4 złote rady od trycholożki. Tak pożegnasz oklapnięte i przetłuszczone włosy

2024-04-16 11:58

Twoje włosy szybko tracą świeżość, przetłuszczają się, wyglądają na oklapnięte? Ten uciążliwy problem nie dotyczy tylko ciebie. To zmora wielu z nas - zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jak temu skutecznie zaradzić? Trycholożka ma cztery „złote rady”, które poprawią kondycję kosmyków i skóry głowy.

4 złote rady od trycholożki. Tak pożegnasz oklapnięte i przetłuszczone włosy
Autor: Getty Images 4 złote rady od trycholożki. Tak pożegnasz oklapnięte i przetłuszczone włosy

Dlaczego twoje włosy tak szybko się przetłuszczają?

Gruczoły łojowe między innymi zlokalizowane w obrębie skóry głowy odpowiedzialne są za wytwarzanie sebum, potocznie określanego naturalnym lubrykantem. Ta okryta „złą sławą” bariera ma określone zadania, które polegają na ochronie skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV, bakterie czy uszkodzenia mechaniczne. Jej nadmiar sprawia jednak, że kosmyki stają się oklapnięte i pozbawione objętości oraz mają nieświeży wygląd.

O to, dlaczego włosy tak błyskawicznie się przetłuszczają, zapytaliśmy trycholożkę Magdalenę Szymczak-Kępkę z Klinki Włosów Hair Lab.

- Przetłuszczanie się włosów to pewna informacja dla nas jak funkcjonuje nasza skóra głowy. Warto dowiedzieć się, dlaczego tak funkcjonuje. Przyczyn jest naprawdę kilka. Genetyka ma znaczenie w bardzo dużym stopniu. Niektóre osoby mają predyspozycje genetyczne, które decydują o tym, czy ten problem wystąpi. Można zauważyć go już w okresie dojrzewania. Jeśli nadmierne przetłuszczanie włosów jest nadal wzmożone w dorosłości, to dużą rolę odgrywają tutaj hormony, m.in. produkcja hormonów żeńskich czy androgenowych. Przetłuszczanie włosów mogą również potęgować schorzenia współistniejące, np. łysienie androgenowe czy zmiany łojotokowe - wyjaśnia.

Dla wielu kobiet to wstydliwy problem, a "wypadanie włosów to przede wszystkim sygnał z naszego organizmu"

Wpływ żywienia na skórę głowy i kondycję włosów

Poza genetyką, na przetłuszczanie się włosów ma także wpływ dieta. Produkcję łojotoku mogą zwiększać produkty wysokoprzetworzone, które bogate są m.in. w cukier dodany oraz tłuszcze nasycone i tłuszcze trans. Spożywanie zbyt dużej ilości węglowodanów odbija się też na kondycji naszych kosmyków. - Niedobór pewnych witamin A, C, E i z grupy B mogą również przyczynić się do zwiększenia problemu przetłuszczania się włosów. Aby sprawdzić ich stężenie w organizmie, warto zrobić badanie krwi oraz przeanalizować codzienny jadłospis pod kątem niepełnowartościowych produktów - mówi ekspertka.

Nieodpowiednio stosowane kosmetyki, które w składzie zawierają m.in. silikony, oleje oraz inne substancje natłuszczające, nakładane zbyt blisko skóry głowy, lub na skórę głowy mogą sprawić, że włosy szybciej wyglądają nieestetycznie. Nie wszystko, co stosujemy na wygładzenie łodygi włosa, może być nakładane na skórę głowy.

- Czasami też dochodzi do przestymulowania skóry głowy, co oznacza, że używamy zbyt często szamponów o zbyt mocnym składzie oczyszczającym lub peelingów, po których skóra osiąga „efekt jojo”, a gruczoły łojowe wówczas produkują więcej sebum, przez co czasowo może ona wyglądać gorzej - dodaje.

