Domowe sposoby na łupież. Czy znasz je wszystkie?

2020-07-13 9:31

Niektóre domowe sposoby na łupież mogą pomóc, a inne mogą zaszkodzić. Warto poznać je wszystkie, żeby przypadkiem nie zrobić sobie krzywdy.

Łupież. Jak pozbyć się łupieżu
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl Łupież. Jak pozbyć się łupieżu

Spis treści

  1. Sok z cytryny
  2. Zielona glinka
  3. Olejek rycynowy
  4. Soda oczyszczona

Często spotkać się można z poglądem, że ekstrakt z eukaliptusa zwalcza łupież. Nic bardziej mylnego - może niwelować świąd skóry głowy, ale nie sam łupież. Od razu warto zaznaczyć, że aloes również nie zwalcza łupieżu, może natomiast nawilżyć skórę głowy. Podobne właściwości ma olej kokosowy, który nawilża skórę głowy i włosy - a więc warto go stosować, poprawia bowiem wygląd włosów, ale nie rozprawi się z problemem nawracającego łupieżu. 

Polecamy: Łupież: przyczyny, leczenie i zapobieganie

To może nawilżenie? Olej arganowy lub oliwa z oliwek? Niestety - nawilżą skórę głowy i przyniosą tymczasową ulgę, ale nie zwalczą problemu na stałe. Przyczyną suchości i łuszczenia się naskórka jest występujący na skórze głowy każdego z nas mikroorganizm zwany Malassezia globosa. I to jego trzeba się pozbyć.

Może octem? Wiele osób używa octu jabłkowego, aby zrównoważyć pH skóry głowy i stworzyć barierę ochronną. Niestety - ocet jabłkowy nie jest w stanie wprowadzić stałej poprawy, a jego ogromnym minusem będzie zapach!

Zapytacie, czy coś działa w takim razie? Tak! Ale zacznijmy od tego, że domowe sposoby muszą być wykonywane bardzo często.

Czytaj też: Łupież suchy i tłusty - jak skutecznie pozbyć się łupieżu głowy?

Sok z cytryny

Kwas zawarty w soku z cytryny zmienia pH skóry głowy i tym samym tworzy barierę ochronną przeciw mikroorganizmom.

Zielona glinka

Dwie łyżki zielonej glinki zmieszaj z odrobiną wody. Gęstą papkę wetrzyj w umytą skórę głowy i we włosy. Po piętnastu minutach zmyj maseczkę, a włosy umyj ponownie. Maseczkę trzeba nakładać na włosy każdego dnia.

Olejek rycynowy

Sposób stary i wciąż aktualny! Na umytą skórę głowy nanieś olejek rycynowy. Zostaw go na pół godziny, głowę owiń folią i załóż ręcznik lub czapkę. Potem umyj głowę bardzo dokładnie, nawet kilka razy.

Soda oczyszczona

Może być stosowana jako środek złuszczający, który pomaga oczyszczać skórę głowy. Soda oczyszczona może pomóc pozbyć się z włosów większości białych płatków, ale nie wyeliminuje samej przyczyny problemu. Przynosi jednak ulgę i poprawia wygląd włosów.