Jak dbać o włosy i nadać im połysk?

2016-02-01 13:37

Włosy, które chorują i cierpią, nigdy nie będą błyszczące. Aby nadać naszym włosom blask, trzeba najpierw zastanowić się, dlaczego ich stan jest niezadowalający. Stosowanie miękkiej wody, leczniczych płukanek, domowych i gabinetowych zabiegów powinno w krótkim czasie zaowocować odżywieniem włosów. Dowiedz się, co zrobić, by włosy znowu stały się zdrowe i błyszczące.

Jak dbać o włosy, by były zdrowe i lśniące?
Autor: Thinkstockphotos.com Włosy błyszczące, to włosy zdrowe i odpowiednio wypielęgnowane. Podstawowe błędy w pielęgnacji włosów to zbyt agresywne mycie, suszenie gorącym powietrzem i nadmierna stylizacja.

Spis treści

  1. Zabiegi profesjonalne u fryzjera
  2. Mycie włosów wodą filtrowaną
  3. Płukanki zakwaszające

Badania Women’s Health & Beauty przeprowadzone przez Gfk Custom Research na próbie 2 tys. osób pokazały, że błyszczące włosy pragną mieć niemal wszystkie kobiety. Pozbawione blasku włosy najczęściej są efektem niewłaściwej pielęgnacji i zbyt częstego poddawania ich farbowaniu, prostowaniu lub po prostu rezultatem niewłaściwej, ubogiej w minerały i witaminy diety. Zły wpływ na kondycję naszych włosów ma także zanieczyszczenie powietrza, klimatyzacja i twarda woda w naszych kranach. Co robić, aby nasze włosy odzyskały zdrową kondycję i blask?

Zabiegi profesjonalne u fryzjera

Stosując domowe metody przywracania włosom blasku, trzeba czasem długo czekać na rezultaty. Dlatego jeśli zależy ci na szybkim i bardziej spektakularnym efekcie, najlepiej wybrać się do profesjonalnego studia fryzjerskiego, w którym dobry stylista fryzur powinien doradzić odpowiednią kurację i zabiegi na włosy. Gdy dobieram taki zabieg, często efekt jest natychmiastowy i już po jednym zabiegu włosy są bardziej lśniące i nawilżone.

Mycie włosów wodą filtrowaną

Niestety do matowienia włosów może przyczyniać się woda z kranu, która zawiera duże ilości kamienia. Zbyt twarda woda, która w Polsce występuje w większości miejscowości pogarsza stan naszych włosów. Tracą one połyk, stają się szorstkie i pozbawione życia. Wtedy, nawet mimo intensywnej pielęgnacji, składniki odżywcze z masek mogą mieć trudności z przedostaniem się przez warstwę kamienia, który latami osiada na włosach. Dlatego też zaleca się, aby po umyciu do płukania włosów używać wody przegotowanej lub filtrowanej. Aby usunąć kamień z włosów, raz w tygodniu warto użyć szamponu głęboko oczyszczającego i zrobić płukankę zakwaszającą włosy. Na co dzień stosować delikatne szampony, które dodatkowo nie wysuszą włosów.

Warto wiedzieć

Nie nadużywaj kosmetyków

Gdy warstwy kosmetyków do stylizacji włosów -  lakiery, pianki czy kremy nie zostaną dobrze zmyte, włosy przestają oddychać. Stają się matowe i pozbawione blasku. Wtedy najlepszą receptą jest odstawienie tych kosmetyków i przestawienie się na bardziej naturalną pielęgnację włosów. Szampon oczyszczający stosowany raz w tygodniu, łagodny szampon codzienny, nawilżająca odżywka do włosów i lekki olejek nawilżający powinny na jakiś czas zastąpić ciężkie kosmetyki do stylizacji.

Płukanki zakwaszające

Wspomnianą wyżej płukankę zakwaszającą stosuje się podczas ostatniego etapu mycia włosów. Ma ona za zadanie domknąć łuski włosów i wygładzać ich powierzchnię, dzięki czemu po wysuszeniu włosy są bardziej gładkie i lśniące. Najbardziej popularne płukanki zakwaszające to płukanki octowa i cytrynowa.

Płukanka octowa

Bardzo dobry do płukanek octowych jest ocet jabłkowy, który ma najbardziej naturalny skład. Woda, do której wlejemy ocet, powinna mieć temperaturę pokojową i najlepiej, aby była przegotowana. Do szklanki wody należy dodać łyżkę octu. Ocet zmienia właściwości wody – staje się ona miękka, a jej pH nabiera odczynu kwaśnego. Po umyciu włosów delikatnym szamponem, spłukujemy je zwykłą wodą, a do ostatniego płukania wykorzystujemy wcześniej przygotowaną płukankę z octem. Po myciu i płukaniu warto pozwolić włosom wyschnąć naturalnie, bez użycia suszarki.

Płukanka cytrynowa

Płukanka cytrynowa wyrównuje pH skóry głowy, chroni włosy przed suchym powietrzem, twardą wodą, zanieczyszczeniami oraz przed wodą silnie chlorowaną. Aby wykonać płukankę należy do 2 litrów wody dodać 3 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Głowę na kilka sekund zanurzamy w roztworze i nie spłukujemy. Na początku włosy mogą wydawać się suche, ale po wyschnięciu efekt ten szybko znika.

Jeśli nie masz czasu, aby robić płukanki, możesz zastosować gotowy preparat wzmacniający, którym wystarczy spryskać wilgotne włosy po myciu.

To ci się przyda

Przepis na miodowa maskę nawilżającą

Sprzymierzeńcem w walce o błyszczące włosy może okazać się miód. 3 łyżki miodu należy wymieszać z łyżką ciepłej wody. Powstałą maskę nakładamy na włosy i okrywamy głowę plastikowym czepkiem kąpielowym. Po 20 minutach spłukujemy miód chłodną wodą. Kurację trzeba stosować regularnie raz w tygodniu aż do osiągnięcia wymarzonego efektu. Dzięki temu zabiegowi włosy nie tylko odzyskają blask, ale zwiększy się również ich objętość.