Co się stanie jeśli pójdziesz spać w makijażu? Nie popełniaj tego błędu po Sylwestrze
Dobra zabawa i tańce do rana sprawiają, że kiedy wracasz z Sylwestra, pojawia się pokusa, żeby po prostu położyć się spać. Odpuścić sobie zmywanie makijażu i zwyczajnie zasnąć. Uważaj, bo konsekwencje odczujesz dotkliwie i zobaczysz, jak na to niewinne lenistwo odpowie twoja skóra. Wśród skutków nie tylko trądzik.
Co się stanie jeśli nie zmyję makijażu na noc?
Jeśli nie usuniesz makijażu na noc, to wszelkie chemiczne substancje, które nałożyłaś, mocno obciążą skórę. Przede wszystkim podkład, puder, cienie i wszelkie inne dodatki ograniczają dopływ tlenu, przez co już na drugi dzień mogą pojawić się pierwsze konsekwencje.
Przede wszystkim pozostawienie makijażu na całą noc kończy się zatkaniem porów. A to z kolei sprawia, że szybko pojawiają się zaskórniki i trądzik. Poza tym nieusunięte resztki kosmetyków wraz z potem, kurzem i zanieczyszczeniami przyczyniają się do występowania stanów zapalnych. Skutkiem mogą być zaczerwienienia na skórze, podrażnienia i nasilenie trądziku oraz wysypka alergiczna.
Kolejnym następstwem braku demakijażu jest szybsze starzenie się skóry. Nocą nasza skóra przechodzi naturalny proces regeneracji. A zatem jest to najlepszy czas, by naprawić uszkodzenia, do których doszło w ciągu dnia. Wbrew pozorom nie chodzi o duże rany, ale nawet o mikrouszkodzenia spowodowane czynnikami środowiskowymi. Kiedy zasypiamy z make-upem, przyczyniamy się do przedwczesnego starzenia i rozpadu kolagenu w skórze.
Jak prawidłowo zmyć makijaż?
Wbrew pozorom prawidłowe usuwanie makijażu nie polega tylko na prostym umyciu twarzy. Najlepszym rozwiązaniem jest kompleksowa higiena, która pozwala usunąć najdrobniejsze zanieczyszczenia. Najskuteczniejsza jest 7-etapowa pielęgnacja.
- Etap 1 - Zwiąż włosy i wykorzystaj opaskę, aby uniknąć sytuacji kiedy choćby jeden kosmyk przedostał się do oczu. Jeżeli masz przyklejone rzęsy, usuń je, a żeby nie uszkodzić własnych, użyj odrobiny olejku kosmetycznego, aplikując go na wacik. Uważaj jednak, aby nie przedostał się do oczu.
- Etap 2 - Skorzystaj z płynu micelarnego. Warto sięgać po kosmetyki dwufazowe, ponieważ tylko tłuszcz jest w stanie usunąć niektóre zanieczyszczenia. Specjaliści zalecają, aby mieć w domu dwa rodzaje płynów, jeden z nich do okolic oczu, ponieważ to tam skóra jest wyjątkowo delikatna.
- Etap 3 - Umyj twarz nawilżającym żelem. Osusz twarz ręcznikiem, lub ręcznikiem papierowym.
- Etap 4 - Skorzystaj z nawilżającego toniku.
- Etap 5 - Nałóż delikatne serum pod oczy.
- Etap 6 - Zaaplikuj serum na twarz.
- Etap 7 - Wklep krem nawilżający.
Dermatolodzy oraz kosmetolodzy polecają również, aby używać osobnych ręczników do twarzy i odrębnych do pozostałych części ciała. W ten sposób chronimy skórę przed przeniesieniem bakterii. Jeśli to możliwe zadbaj również, aby ręcznik do twarzy był wykonany z naturalnych włókien.