To w sumie banalne, ale także nawyk ciągłego dotykania włosów czy przekładania ich z jednej strony na drugą sprawia, że rozmieszczamy sebum na dłuższej strukturze włosa. W rezultacie kosmyki tracą świeżość i stają się tłuste.

Jak sobie radzić z przetłuszczaniem włosów? 4 ważne zasady

To działanie powinno być wielotorowe. Warto starać się poznać przyczynę nadmiernego przetłuszczania. To od niej zależy, ile i co możemy zrobić. Najpierw należy skupić się na eliminacji czynników wewnętrznych, które mogą przekładać się na problemy skórne. W tym celu w wielu przypadkach trzeba poznać poziom hormonów żeńskich i męskich, pochylić się nad gospodarką cukrową. Jeśli wystąpią nieprawidłowości, to warto je skonsultować z endokrynologiem. Z kolei w przypadku niedoboru witamin i minerałów zgłosić się do dietetyka, który ułoży jadłospis dopasowany do potrzeb organizmu.

Kolejnym krokiem w walce z przetłuszczającymi się włosami jest dobór odpowiedniej celowanej pielęgnacji, która powinna składać się z dwóch etapów.

- Ważne jest złuszczanie, oczyszczanie skóry głowy oraz odpowiednie jej nawilżenie. Jak oczyszczamy skórę tłustą twarzy, to nigdy jej nie zostawiamy jej bez żadnej formy nawilżenia, a warto zdać sobie sprawę, że skóra głowy jest przedłużeniem skóry twarzy i potrzebuje podobnej troski. Zwykle nie nawilżamy skóry głowy, ponieważ myślimy, że ta czynność pielęgnacyjna jeszcze bardziej przetłuści skórę głowy od nasady. To jednak błędne przekonanie. W trychologii istnieje wiele substancji, które nawilżają skórę i dodatkowo jej nie obciążają - tłumaczy specjalistka.

Podstawą pielęgnacji włosów przetłuszczających się jest dobór właściwego szamponu, który musi być dopasowany do typu skóry głowy, a nie do łodygi włosa. - Jeśli mamy typ tłusty, to dobierajmy szampon z zawartością substancji seboregulujących ułatwiających usuwanie sebum np. z kwasem salicylowym, siarką, cynkiem, niacynamidem. Do tego przestrzegajmy zasady podwójnego mycia, czyli używamy podwójnie ten sam szampon. Pierwsze mycie wnika w cząsteczki brudu, a drugie zaczyna je rozpuszczać i usuwać z powierzchni skóry głowy - mówi Magdalena Szymczak-Kępka.

Można też używać dwóch szamponów naprzemiennie, np. w poniedziałek umyć włosy szamponem oczyszczającym (seboregulującym), a w środę szamponem nawilżającym, dobrze wiążącym wodę, który ma w swoim składzie m.in. glicerynę, colostrum, panhtenol, aloes, kwas hialuronowy, które bardzo mocno dbają o warstwę hydrolipidową na powierzchni skóry głowy.

Trycholożka ma złotą radę

W rutynie dbania o włosy przetłuszczające nie może zabraknąć etapu właściwego nawilżenia skóry głowy. - Z reguły osoby, które mają tłuste skóry głowy, nie myślą w ogóle o tym, żeby pielęgnację zakończyć nałożeniem bazy nawilżającej, maski czy serum. Dzięki temu skóra głowy będzie miała możliwość zatrzymywania odpowiedniej ilości wody w swojej strukturze. Produkty te mają formę wodną, a nie oleistą. Nie obciążają włosów, dobrze nawilżają skórę oraz dbają o warstwę hydrolipidową - wskazuje trycholożka.

Jak zaznaczyła, nie ma jednego złotego środka, a dokładnie planu pielęgnacyjnego dla wszystkich skór. Aby zmniejszyć problem przetłuszczania się włosów, warto stosować ww. zasady, a efekty przyjdą bardzo szybko.