Korekcja wciągniętej brodawki sutkowej, plastyka sutków i otoczek - zabiegi nie tylko estetyczne

2017-06-13 13:08

Wygląd brodawki sutkowej może znacząco odbiegać od coraz bardziej wygórowanych standardów estetycznych dotyczących wyglądu ciała. Zbyt dużą brodawkę i otoczkę sutkową, wyciągniętą lub wciągniętą brodawkę można zoperować w gabinecie chirurga plastyka.

Korekcja wciągniętej brodawki sutkowej, plastyka sutków i otoczek - zabiegi nie tylko estetyczne
Autor: Thinkstockphotos.com Plastyka brodawek sutkowych i otoczek jest zabiegiem estetycznym, który poprawia wygląd i komfort życia. Nie są to jednak zabiegi ratujące zdrowie i życie, z tego też względu nie są refundowane przed NFZ.

Spis treści

  1. Plastyka brodawek i otoczek sutkowych
  2. Na czym polega zabieg?
  3. Korekcja wciągniętej brodawki sutkowej
  4. Na czym polega zabieg?

Kształt i rozmiar brodawki sutkowej oraz otoczki sutkowej jest cechą wrodzoną i indywidualną, niektóre kobiety z natury mają duże lub wciągnięte brodawki. Rozciągnięcie brodawki i otoczki sutkowej może być też cechą nabytą, będącą skutkiem ciąży i karmienia piersią oraz zmian hormonalnych.

W naturze, idealnie symetryczne i okrągłe brodawki sutkowe praktycznie nie występują, jednak wiele kobiet zmaga się z kompleksami wynikającymi z nieproporcjonalnego wyglądu rozciągniętej brodawki sutkowej w stosunku do piersi. Problem z wciągniętą brodawką jest dodatkowo uciążliwy, ponieważ czasem uniemożliwia prawidłowe działanie sutka w okresie karmienia piersią. Najczęściej nie ma zdrowotnych wskazań do wykonania chirurgicznej korekcji kształtu i rozmiaru brodawki, jest to zabieg z dziedziny medycyny estetycznej i ma na celu efekt wizualny, nie jest więc refundowany przez NFZ.

Cena jednego zabiegu: ok. 3000 – 6000 zł.

Plastyka brodawek i otoczek sutkowych

Brodawka sutkowa to wypukła część gruczołu mlecznego. Jest to ujście przewodów mlecznych, którego funkcją jest dostarczenie pokarmu dla dziecka. Naturalny kształt i rozmiar brodawki może być bardzo różny, w zależności od cech indywidualnych kobiety, np. rozmiaru piersi. Otoczka sutkowa, czyli ciemna przekształcona skóra dookoła brodawki sutkowej, również może mieć różne kształty i rozmiary. W otoczce sutkowej znajdują się gruczoły łojowe i potowe. Po ciąży i karmieniu oraz z powodu zmian hormonalnych może dojść do rozciągnięcia brodawki i otoczki sutkowej, czyli powiększeniu ich rozmiaru a także do wyciągnięcia brodawki sutkowej. Każda kobieta niezadowolona z wyglądu swoich sutków może skonsultować ich korekcję u chirurga plastyka.

Na czym polega zabieg?

Przed operacją lekarz powinien zlecić następujące badania: morfologia, USG piersi, mammografia, jonogram i EKG. Metoda operacji oraz jej przebieg uzależnione są od tego, co dokładnie chcemy poprawić, czy chcemy zmniejszyć lub skrócić brodawkę czy otoczkę sutkową. Możemy też zdecydować się na wszystkie z tych trzech zabiegów.

  • Zmniejszanie otoczki sutkowej można wykonać za pomocą wycięcia tkanki na granicy otoczki i skóry, a następnie naciągnięcia skóry do środka i zszycia wchłanialnymi szwami, aby uniemożliwić ponowne rozciągnięcie. Taka operacja wykonywana jest pod znieczuleniem miejscowym i trwa ok. 1 godziny. Zabieg zmniejszania otoczki sutkowej można też wykonać za pomocą lasera – w przypadku dużej otoczki potrzeba do tego 2-3 sesji, które trwają ok. 15 min.
  • Zmniejszanie brodawki wykonuje się za pomocą wycięcia z niej klinowatego fragmentu, co powoduje zawężenie średnicy. W celu skróceniu brodawki, wycina się fragment skóry u jej podstawy, o takiej grubości jaka jest potrzebna do osiągnięcia odpowiedniego kształtu brodawki. Zabiegi te można wykonać bez naruszenia ciągłości przewodów mlecznych i bez zaburzenia pracy gruczołu przy karmieniu. Cięcia podczas plastyki brodawek i otoczek sutkowych przebiegają w granicach otoczki, dlatego blizny po operacji są praktycznie niewidoczne.

