Wrzuć do kubka i zalej gorącą wodą. Podziękujesz sobie, gdy staniesz przed lustrem

2024-04-17 13:17

Wiele kobiet marzy o długich i lśniących włosach. Niestety, zapuszczanie często jest o wiele cięższe, niż może się wydawać. Na szczęście można znaleźć naturalne sposoby, które nam w tym pomogą. Jednym z nich jest skrzyp polny. Efekt, jaki wywiera na włosy, może zadziwić.

Wrzuć do kubka i zalej gorącą wodą. Podziękujesz sobie, gdy staniesz przed lustrem
Autor: Getty Images Wrzuć do kubka i zalej gorącą wodą. Podziękujesz sobie, gdy staniesz przed lustrem

Ziele skrzypu polnego można znaleźć na terenie całej Europy. Roślina ta jest pełna związków bioaktywnych, w tym składników mineralnych, saponin, steroli roślinnych, kwasów organicznych czy polifenoli. Skrzyp jest jednak najbardziej ceniony za dużą zawartość krzemu o dużym stopniu przyswajalności w organizmie człowieka. To właśnie jemu zawdzięczamy poprawę stanu naszych włosów, skóry i paznokci.

Jak wzmocnić osłabione włosy

Na co pomaga skrzyp polny?

Stosowanie tego zioła na włosy może nieść za sobą wiele korzyści. Krzem jest bowiem nam bardzo potrzebny dla zdrowego funkcjonowania. Nic więc dziwnego, że skrzyp polny od wielu lat uznawany jest za roślinę niezwykle cenną dla urody i często można go znaleźć w składzie kosmetyków. 

Do ogólnych korzyści skrzypu polnego zalicza się:

  • odżywienie i wzmocnienie włosów i cebulek,
  • regulację pracy gruczołów łojowych,
  • wygładzenie i nabłyszczenie włosów,
  • przyśpieszenie wzrostu włosów,
  • stymulacja wzrostu nowych włosów,
  • poprawa kondycji włosa i zwiększenie jego odporności,
  • zatrzymywanie wypadania włosów.

Skrzyp może więc przynieść całą masę korzyści jeśli chodzi o włosy. Warto jednak wiedzieć kiedy go stosować. Najlepiej po niego sięgnąć kiedy zmagamy się z nadmiernym wypadaniem, szybkim przetłuszczaniem oraz kiedy włosy są osłabione, wrażliwe, łamliwe i ogólnie pozbawione blasku.

Czy picie skrzypu jest zdrowe?

Działanie skrzypu zawdzięczamy zawarte w nich składnikom mineralnym, jak cynk, żelazo, witamina C, magnez czy witaminy z grupy B. Te związki pozytywnie wpływają na strukturę naszych pasm. Skrzyp polny bez sprzecznie ciała wielokierunkowo. Na przykład magnez i cynk wchodzą w skład włosów. Sam cynk reguluje aktywność gruczołów w skórze. Witamina C ma ważną rolę jeśli chodzi o syntezę kolagenu oraz przyswajanie żelaza. Witamina B5 wspomaga funkcjonowanie łusek włosa. Dodatkowo substancje bioaktywne zawarte w skrzypie polnym wpływają na polepszenie się stanu skóry głowy. Oznacza to, że ryzyko wystąpienia chorób skóry głowy, w tym łupieżu, jest znacznie mniejsze.

Na rynku jest całe mnóstwo preparatów ze skrzypem polnym. Jeśli jednak nie chcemy korzystać z aptecznych środków, możemy samodzielnie przygotować domową płukankę ze skrzypu. Potrzebne będzie suszone ziele skrzypu i gorąca woda. Pół szklanki ziela zalewamy kubkiem gorącej, ale nie wrzącej, wody i ostawiamy pod przykryciem na kilkanaście minut. Takim naparem płuczemy włosy po każdym myciu. Możemy również pokusić się o picie herbaty ze skrzypem polnym. Trzeba jednak pamiętać o robieniu sobie przerwy co kilka tygodni. By ją przygotować, zalewamy łyżkę ziela wodą i odstawiamy do zaparzenia. Taki napar można pić nawet 3 razy dziennie.