Zabiegi, które pomagają usunąć NADMIERNĄ POTLIWOŚĆ

2017-06-07 17:12

Nadmierne pocenie się potrafi odebrać radość z życia i poczucie własnej wartości. Jeśli potliwość przybiera wymiar chorobowy, wtedy można skorzystać z profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej. Zastrzyk z botoksu, liposukcja, jonoforeza to tylko niektóre zabiegi, jakie można stosować w przypadku nadprodukcji potu.

Zabiegi, które pomagaja usunąć nadmierną potliwość
Autor: Thinkstockphotos.com Zastrzyki z botoksu, jonofereza i lipoliza laserowa są pomocne w walce z potliwością. Kiedy pot zalewa całe ciało warto skorzystać z zabiegów na nadmierną potliwość.

Spis treści

  1. Zastrzyki z toksyny botulinowej (botoks) na pocenie się
  2. Jonoforeza na pocenie się
  3. Sposoby na nadmierne pocenie
  4. Lipoliza laserowa na pocenie się
  5. Liposukcja na pocenie się
  6. Sympatektomia piersiowa na pocenie się

Nadmierne pocenie się bywa objawem choroby. Towarzyszy m.in. schorzeniom endokrynologicznym (nadczynność tarczycy, cukrzyca), gruźlicy, niektórym nowotworom i neuralgiom. Występuje również przy zmianach hormonalnych (menopauza, andropauza) i otyłości. Nadwrażliwość gruczołów potowych można próbować ograniczyć.

Zastrzyki z toksyny botulinowej (botoks) na pocenie się

Zabieg jest bardzo skuteczny i mało inwazyjny. Po zastosowaniu znieczulenia miejscowego, w rejon pocenia podaje się małe ilości rozcieńczonej toksyny botulinowej. Blokuje ona impulsy nerwowe pobudzające gruczoły potowe do pracy. Wstrzykiwanie toksyny w dłonie i stopy, pomimo znieczulenia, jest nieprzyjemne.

Cena jednego zabiegu: ok. 2000 zł.

Efekt pierwszego zabiegu utrzymuje się 6–8 miesięcy. Przy powtarzaniu zastrzyków z botoksu problem nadmiernej potliwości znika na 11–12 miesięcy. Wydaje się, że to krótko, ale nie dla kogoś, kto musi trzymać zapasowy komplet ubrań w pracy, aby w ciągu dnia się przebrać.

Jonoforeza na pocenie się

Zabieg jonoforezy polega na użyciu prądu elektrycznego, który uszkadza gruczoły potowe. Stosuje się go w nadmiernej potliwości stóp, dłoni i pach. Jonoforeza jest bezbolesna (czuje się tylko mrowienie).

Cena jednego zabiegu: 250–350 zł.

Polega na zanurzeniu stóp i dłoni w wodzie, przez którą przepuszcza się prąd stały. Pod pachy wkłada się zwilżone poduszki z elektrodami. Efekt widoczny jest po serii 10 zabiegów.

Sposoby na nadmierne pocenie

Jak walczyć z nadmiernym poceniem?

Lipoliza laserowa na pocenie się

Lipoliza laserowa polega na naświetleniu wiązką światła lasera gruczołów potowych, którego skutkiem jest ich przegrzanie i obumieranie. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Dotyczy wyłącznie pach.

Cena jednego zabiegu: ok. 5500 zł.

Jego efekt jest trwały, ale istnieje prawdopodobieństwo zwiększenia się aktywności gruczołów potowych na obrzeżach pach (dotyczy to także liposukcji).

Liposukcja na pocenie się

Liposukcja jest zabiegiem chirurgicznym, przeprowadzanym w znieczuleniu miejscowym. Przez nacięcie w skórze wprowadza się kaniulę (igłę ssącą) i wyciąga tkankę tłuszczową z gruczołami potowymi.

Cena jednego zabiegu: 3500–5500 zł.

Usuwa się je w ten sposób wyłącznie z okolicy pach. Po zabiegu pozostaje blizna.

Sympatektomia piersiowa na pocenie się

Sympatektomia piersiowa polega na chirurgicznym odnerwieniu obficie pocących się miejsc. Stosuje się różne techniki operacji, których celem jest zablokowanie impulsów nerwowych płynących do gruczołów potowych pach i dłoni. Rzadziej przeprowadza się sympatektomię lędźwiową, aby zlikwidować intensywne pocenie się stóp.

Oba zabiegi wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, w warunkach szpitalnych. Zarezerwowane są dla najcięższych przypadków nadmiernej potliwości. Sympatektomię można wykonać w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia.

miesięcznik "Zdrowie"