44 i 60 to liczby kluczowe w procesie starzenia. Przygotuj się właściwie
Czasem przez długie lata niewiele się dzieje i patrząc w lustro trudno uwierzyć, że faktycznie starzejemy się. Są jednak dwa punkty zwrotne na osi życia, po których ani wygląd, ani samopoczucie, nie są już takie same. Chyba nie ma dużego zaskoczenia.
Badacze z Uniwersytetu Stanforda wskazują, że chociaż proces starzenia zaczyna się już po 30. roku życia, a formalnie do seniorów zaczynamy zaliczać się po 65. urodzinach, wyraźne zmiany w ciele zachodzą kiedy indziej.
Są dwa punkty zwrotne, gdy proces starzenia zdecydowanie przyspiesza. Dzieje się tak ok. naszych 44 i 60 urodzin. Jakie to ma znaczenie?
Starzenie nie jest procesem stabilnym i regularnym
Kiedyś mówiło się, głównie w kontekście kobiet, że są dwa typy starzenia: takie regularne, stabilne, niemal niezauważalne i takie skokowe, dosłownie z dnia na dzień. Zwłaszcza to drugie wiązano czasem ze stylem życia czy traumatycznymi doświadczeniami. Jeśli wierzyć wynikom badań Center for Genomics and Personalized Medicine Uniwersytetu Stanforda, żadna z tych teorii nie była pełna.
Owszem, starzejemy się cały czas, ale to tempo nie jest równe. Około 44 i 60 urodzin zachodzą dynamiczne, gwałtowne zmiany, które sprawiają, że starzejemy się szybciej, zapadamy na różne schorzenia etc. Dzieje się tak prawdopodobnie u wszystkich, nawet jeśli oko tego nie wychwytuje.
Zobacz: Sposoby na długowieczność
Wszystkiemu winna menopauza?
Pozornie zaskoczenia nie ma. Ten pierwszy moment przełomowy to mniej więcej okres menopauzy i przez lata właśnie z nią kojarzono zmiany u kobiet, gorszą dyspozycję fizyczną, obniżenie nastroju.
Uwaga, ten zwrot na osi życia dotyczy obu płci.
– Okazuje się, że połowa lat czterdziestych naszego życia to czas dramatycznych zmian, podobnie jak okres zaraz po 60. urodzinach. Dotyczy to wszelkich komórek i cząstek poddawanych analizie – podkreślał prof. Michael Snyder, genetyk i dyrektor Center for Genomics and Personalized Medicine Uniwersytetu Stanforda.
Osoby, które wzięły udział w badaniu, co kilka miesięcy przesyłały m.in. próbki krwi, kału oraz wymazy jamy ustnej i z nosa, a okres śledzenia zmian w ich organizmach trwał od roku do prawie siedmiu lat.
Gwałtowne przyspieszenie procesu starzenia ok. 44 roku życia zaskoczyło badaczy: podobne zmiany zachodziły u kobiet oraz mężczyzn w zbliżonym wieku.
To ma znaczenie?
Warto wiedzieć, od kiedy trzeba na siebie bardziej uważać i mentalnie przygotować się na pewne zmiany.
Ustalenie, w jakim wieku dochodzi do gwałtownego nagromadzenia się niektórych problemów zdrowotnych, w tym m.in. schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego i chorób układu krążenia, pozwala choćby lepiej zaplanować programy profilaktyczne.
Starzenia nie umiemy zatrzymać, ale coraz lepiej mierzymy się z jego konsekwencjami, rozumiejąc nasze ciała i ich potrzeby.