Przeciwwskazania do zabiegów to: zmiany mastopatyczne, bardzo duże piersi, nieudane wcześniejsze korekcje piersi, choroby autoimmunologiczne, ciąża. Operacja korekcji brodawek i otoczek sutkowych najlepiej sprawdzi się na piersiach małych i średnich. Możliwe powikłania po zabiegu: krwiak, infekcje, widoczne blizny i bliznowce, trwała utrata czucia w brodawce.

Po zabiegu pacjentka wraca do domu. Opatrunek jest zmieniany po dwóch dniach, a szwy są zdejmowane po tygodniu. Przed dwa tygodnie po zabiegu należy zrezygnować z wysiłku fizycznego oraz z korzystania z sauny i przebywania w wysokich temperaturach. Przez kilka dni po zabiegu może pojawić się zanik czucia w brodawce, ta dolegliwość powinna ustąpić samoistnie. Efekt zabiegu jest trwały, jednak prawdopodobieństwo ponownego rozciągnięcia się brodawki i otoczki zwiększa się po okresie ciąży i karmienia oraz w przypadku przybrania na wadze.

Zdaniem eksperta
dr n. med. Barbara Grzechocińska, ginekolog położnik, I Klinika Ginekologii i Położnictwa II Wydziału Lekarskiego AM w Warszawie

Wciągnięta brodawka sutkowa po karmieniu piersią

''Nie wiem do jakiego lekarza się z tym zwrócić. Siedem miesięcy temu urodziłam synka, którego karmiłam piersią ok. 3 tygodni lecz o wiele częściej z lewej piersi, ponieważ z prawej w ogóle nie chciał. Po jakimś czasie, gdy skończyłam karmić na prawej piersi zrobił się wklęsły sutek i do tej pory jeszcze tak mam z krótkimi przerwami. Jak próbuje go "naprawić" to jest odrobinkę czegoś o nieprzyjemnym zapachu. Co to może być? Pytałam się swojego ginekologa i powiedział, że on zajmuje się profilaktyką i mam iść do chirurga o specjalizacji onkologicznej. Tak mam zrobić? Boję się, że to coś poważnego choć czytałam w internecie, że może to być zapalenie po zastoju pokarmu.''

dr n. med. Barbara Grzechocińska: Powinna pani nie zwlekając wykonać mammografię. Wciągniecie brodawki sutkowej najczęściej jest spowodowane chorobą sutka, którą należy jak najszybciej zdiagnozować i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Wciągnięta brodawka sutkowa może być wrodzona lub nabyta, występuje u 2-10 % kobiet.
Cena zabiegu: ok. 1500 – 4500 zł.

Korekcja wciągniętej brodawki sutkowej

Wciągnięta brodawka sutkowa jest problemem natury estetycznej jak i praktycznej. Jeśli wypukłość gruczołu mlekowego jest niewielka lub całkowicie wciągnięta pod powierzchnię, mogą nastąpić problemy przy karmieniu. Przyczyną takiego stanu są krótkie przewody mleczne i zwłóknienie tkanek w obrębie brodawki.

W przypadku nagłego pojawienia się tego problemu, należy skonsultować się również z onkologiem, gdyż może mieć to związek z nowotworem piersi. Brodawkę można skorygować za pomocą metod nieinwazyjnych, tzw. konserwatywnych. Dopiero, jeśli te metody zawiodą, zalecana jest operacja. Do metod konserwatywnych należą masaże, piercing oraz noszenie specjalnego przyrządu do formowania brodawki. Metoda operacji dobierana jest w zależności od planowania przez pacjentkę ciąży i karmienia piersią.

Na czym polega zabieg?

Metoda przy której nie dochodzi do przerwania przewodów mlecznych polega na wydłużeniu skróconych struktur więzadłowych, które utrzymują brodawkę wciągniętą. Blizny po operacji są niewidoczne, jednak może się zdarzyć, że zabieg nie przynosi pożądanych efektów. Druga opcja operacyjna zakłada przecięcie przewodów mlecznych. Wykonuje się dwa cięcia przy podstawie brodawki i ustawia się ją na silikonowym drenie. Następnie przecina się przewody mleczne i wypełnia podstawę brodawki płatami skóry dla podtrzymania.

Efekt zabiegu jest trwały i zadowalający, jednak uniemożliwia karmienie piersią. Kilkudniowy okres rekonwalescencji przebiega podobnie do opisanego powyżej postępowaniu po operacji korekcji brodawki. Szwy zdejmowane są po tygodniu. Przeciwwskazania do zabiegu to: zmiany mastopatyczne, ciąża, cukrzyca, problemy z krzepliwością. Możliwe powikłania: obrzęk, krwiak, infekcja, trwała utrata czucia w brodawce.