Kosmetyki do stylizacji włosów - jakie mają zastosowanie?

2015-07-09 15:13

Dzisiejsze kosmetyki do stylizacji włosów nie tylko pomagają nam ułożyć i utrwalić fryzurę. To również produkty pielęgnujące, dostosowane do wymogów różnych rodzajów włosów. Inny preparaty powinna stosować osoba, chcąca podkreślić skręt loków, inny posiadaczka krótkiej fryzury. Jak dobrać odpowiedni produkt?

Kosmetyki do stylizacji włosów - jakie mają zastosowanie?
Autor: Thinkstockphotos.com Kosmetyki do stylizacji włosów

Spis treści

  1. Pianka do stylizacji włosów
  2. Lakier do stylizacji włosów
  3. Żel do stylizacji włosów
  4. Wosk do stylizacji włosów
  5. Guma do stylizacji włosów
  6. Lotion do stylizacji włosów

Preparaty do stylizacji powinny być dostosowane do typu włosów. Dzięki temu pomogą nam podkreślić ich naturalne atuty i ukryć mankamenty, z którymi się borykamy. Podstawowa zasadą, która obowiązuje przy stosowaniu wszystkich środków do stylizacji to: mniej znaczy lepiej. Zbyt duża ilość kosmetyku obciąży włosy i sprawi, że zamiast poprawić ich wygląd, wpłyną na niego negatywnie. Jeśli jednak będziemy się do tej zasady stosować, kosmetyki do stylizacji mogą okazać się bardzo pomocne. Jak wybrać odpowiedni preparat i jak go stosować?

Zobacz: Jak określić porowatość włosów?

Pianka do stylizacji włosów

Pianka do włosów ma za zadanie przede wszystkim zwiększyć ich objętość, zwłaszcza u ich nasady. Dzięki swojej konsystencji nie obciąża włosów i pozwala zachować ich sprężystość.

Dla kogo? Pianka to produkt, który docenią przede wszystkim posiadaczki włosów falowanych i kręconych. Włosy falowane zyskają większą wyrazistość, natomiast włosy kręcone uzyskają dodatkową sprężystość i mocniejszy skręt. Ze względu na zawarty w niej alkohol, pianka nie jest najlepszym rozwiązaniem dla osób o suchych włosach.

Jak stosować? Piankę wyciskamy na dłoń. Jej ilość zależy od długości włosów - na krótkie wystarczy wielkość orzecha włoskiego, na długie maksymalnie dwa razy więcej. Następnie ugniatającymi ruchami nakładamy piankę na włosy. Możemy również użyć grzebienia – wyciskamy piankę na dłoń, maczamy w niej grzebień i przeczesujemy pasmo po paśmie. Suszymy włosy z głową spuszczoną w dół lub pozwalamy im wyschnąć w naturalny sposób.

Lakier do stylizacji włosów

Lakier to najlepszy kosmetyk do utrwalenia fryzury. Pomoże ochronić przed wilgocią i wiatrem wypracowany kok, wyprostowane włosy, czy loki. Ważne jednak, by użyć takiego lakieru, który nie poskleja nam włosów.

Dla kogo? Lakier sprawdzi się przede wszystkim przy utrwalaniu fryzur – jest więc idealny jako kosmetyk na specjalne okazje. Lakier pomaga również opanować elektryzujące się włosy. Mocno utrwalające lakiery przeznaczone są do włosów sztywniejszych, grubszych. Jeśli mamy cienkie włosy, lepszym wyborem będzie słabszy lakier.

Jak stosować? Włosy należy spryskiwać lakierem z odległości 30 cm – dzięki temu nie będą się sklejać. Najlepiej jest zataczać dłonią kręgi, wtedy lakier zostanie zaaplikowany równomiernie. Jeśli jednak potrzebujemy silniejszego utrwalenia fryzury, spryskajmy kosmyki z mniejszej odległości.

Żel do stylizacji włosów

Żel do włosów utrwala i nabłyszcza fryzurę. Ma konsystencję wodnistej galaretki i szybko zasycha. Żel może sprawić, że włosy staną się sztywne, jest więc coraz rzadziej wybierany.

Dla kogo? Żel sprawdza się przy krótkich fryzurach – pomoże wyeksponować pazurki, grzywkę, unieść krótkie włosy. Żel nie powoduje przetłuszczania się włosów i chroni je przed przesuszeniem. Może być stosowany na wszystkich typach włosów.

Jak stosować? Odrobinę żelu nakładamy na włosy za pomocą palców, najlepiej wcześniej nałożyć niewielką ilość żelu na dłoń i rozetrzeć na powierzchni palców, by nie potraktować włosów nadmiarem produktu. Żel możemy nakładać zarówno na suche jak i na mokre włosy.

Wosk do stylizacji włosów

Wosk dodaje włosom tekstury, Musimy pamiętać, że wosk nie przedłuża trwałości fryzury, a jedynie pomaga ją ułożyć.

Dla kogo? Przy włosach długich wosk możemy stosować codziennie – pomoże nam okiełznać kocówki lub ułożyć niesforne loki i odstające włosy. W przypadku włosów krótkich, lepiej jest ograniczyć stosowanie wosku, może ono bowiem doprowadzić do pokrycia nim skóry głowy, która w efekcie nie będzie mogła oddychać.

Jak stosować? Rozgrzewamy odrobinę produktu w dłoniach, a następnie nakładamy na włosy. Przy włosach cieniowanych wosk nakładamy tylko na końce, dzięki czemu możemy nadać fryzurze energiczny charakter. Również przy lokach (zarówno naturalnych, jak i stylizowanych) woskiem pociągamy końce włosów – tym sposobem przedłużymy trwałość skrętów. Jeśli chcemy nadać fryzurze objętości, nałóżmy wosk blisko nasady i wysuszmy włosy suszarką z dyfuzorem.

Zobacz: Naturalne składniki odżywcze w pielęgnacji włosów

Guma do stylizacji włosów

Guma ma lepką, gęstą konsystencję i jest bardzo plastyczna. Pomaga zapanować nad niesfornymi włosami. Wystarczy odrobina kosmetyku, by osiągnąć pożądany efekt strukturyzujący. Są dwa rodzaje gumy: matująca i nadająca połysk.

Dla kogo? Guma to produkt polecany do włosów krótkich. Włosy długie mogą pod wpływem kosmetyku stać się sztywne i zbite. Gumy nie należy stosować przy włosach przetłuszczających się, bo może je obciążyć i sprawić, że będą oklapnięte.

Jak stosować? Kosmetyk rozgrzewamy w dłoniach i nakładamy na poszczególne partie fryzury precyzyjnymi i delikatnymi ruchami.

Lotion do stylizacji włosów

Lotion zalecany jest do delikatnego utrwalenia włosów w codziennych stylizacjach.  Nie zlepia włosów i nie obciąża ich.

Dla kogo? Lotion to dobre rozwiązanie przy suchych włosach – w odróżnieniu od pianki, zapobiega dalszemu przesuszaniu się włosów, dodaje im blasku i sprawia, że przestają się puszyć. Sprawdzi się też przy włosach cienkich i delikatnych -  nie powoduje bowiem dodatkowego obciążenia. Lotion to produkt dobry dla posiadaczek długich włosów – pomaga w ich rozczesywaniu.

Jak stosować? Lotion sprzedawany jest w butelkach z atomizerem, co ułatwia higieniczne nakładanie go na włosy i modelowanie fryzury. Spryskujemy nim włosy i czekamy aż na nich wyschnie.