aplikacje tygodniowo, ponieważ bloker działa kilka dni.

Nadmierne pocenie - przyczyny

Jak walczyć z nadmiernym poceniem?
Ważne

Zbyt częste używanie regulatorów potu, czyli ponad dwa razy dziennie, wiąże się z nadmiernym zablokowaniem kanalików potowych, co może prowadzić do powstawania stanów zapalnych w okolicach ich ujść. W związku z tym blokery należy stosować zgodnie z informacją zawartą w ulotce.

Skutki niewłaściwego i długotrwałego stosowania blokerów

Blokery ograniczają wydzielanie potu, a tym samym proces usuwania toksyn. Organizm, zamiast wypocić wszystkie szkodliwe substancje, zatrzymuje je w węzłach limfatycznych pod pachami. Rozwój bakterii, które w warunkach fizjologicznych są w tych miejscach likwidowane przez pot oraz jego pH, może przyczynić się do podrażnienia skóry. Ponadto długotrwałe stosowanie blokerów może spowodować zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej oraz odczyny alergiczne na składniki preparatu, np. zaczerwienienie skóry.