Ten olejek przyspieszy wzrost włosów. Źródło witamin i kwasów tłuszczowych
Wypadające, osłabione i przetłuszczające się włosy to problem niejednej z nas. Pielęgnacja bywa utrudniona i ostatecznie decydujemy się na zwykły szampon i odżywkę. To jednak nie wystarczy. Skóra głowy potrzebuje wielu cennych składników i właściwego nawilżenia. Dlatego warto sięgać po pewien olejek.
Kiedy włosy się przetłuszczają i zaczynają wypadać, nie raz decydujemy, by nie obciążać ich nadmiernie i rezygnujemy z maseczek, serum, czy olejków. A to duży błąd. Nadmiernie przesuszona skóra zaczyna wydzielać nadmiar sebum, a to z kolei prowadzi szybkiego przetłuszczania skóry głowy, łupieżu i wypadania włosów. Remedium na te problemy może być olejek abisyński.
Olejek abisyński - na porost włosów i nie tylko
Certyfikowane dermatolożki, dr Hadley King oraz dr Jeannette Graf z Mount Sinai School of Medicine wyjaśniły, dlaczego olejek abisyński jest ceniony od lat i stosowany w jako kosmetyk lub dodatek. Ekspertki wskazały, że olej pozyskiwany z modraku abisyńskiego zawiera cenne kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 i to one wpływają na nawilżenie skóry. Dzięki temu nie dochodzi do zaburzeń wydzielania sebum, swędzenia głowy i łupieżu.
W olejku jest także szereg witamin takich jak witamina A, B1, B2, B6, czy E. Dzięki temu skóra głowy i cebulki włosa zyskują prawdziwy zastrzyk cennych składników. To z kolei sprawia, że włosy stają się mocniejsze, nie wypadają i szybciej rosną. Kolejną zaletą jest fakt, że olejek abisyński szybko się wchłania. Dlatego warto wcierać do w skórę głowy zwłaszcza po wcześniejszym peelingu skóry głowy.
Dermatolożki podkreślają, że olejek warto stosować także na całe pasma włosów. Dzięki temu można zredukować puszenie i nadać blask całej fryzurze. Dodatkowo olejek chroni włos przed uszkodzeniami na skutek stosowania zabiegów wymagających wysokich temperatur (suszenie, prostowanie, kręcenie).
Jak stosować olejek abisyński? Wybierz ulubioną formę
Jak w przypadku każdego kosmetyku, czy substancji nanoszonej na skórę należy w pierwszej kolejności wykonać próbę uczuleniową. W tym celu wystarczy nałożyć trochę olejku na zewnętrzną skórę dłoni i odczekać 20 minut. Jeśli wszystko będzie w porządku, a na skórze nie pojawi się odczyn alergiczny, można wykorzystać olejek do pielęgnacji skóry głowy oraz włosów.
Jednym ze sposobów na wykorzystanie olejku jest domowa maseczka. Świetnie sprawdzi się stara i znana metoda naszych mam i babć, czyli połączenie żółtek, olejku abisyńskiego (kiedyś używano oleju rycynowego) oraz soku z cytryny. Składniki połączyć i nałożyć na włosy, wmasować i pozostawić na 20 minut. Po tym czasie umyć włosy delikatnym szamponem, nałożyć odżywkę, pozostawić do wyschnięcia.
Kolejnym pomysłem na zastosowanie olejku abisyńskiego jest nałożenie go na skórę głowy dwa razy w tygodniu. Można zrobić to na noc, zakładając czepek lub na dwie godziny w ciągu dnia. W ten sposób nie tylko nawilżamy skórę głowy, ale także wygładzamy strukturę włosa.
Olejek abisyński można także nakładać na końcówki lub w przypadku długich włosów niewielką ilość rozetrzeć w dłoniach i rozprowadzić na włosach poniżej linii uszu. Warto aplikować go przed suszeniem włosów lub przed ich prostowaniem, by uzyskać skuteczną termoochronę.