Jak przygotować się do operacji piersi? Postępowanie przed i po operacji
Na operację biustu decydują się kobiety, które nie są zadowolone z jego wyglądu. Operacje piersi wykonuje się również w przypadkach, gdy duży biust utrudnia normalne funkcjonowanie i jest zagrożeniem dla zdrowia. Jednak tego typu operacje są bardzo poważne, a decyzję o poddaniu się zabiegowi należy przemyśleć kilka razy. Sprawdź, jak należy przygotować się do operacji piersi. Kiedy wskazana jest operacja?
Spis treści
- Po operacji piersi zostaną blizny
- Przed operacją piersi zrób badania
- Postępowanie w dniu operacji piersi
- Postępowanie po operacji piersi
- Zobacz, na czym polega rekonstrukcja usuniętej piersi
O operacji piersi myślą zarówno kobiety młode, jak i starsze. Na zmniejszenie piersi decydują się wtedy, gdy z powodu ciężaru biustu zaczynają mieć problemy z kręgosłupem. Operacja plastyczna zapobiega dalszym zmianom i poprawia komfort życia. Choćby dlatego, że bardzo duży biust nie pozwala np. na uprawianie niektórych sportów.
Panie w wieku dojrzałym, które decydują się na operację, skarżą się zwykle od jakiegoś czasu na bóle w kręgosłupie, a na ramionach mają odciśnięte zagłębienia od ramiączek stanika. Przed operacją warto jednak upewnić się, że rozmiar biustonosza, który nosimy, jest właściwy. Dobrze dobrany stanik często przyczynia się do zmiany zdania na temat własnego biustu, a także eliminuje część problemów, jak bóle kręgosłupa czy wrzynanie się ramiączek.
Ciężkie choroby przewlekłe wykluczają tego typu operacje. W przypadku lżejszych schorzeń możliwość podjęcia ryzyka zabiegu jest rozpatrywana indywidualnie.
Na podniesieniu piersi, fachowo zwanym mastopeksją, najczęściej zależy kobietom młodym, których biust po porodzie i karmieniu nie wrócił do poprzedniego kształtu. Dość łatwo ten kształt odtworzyć, jeśli kolagenu w skórze jest dużo - wtedy obkurczenie rozciągniętej skóry na brzuchu i piersiach nie stanowi problemu. Gorzej, gdy skóra jest wiotka, cienka, pokryta rozstępami, a piersi straciły jędrność i krągłość. Wtedy właśnie kobieta dochodzi do wniosku, że jest gotowa na operację, byle odzyskać wcześniejszy wygląd.
Po operacji piersi zostaną blizny
Nowy wygląd, a właściwie wielkość piersi lekarz dopasowuje do konkretnej pacjentki. Chirurg plastyk stara się osiągnąć wygląd młodej, jędrnej piersi. Nigdy jednak nie jest to możliwe w stu procentach, ale można się zbliżyć do ideału. Pacjentka powinna być uprzedzona o tym, że zostanie jej, jak po każdym zabiegu z użyciem skalpela, blizna. Najmniejsze blizny powstają wtedy, gdy piersi się powiększa. W zależności od tego, w którym miejscu chirurg zrobi nacięcie, by wprowadzić protezę, blizna chowa się w fałdzie pod biustem, na linii brodawki lub pod pachą.
Po zabiegu podniesienia bądź zmniejszenia piersi blizny są większe. Z reguły pozostałości po cięciu wyglądają jak kreski koloru skóry. Mogą mieć kształt odwróconej litery T, nie licząc okręgu na obrzeżach brodawki. Czasami zostaje tylko ten okrąg, któremu często towarzyszy pionowa linia biegnąca od niego do fałdu podsutkowego. Ślad po zabiegu zależy od wielkości piersi oraz jej kształtu - i pierwotnego, i planowanego.
