Operacje plastyczne piersi. Zabiegi pomniejszenia, podniesienia, powiększenia piersi

2016-07-12 15:37

Operacyjnie można zmienić kształt, wygląd i wielkość piersi. Niektóre kobiety korzystają z takiej możliwości z powodów zdrowotnych, inne czują potrzebę, by zmienić wygląd biustu ze względów czysto estetycznych. Bez względu na powody, każda kobieta powinna znać wady i zalety operacji plastycznych piersi zanim zdecyduje się na podobny zabieg.

Operacje plastyczne piersi. Zabiegi pomniejszenia, podniesienia, powiększenia piersi
Autor: Thinkstockphotos.com Zmienianie kształtu i wielkości piersi może łączyć się z zaburzeniami czucia i laktacji

Spis treści

  1. Operacje piersi: operacja wciągniętej brodawki sutkowej
  2. Niwelowanie asymetrii piersi
  3. Operacyjne podniesienie piersi
  4. Zmniejszenie piersi
  5. Powiększanie piersi
  6. Wskazania po operacji piersi

Operacja plastyczna piersi to nie tylko powiększenie czy podciągniecie biustu, ale również wyciągnięcie wciągniętej brodawki czy zlikwidowanie asymetrii piersi. Decyzja o operacji piersi musi być przemyślana. Po pierwsze należy starannie wybrać specjalistę. Najlepiej iść do takiego, który jest chirurgiem plastykiem i należy do Towarzystwa Chirurgów Plastyków. To może zaoszczędzić wielu kłopotów. Przed operacją należy omówić z lekarzem wskazania do zabiegu, zapytać o powikłania (wczesne i późne), blizny i czas rekonwalescencji.

Operacje piersi: operacja wciągniętej brodawki sutkowej

Zabieg wykonuje się dość często. Przyczyną defektu są zbyt krótkie przewody mlekowe. Operację wykonuje się u kobiet, dla których taka anomalia jest trudna do zaakceptowania i stanowi poważny problem psychiczny. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Tego samego dnia można opuścić szpital. Podczas operacji chirurg "wyciąga" zagłębioną brodawkę i przecina pasmo tkanki, która ją przytrzymuje, wykonując nacięcie wokół brodawki. Zabieg można powtarzać. Do ujemnych skutków operacji zalicza się zmniejszoną wrażliwość piersi na dotyk. Poza tym interwencja chirurga może uniemożliwić karmienie piersią.

Niwelowanie asymetrii piersi

Są trzy sposoby rozwiązania problemu asymetrii. Można powiększyć zbyt małą pierś, zmniejszyć większą lub połączyć obie techniki. Mimo to idealnej symetrii biustu nie da się osiągnąć. Ponadto z upływem lat piersi będą inaczej reagowały na starzenie się organizmu.

Operacyjne podniesienie piersi

Podniesienie biustu polega na usunięciu nadmiaru skóry i jednoczesnym podciągnięciu brodawki. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że taka operacja nie przywróci biustowi młodzieńczego wyglądu, chociaż z pewnością odmieni obecny. Zabieg trwa 2 - 2,5 godziny.

Ważne

Czy implanty silikonowe są bezpieczne?

Nie udowodniono jednoznacznie, że silikonowe implanty piersi mogą powodować rozwój raka sutka, choć tę możliwość wciąż bierze się pod uwagę. Niepokojące są także doniesienia, że żel silikonowy może być przyczyną chorób tkanki łącznej, czyli np. reumatoidalnego zapalenia stawów. Jednak, jak zapewniają naukowcy, takie powiązanie jest bardzo małe. Ale warto pamiętać, że implanty utrudniają ocenę badań mammograficznych. Dlatego kobiety z grup ryzyka powinny zrezygnować z operacji.

Zmniejszenie piersi

Jest operacją bardzo trudną, poza tym niesie ryzyko poważnych powikłań pooperacyjnych. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym i trwa ok. 4 godzin. Lekarz usuwa nadmiar tkanki, ale wcześniej uzgadnia z pacjentką, czy zmniejszy piersi, wycinając nadmiar tkanki z boku i od dołu, czy też zmniejszy pierś od dołu, wytnie brodawki sutkowe, a następnie przeszczepi je w odpowiednim miejscu. To ważna decyzja, bo przeszczepiona brodawka nie reaguje na dotyk, a szanse na karmienie piersią są bardzo małe (nawet gdy brodawka zostanie podniesiona na tzw. szypule tkankowej). Poza tym naruszone w czasie operacji naczynia szypuły mogą dostarczać do brodawki za mało krwi i powodować zakażenia.

Powiększanie piersi

Pod tkankę gruczołową lub mięśniową wszczepia się implant wypełniony solą fizjologiczną lub silikonem. Operacja trwa ok. 1,5 godziny. Pacjentka otrzymuje znieczulenie ogólne.

Wskazania po operacji piersi

W zależności od jej zakresu w szpitalu pozostaje się do kilku dni, a szwy zdejmuje po 10 - 14 dniach. Po zabiegu należy nosić stanik kształtujący biust, powstrzymać się od ciężkich prac, dźwigania, prowadzenia samochodu i spania na brzuchu. Stanik należy nosić przez całą dobę przez co najmniej 3 miesiące, co nieco opóźnia gojenie. Pełną formę odzyskuje się zazwyczaj po 2 lub 3 miesiącach. Bezpośrednio po operacji nowe piersi mogą nie reagować na dotyk, zimno czy gorąco.

Warto wiedzieć

Kto nie może skorzystać z operacji plastycznych piersi?

Kobiety, które pragną się poddać korekcyjnej operacji piersi, muszą być całkowicie zdrowe. Wszelkie choroby przewlekłe z reguły wykluczają wykonanie zabiegu. Dlatego przed operacją przeprowadza się z pacjentką szczegółowy wywiad i zleca szereg badań. Przeciwwskazaniem do operacji są też torbiele w piersiach lub inne zmiany wymagające interwencji chirurgicznej. Ta bowiem, np. po wszczepieniu implantów, jest niezwykle trudna.

miesięcznik "Zdrowie"