Oksybrazja (oxybrazja) - alternatywa dla mikrodermabrazji. Peeling tlenowy na trądzik i zmarszczki
Oksybrazja, peeling tlenowo-wodny, wyraźnie poprawia stan skóry zaledwie po jednym zabiegu. Na czym polega oksybrazja, kto powinien ją wykonywać i jakie są przeciwwskazania?
Spis treści
- Na jakie problemy pomaga oksybrazja? Wskazania do zabiegu
- Jak wygląda zabieg oksybrazji?
- Przeciwwskazania do zabiegu oksybrazji
Dla jednych oksybrazja to tylko kolejna odmiana peelingu, dla innych – ratunek dla skóry, kiedy żadna inna metoda nie jest polecana. Wymyślono ją bowiem z myślą o tych kobietach, które mają bardzo wrażliwą cerę, a mimo to chciałyby podziwiać na niej efekty podobne do tych, jakie dają zabiegi mikrodermabrazji.
Zabieg oksybrazji intensywnie, ale zarazem bezboleśnie złuszcza naskórek, a przy tym nie wywołuje efektów ubocznych w postaci podrażnień, jakie często pojawiają się przy innych tego typu zabiegach, takich jak choćby tradycyjna mikrodermabrazja diamentowa. Zabieg trwa około pół godziny, wykonywany jest w salonach kosmetycznych, a jego cena, w zależności od miejsca poddawanego złuszczaniu, kształtuje się w granicach 100-150 zł.
Na jakie problemy pomaga oksybrazja? Wskazania do zabiegu
Zabiegom oksybrazji najczęściej poddawana jest twarz, ale można go wykonywać również na szyi, dekolcie, górnej części pleców. Peeling tlenowo-wodny bardzo skutecznie usuwa z nich zaskórniki i drobne krostki oraz zwęża pory i reguluje wydzielanie sebum. Pomaga przy problemach z rozszerzonymi naczynkami, skórą szarą, zmęczoną albo z nadmiernym łojotokiem. Nawadnia i dotlenia, poprawia cyrkulację krwi, tonizuje. Redukuje także blizny po trądziku, spłyca zmarszczki, usuwa drobne przebarwienia i poprawia koloryt skóry. Wielu dermatologów zaleca go osobom cierpiącym na trądzik – wywołują go bakterie beztlenowe, które giną pod wpływem tlenu wprowadzanego w naskórek.
Lekarze zalecają zabieg również przy łuszczycy (bo usuwa martwe komórki naskórka i nawilża skórę dotkniętą chorobą), a także w trakcie kuracji przeciwłupieżowej. Przez kosmetologów oksybrazja często zaliczana jest do tzw. zabiegów bankietowych, gdyż błyskawicznie i bez efektów ubocznych odnawia skórę, nadając jej młodszy, świeży wygląd. Śmiało można ją wykonywać nawet na kilka godzin przed wielkim wyjściem.
Jak wygląda zabieg oksybrazji?
W odróżnieniu od mikrodermabrazji diamentowej czy peelingu kawitacyjnego (z którymi często jest porównywana pod względem efektów) oksybrazja wykonywana jest praktycznie bezdotykowo. Na początku zabiegu klientka zakłada specjalne okulary ochronne. Następnie za pomocą specjalnego aparatu, przypominającego długopis (który kosmetyczka trzyma w odległości niespełna centymetra) w skórę pod ciśnieniem wtłaczany jest tlen, na skutek czego obumarłe komórki naskórka są niemal oderwane od skóry i usunięte. Strumień powietrza i tlenu ma prędkość 200 metrów na sekundę. Choć taki opis brzmi drastycznie, sam zabieg jest bezbolesny, a dla wielu osób całkiem przyjemny ze względu na to, ze w trakcie aplikacji tlenu na skórę rozpylana jest mgiełka z rozpylonej soli fizjologicznej, dająca miłe uczucie odświeżenia.
W opinii wielu klientek zabieg przywodzi na myśl podmuchy chłodnego powietrza z wilgotnymi drobinkami, jakie często można odczuwać nad brzegiem morza w trakcie sztormu. Podobnie jak na plaży, na ustach wyczuwalny jest wtedy lekko słony smak. Zabiegowi oksybrazji często towarzyszy pielęgnacja dodatkowa – w zależności od potrzeb kosmetyczka może zamiast okularów ochronnych nałożyć pod oczy płatki kolagenowe, albo zakończyć zabieg nałożeniem ampułki z koncentratem pielęgnacyjnym dobranym do problemu skóry. Efekty odświeżenia, oczyszczenia i poprawy kolorytu widoczne są już po pierwszym zabiegu, na pozostałe trzeba poczekać – przykładowo, w przypadku cery tłustej do osiągnięcia pożądanych rezultatów potrzeba czasem kilku zabiegów wykonywanych raz w tygodniu.
Przeciwwskazania do zabiegu oksybrazji
Peeling tlenowo-wodny jest bezpieczny dla każdego typu cery. Mogą go śmiało wykonywać kobiety w ciąży, których skóra pod wpływem hormonów stała się bardziej wrażliwa, lub pojawiły się na niej przebarwienia. Ale do tego zabiegu są też przeciwwskazania. Nie mogą m się poddawać osoby:
- cierpiące na ostre ropne stany zapalne skóry,
- mające opryszczkę lub choroby zakaźne skóry,
- chorujące na zapalenie zatok – chłodna mgiełka mogłaby je nasilić,
- przeziębione, z podwyższoną temperaturą.