Suchy szampon: jak działa i jak go używać?

2018-07-16 14:41

Suchy szampon stworzono już ponad 40 lat temu, jednak dopiero od niedawna tego rodzaju kosmetyki zaczynają zyskiwać popularność. Umiejętnie stosowany suchy szampon jest wyjątkowo przydatnym kosmetykiem: sprawdź, jak działa i jak go używać.

Suchy szampon - mycie włosów na sucho. Jak używać suchego szamponu?
Autor: Thinkstockphotos.com Suchy szampon odświeża, a nie myje włosy. Można go używać raz dziennie, ale później trzeba dokładnie umyć włosy i skórę głowy.

Spis treści

  1. Jak działa suchy szampon?
  2. Jak używać suchego szamponu?
  3. Jak dobrać suchy szampon do włosów?

Suchy szampon jest niezastąpiony, kiedy chcesz szybko przywrócić włosom świeży wygląd, a nie masz czasu czy możliwości, by je umyć. Sprawdzi się też przy stylizacji – w tej właśnie roli od dawna używają go fryzjerzy czeszący modelki na pokazach. Jest to jednak "trudny" kosmetyk, bo żeby uzyskać zamierzony efekt, trzeba wybrać odpowiedni produkt i umiejętnie go zastosować.

Jak działa suchy szampon?

Nie wolno zapominać o tym, że suchy szampon nie myje włosów, a jedynie odświeża je optycznie, i to zaledwie na kilka godzin. Wszystkie zanieczyszczenia nadal na nich pozostają, chwilowo tylko "zneutralizowane" substancjami pudrowymi.

Ponowne użycie takiego kosmetyku nie da już oczekiwanego efektu, może nawet pogorszyć wygląd fryzury. Dlatego następnego dnia trzeba koniecznie umyć głowę normalnym szamponem. A jeśli po ten suchy sięga się dość często, raz na tydzień lub dwa, warto umyć włosy silniej działającym szamponem oczyszczającym (taki preparat można kupić w salonach fryzjerskich).

Jak używać suchego szamponu?

Dobry suchy szampon to dopiero połowa sukcesu, bardzo ważny jest jeszcze sposób jego użycia. Zobacz, jak to zrobić krok po kroku.

1. Najpierw trzeba dokładnie rozczesać, a jeszcze lepiej wyszczotkować włosy, by kosmetyk mógł je równomiernie pokryć.

2. Następnie, pasmo po paśmie, należy spryskać włosy u nasady, pamiętając, żeby przed każdorazowym użyciem szamponu wstrząsać opakowaniem, co zapewnia dokładne wymieszanie się pudrowych składników.

3. Na koniec można jeszcze lekko wmasować kosmetyk.

4. Potem należy odczekać minutę lub dwie, by kosmetyk dobrze wchłonął sebum, a następnie pochylić głowę w dół i dokładnie wyczesać go szczotką.

5. Jeśli mimo to włosy są zbyt matowe, po ułożeniu fryzury można lekko spryskać je lakierem nabłyszczającym. Lepiej jednak unikać wszelkich preparatów do stylizacji, bo mogą zniweczyć efekt puszystości, jaki zapewnia suchy szampon.

Czytaj też:

Szampon micelarny: co to jest i jak działa?

Jak stosować popularne kosmetyki do stylizacji włosów?

Jak wybrać dobry szampon? Dobierz go do rodzaju włosów

Trochę inaczej aplikuje się ten kosmetyk, gdy ma on nie tyle oczyścić włosy, co dodać im objętości i ułatwić ich stylizację. Jest to bardzo dobry sposób na cienkie, niezbyt gęste włosy, które nawet świeżo umyte są często przyklapnięte.

W takim przypadku głowę należy opuścić w dół i po mocnym wstrząśnięciu pojemnikiem spryskać szamponem włosy jednym okrężnym ruchem. Następnie unieść głowę i w ten sam sposób spryskać je jeszcze raz. Nie trzeba już wyczesywać kosmetyku, tylko grzebieniem lub palcami ułożyć fryzurę.

Jak dobrać suchy szampon do włosów?

Suchy szampon zawiera substancje pochłaniające nadmiar sebum i w ten sposób odświeżające włosy. W pierwszych tego rodzaju kosmetykach rolę tę pełnił talk, który często, mimo wyczesywania, pozostawiał na włosach, zwłaszcza na ciemnych, biały osad. Natomiast szampony o nowej formule zawierają głównie lekkie pudry na bazie skrobi, np. z owsa lub ryżu – łatwo je wyczesać, tylko w niewielkim stopniu matują włosy i dodają im puszystości. Różne rodzaje szamponów dają możliwość wyboru najbardziej odpowiedniego.

  • Szampony białe są przeznaczone do włosów jasnych – naturalnych i farbowanych. W tym drugim przypadku mają jeszcze tę zaletę, że niwelują niepożądany żółty odcień włosów, a także zamaskują pierwsze ciemne odrosty.
  • Szampony bezbarwne sprawdzą się na każdych włosach, bo nie pozostawiają widocznego osadu.
  • Szampony kolorowe trzeba starannie dobrać do odcienia swoich włosów. Będą wtedy niewidoczne i dobrze zamaskują ewentualne odrosty.

miesięcznik "Zdrowie"