Na ostateczny wygląd blizny wpływa decydująco ilość kolagenu w skórze. Jeśli jest go dużo, broni ją to przed rozstępami, ale niestety prowadzi bardzo często do powstawania blizn przerosłych. I odwrotnie, kobiecie z niewielką ilością kolagenu przerost blizny nie grozi, a nawet ślad po skalpelu może niemal całkowicie zniknąć.
Polecany artykuł:
Przed operacją piersi zrób badania
Przed operacją należy wykonać badania dodatkowe. Ich liczba zależy od rozległości zabiegu, wieku pacjentki, schorzeń dodatkowych oraz sposobu znieczulenia. Najczęściej robi się morfologię krwi, RTG klatki piersiowej, a u osób starszych EKG. Warunkiem koniecznym jest dobre zdrowie pacjentki. Przeziębienie, katar itp. dyskwalifikują, podobnie jak miesiączka, zarówno przed zabiegiem, jak tuż po nim. Krzepliwość krwi w okresie miesiączki jest zaburzona, co może spowodować nasilone krwawienie podczas i po operacji.
- Zarówno chirurg, jak i anestezjolog przeprowadzają z pacjentką wywiad dotyczący przebytych chorób i uczuleń na leki, pytają o nałogi (palenie tytoniu i inne uzależnienia), pobyty w szpitalu i przebyte operacje oraz ewentualne kłopoty ze znieczuleniem.
Postępowanie w dniu operacji piersi
Przed operacją trzeba być na czczo - sześć godzin przedtem nie wolno jeść ani pić. Bezpośrednio przed zabiegiem odbywa się rozmowa z chirurgiem i anestezjologiem. Chirurg szkicuje nam na skórze linie cięć. Potem dostajemy delikatny środek uspokajający. Po krótkim czasie przechodzimy na salę operacyjną.
Bez względu na to, czy piersi są zmniejszane, czy powiększane, operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Śpimy podczas całego zabiegu. Budzimy się po 2-3 godzinach. Bezpośrednio po zabiegu dostajemy leki przeciwbólowe w kroplówce. Przez pierwszą dobę odsypiamy narkozę.
Następnego dnia mamy zmieniany opatrunek i ewentualnie wyjęte dreny. A trzeciego zamiast bandaży dostajemy specjalny stanik i możemy iść do domu. Rzadko zdarza się, by trzeba było zostać dłużej w ośrodku.
Umawiając się na operację piersi, spytaj lekarza o:
- wskazania do zabiegu w twoim przypadku,
- powikłania wczesne i późne,
- rodzaj blizn powstających po danym rodzaju operacji,
- czas rekonwalescencji po operacji.
Postępowanie po operacji piersi
Przez dwa tygodnie po operacji kobieta powinna koniecznie pozostać w domu, wychodzić tylko na zmianę opatrunku co 2-4 dni oraz na zdjęcie szwów po 7-12 dniach. Po każdej operacji piersi trzeba nosić dobrze trzymający stanik, który w dalszym ciągu je modeluje i przeciwdziała sile ciążenia, niestety, zmieniającej kształt każdej, nawet nieoperowanej, piersi.
Ostateczny kształt po zabiegu pierś przybiera po 4-5 miesiącach. Potem kobieta funkcjonuje i żyje normalnie, bez żadnych ograniczeń. Jedynie po zmniejszeniu biustu mogą wystąpić kłopoty podczas karmienia piersią. Zaleca się więc przeprowadzanie takiej operacji dopiero wtedy, gdy kobieta nie planuje już dziecka.
Po zabiegu i zagojeniu rany pacjentka przyjeżdża na kontrolę najpierw po miesiącu, a następnie kolejno po trzech miesiącach i po pół roku. Oczywiście także wtedy, kiedy wystąpią jakiekolwiek nieoczekiwane kłopoty. Najczęściej takie problemy wynikają z zakażeń okołooperacyjnych, a więc braku właściwej sterylizacji. Jeśli chodzi o powiększanie piersi, to produkowane teraz implanty są bezpieczne, te wypełnione solą fizjologiczną nie wymagają wymiany. Jednak siła ciążenia robi swoje i po wielu latach może pojawić się konieczność ponownej operacji.