Farbowanie włosów w domu. Jak działają szamponetki, farby trwałe i półtrwałe?
Chcesz pofarbować włosy? Co jakiś czas mamy ochotę na odświeżenie swojego wyglądu i najczęściej decydujemy się na zmianę koloru włosów. Ta decyzja przychodzi nam tym łatwiej, że co roku pojawiają się nowe, coraz lepsze i wygodniejsze do użycia kosmetyki koloryzujące. Dowiedz się, jaka jest różnica między szamponetką koloryzującą, a farbą półtrwałą.
Spis treści
- Zadbaj o włosy przed farbowaniem - użyj preparatów regenerujących i odżywczych
- Dostępne rodzaje farby do włosów - wybierz odpowiednią dla siebie
- Utrwalanie koloru włosów po farbowaniu
Z różnych powodów farbujemy włosy - lubimy zmiany, chcemy nadążać za modą albo ukryć siwiznę. Najczęściej robimy to samodzielnie w domowej łazience, bo tak jest taniej i szybciej niż u fryzjera. Nie zawsze jest to dobra decyzja – zdarza się, że farba nierówno ''łapie'' pasma albo włosy są potem przesuszone i kruche. Jak zatem wykonać ten zabieg koloryzacji, unikając błędów, tak by nie zniszczyć włosów?
Zadbaj o włosy przed farbowaniem - użyj preparatów regenerujących i odżywczych
Jeśli włosy są suche i zniszczone, farba może je dodatkowo osłabić, a poza tym nie będzie w nie równomiernie wnikać. Najpierw więc zafunduj włosom kurację, która wzmocni ich strukturę i wygładzi łuski. Są intensywnie regenerujące preparaty, np. w ampułkach, ale możesz też po prostu co 2-3 dni położyć maskę silnie nawilżającą i odżywczą. Poza tym ogranicz używanie kosmetyków do stylizacji, suszarki, prostownicy. Przez 2 dni przed planowaną koloryzacją nie myj włosów. Wytworzy się na nich naturalny płaszcz lipidowy, który zabezpieczy je i skórę głowy przed zbytnią ingerencją składników chemicznych.
Dostępne rodzaje farby do włosów - wybierz odpowiednią dla siebie
Farb jest tak dużo, że decyzja nie jest łatwa. Zastanów się więc, czego oczekujesz. Chcesz tylko na chwilę zaszaleć z kolorem, czy może wolisz trwalszy efekt? Czy zależy ci na ukryciu siwych włosów i ile ich jest? Masz słabe włosy i delikatną skórę głowy, czy może nie obawiasz się ''chemii''?
- Szamponetki to jednorazowe porcje gotowej farby bez amoniaku – pigmenty nie wnikają do wnętrza włosa, tylko ''oblepiają'' go z zewnątrz. Efekt farbowania może zniknąć już po jednym myciu, czasem po kilku. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą jednorazowo zaszaleć z kolorem lub sprawdzić, czy pomysł na ewentualną metamorfozę jest sprawdzony. Farbowanie szamponetką nie uszkadza włosów i nie pozostawia widocznych śladów po całkowitym spłukaniu koloru. Podobne farby w saszetkach są bardzo tanie, dlatego taki eksperyment niemal nic nas nie kosztuje.
- Farby półtrwałe mogą rozjaśnić lub przyciemnić włosy o ton, dwa. Nie zawierają amoniaku lub – w odcieniach blond – zawierają go niewiele. Kolor utrzymuje się kilka tygodni i zmywa równomiernie. Takie farby z reguły bardzo dobrze pokrywają siwiznę, jest jednak pewne ryzyko – siwe włosy zwykle mocniej ''łapią'' kolor i trudniej się on z nich wypłukuje. Dlatego jeśli masz dużo siwych włosów i nie są one równomiernie rozproszone na całej głowie, tylko układają się w pasma, lepiej, by fryzjer doradził ci wybór farby.
- Farby trwałe doskonale pokrywają siwiznę. Nie zmywają się podczas mycia, ale powstają odrosty. Zawierają bowiem amoniak, który silnie odchyla łuski włosa, by pigmenty mogły wniknąć do wnętrza. To pozwala dowolnie zmienić kolor, nawet na znaczniej jaśniejszy od naturalnego. Oddzielną kategorię stanowią farby ziołowe, oparte głównie na składnikach roślinnych. Można je polecić osobom mającym słabe lub zniszczone włosy i szczególnie wrażliwą skórę głowy. Farby półtrwałe nie zawierają amoniaku ani wody utlenionej, pogłębiają naturalny odcień włosów i zmywają się po 6-8 myciach. Natomiast w farbach trwałych jest minimalna ilość wody utlenionej, która jednocześnie rozjaśnia naturalny barwnik i utrwala roślinne pigmenty – zapewnia to efekt na 4-6 tygodni.
Polecany artykuł:
Utrwalanie koloru włosów po farbowaniu
Farby do domowej koloryzacji są proste w użyciu – wystarczy przestrzegać instrukcji na ulotce, nie przedłużać i nie skracać zabiegu. Nie wolno też owijać głowy foliowym czepkiem, bo taki ''kompres'' nasili działanie farby, co może podrażnić skórę. Ponieważ każda farba w jakimś stopniu narusza strukturę włosa, trzeba zadbać o to, by kolor trzymał się jak najdłużej i nie trzeba było zbyt często powtarzać zabiegu.
Nie myj włosów przez 3 dni po koloryzacji, aby utrwalić kolor. Używaj w tym czasie suchego szamponu.
Dlatego wybieraj kosmetyki przeznaczone do włosów farbowanych – szampony, odżywki, maski. Zawierają kompozycje składników nawilżających (m.in. olejki roślinne), wzmacniających cebulki (m.in. kompleksy witaminowo-mineralne), chroniących kolor przed wypłukiwaniem i płowieniem (m.in. filtry UV). Są w nich też drobinki, które zostają na pasmach i podkreślają ich kolor.
miesięcznik "Zdrowie"