Porowatość włosów. Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

2015-08-03 15:19

Włosy o strukturze wysokoporowatej wymagają kłopotliwej pielęgnacji. Na szczęście regularne płukanki, olejowanie i maski do włosów szybko poprawiają ich kondycję. Sprawdź, jakich zabiegów wymaga twoja fryzura i które kosmetyki będą najlepsze dla włosów wysokoporowatych.

Porowatość włosów. Pielęgnacja włosów wysokoporowatych
Autor: Thinkstockphotos.com Włosy wysokoporowate to najczęściej włosy kręcone i gęste fale

Spis treści

  1. Pielęgnacja włosów wysokoporowatych
  2. Kosmetyki do włosów wysokoporowatych

Porowatość włosów określa się na podstawie ich ''stanu zdrowia''. Włosy wysokoporowate są uznawane za najbardziej zniszczone i chore. Charakteryzują się kilkoma cechami: puszą się, elektryzują, bardzo szybko i chętnie chłoną wodę, odżywki, oleje. Końcówki włosów są rozdwojone, a same włosy suche. Włosy wysokoporowate są często jak druty, sztywne i suche, ale również dobrze się z tego powodu układają. Po zabiegu termicznym (suszarka, lokówka, prostownica) możemy zauważyć znaczne pogorszenie ich wyglądu - po wysuszeniu wyglądają jak siano. Włosy wysokoporowate to najczęściej loki lub fale.

Najczęściej przyczyną wysokiej porowatości włosów jest zła pielęgnacja lub jej brak. Agresywna ingerencja człowieka w wygląd włosów (farbowanie, rozjaśnianie, traktowanie włosów gorącym powietrzem) pogarsza ich stan w takim stopniu, że nie jest to już odwracalne. Jedyne co można zrobić w takim przypadku, to systematycznie pielęgnować i odżywiać włosy oraz regularnie podcinać zniszczone końcówki. Po pewnym czasie włosy powinny w dużym stopniu odzyskać blask.

Ważne

Nadmierna pielęgnacja włosów może je osłabić. Długotrwałe stosowanie kosmetyków z proteinami wysusza włosy, powodując ich łamliwość. Nadmiar humektantów i emolientów może je nadmiernie obciążyć, zmatowić i sprawić, że włosy zaczną szybciej się przetłuszczać. Długotrwałe kuracje nie są wskazane. Jeśli zauważysz, że kondycja włosów ulega pogorszeniu, umyj je szamponem o małej ilości składników.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate nie lubią mocnych wrażeń. Ponieważ same w sobie są nadwrażliwe, to należy otoczyć je szczególną opieką. Włosy wysokoporowate powiedzą o sobie wszystko, zbyt mocny szampon, zbyt wysoka temperatura, suche lub wilgotne środowisko – to wszystko da odzwierciedlenie w kondycji włosów. Aby odpowiednio zadbać o włosy i zaaplikować im dawkę nawilżenia, musisz przestrzegać kilku ważnych zasad:

  1. myj włosy tylko delikatnymi szamponami (np. dla małych dzieci), które w swoim składzie mają jak najmniej detergentów.
  2. Myj tylko skalp, a na długość włosów nakładaj odżywkę.
  3. Zmywaj włosy letnią wodą. Gorąca rozszerza łuski, a zimna nie zmyje kosmetków (możesz przemyć włosy chłodną woda już po zakończeniu mycia. Wtedy domkniesz łuski, ale taki prysznic powinien trwać tylko krótką chwilę).
  4. Myjąc głowę masuj delikatnie jej powierzchnię. Nie szarp włosów, nie pocieraj energicznie.
  5. Po umyciu osuszaj włosy ręcznikiem papierowym, który zbierze nadmiar wody. Nie trzyj włosów szorstkim ręcznikiem i nie zwijaj w turban.
  6. Używaj odżywek i masek, które w składzie mają naturalne oleje i emolienty, humekanty, proteiny.
  7. Pozwalaj włosom wyschnąć lub używaj suszarki z dyfuzorem i bardzo niskiej temperatury. Przez suszeniem włosów zabezpiecz je odpowiednim preparatem np. odżywką w spreju.
  8. Nie śpij z mokrymi włosami. Jeśli musisz, zwiąż włosy w koczek lub warkocz.
  9. Bardzo długie włosy wiąż w warkocz, kok lub koński ogon, nie pozwól im się plątać i elektryzować.
  10. Regularnie obcinaj końców (mniej więcej co 3 miesiące).

Kosmetyki do włosów wysokoporowatych

Olejki: zapewnią włosom elastyczność i miękkość. Olejowanie włosów robimy mniej więcej godzinę przed myciem, nakładając cienką warstwę kosmetyku od nasady po końce włosów. Najlepsze będą olejki z pestek owoców (OMEGA-6), oliwa z oliwek (OMEGA-9), z orzechów (włoskich, laskowych, macadamia). Równie dobre będą oleje z siemienia lnianego, pszenicy, ryżu, olejek arganowy, sezamowy, z amarantusa, czy róży piżmowej.

  • Decydując się na olejowanie włosów musisz wypracować swój własny system. Sprawdź, jak bardzo twoje włosy lubią oleje i które. Najlepiej wypróbować kilka i wybrać ten idealny. Olejować można na sucho (nakładając olej na suche włosy) lub na mokro (nakładając olej lub olej z odżywką na wilgotne włosy). Lepiej przetrzymać olej krócej (ok. 30-40 minut) niż zakładać turban lub olejować na noc. Zbyt częste i długie olejowanie może skutecznie przesuszyć włosy wysokoporowate.

Proteiny: kosmetyki z proteinami o małych cząsteczkach wnikają w głąb włosów, uzupełniając ubytki w łuskach. Dzięki nim włosy stają się gładsze i lepiej odżywione. Proteiny wielkocząsteczkowe tworzą ochronną warstwę na powierzchni włosa.

  • W składach kosmetyków szukaj jedwabiu, protein mleka, protein sojowych, keratyny, kolagenu.

Humektanty i emolienty: humektanty to składniki wiążące wodę. Zatrzymują one wodę we włosach, nawilżając je. Humektantami są np. gliceryna, aloes, miód, mocznik, mleczan sodu, kwas hialuronowy. Muszą występować razem z emolientami, inaczej zamiast gromadzić wodę we włosie, ułatwią jej ucieczkę.

  • Zadaniem emolientów jest zabezpieczenie cząsteczek wody związanych przez humektanty. Emolioentami są np. oleje roślinne, parafina, wosk, silikon.