Dermatolog zdradził, co najbardziej niszczy cerę. I to nie jest warstwa makijażu

2024-12-20 15:49

Codzienny makijaż – dla jednych pasja i przyjemność. Dla innych – sposób na ukrycie niedoskonałości i podkreślenie atutów. Dla kolejnych... no właśnie, jest też grupa osób, które łączą makijaż z pojawianiem się niedoskonałości na skórze. Czy rzeczywiście makijaż może psuć cerę? Znamy odpowiedź na to pytanie i niejedną osobę może zaskoczyć.

Dermatolog zdradził, co najbardziej niszczy cerę. I to nie jest warstwa makijażu
Autor: GettyImages Dermatolog zdradził, co najbardziej niszczy cerę. I to nie jest warstwa makijażu

Czy makijaż powoduje trądzik

Czy codzienny makijaż szkodzi? To jeden z popularnych mitów. Wiele osób żywi przekonanie, że podkład, puder, korektor, baza pod makijaż i inne kosmetyki nakładane na skórę, mogą psuć cerę.

Czy rzeczywiście to one winne są wypryskom, trądzikowi i podrażnieniom? Sprawdzamy, co na ten temat sądzą osoby zawodowo zajmujące się makijażem i stanem skóry.

Współcześnie kosmetyki do makijażu są z coraz lepszym składem. Wynika to zarówno z większej wiedzy na temat wpływu poszczególnych składników na stan skóry, jak również z rosnącej świadomości użytkowniczek i użytkowników.

Ich wybory wskazują kierunek, w jakim powinny iść firmy produkujące kosmetyki do makijażu. Coraz więcej osób wybiera te produkty, które są łagodne dla skóry i przyjazne dla środowiska.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: 9 na 10 rzeczy w twojej kosmetyczce stanowi zagrożenie. Co psuje naszą cerę?

Poradnik Zdrowie: Wydłużanie kończyn

Czy makijaż niszczy twarz?

W wielu produktach do makijażu pojawiają się podobne nawilżające i odżywające składniki, jak w przypadku produktów do pielęgnacji twarzy.

Niektóre kolorowe kosmetyki zawierają też dodatkowe składniki, które sprzyjają ochronie skóry m.in. przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Oczywiście, nie zapominajmy perzy tym o profesjonalnej ochronie i nie pokładajmy całej nadziei na ochronę przed słońcem w podkładzie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Piękna skóra bez niedoskonałości? Zsynchronizuj pielęgnacje ze swoim cyklem

Jednak, co istotne, makijaż może chronić też przed zanieczyszczeniami powietrza, które, szczególnie w dużych miastach, są dużym problemem.

Zdaniem dermatologów i dermatolożek, prawdą jest, że codzienny makijaż może sprzyjać pojawianiu się wyprysków i niedoskonałości cery. Jednak zarazem specjaliści podkreślają, że nie są temu winne same kosmetyki do makijażu. Problem tkwi gdzie indziej, a mianowicie w naszych codziennych nawykach związanych z pielęgnacją skóry.

Czy codzienne robienie makijażu jest złe?

Dermatolożka dr Zoë Indigo zwróciła uwagę na fakt, że zbyt długie używanie tych samych produktów lub narzędzi do nakładania makijażu, sprzyja temu, że stają się one siedliskiem bakterii. Dotyczy to w szczególności rzeczy do makijażu oczu.

Kolejny błąd, jaki wytknęła użytkowniczkom makijażu, to fakt, że mając niedoskonałości skóry, tuszują je one dodatkową warstwą makijażu, zamiast pozwalać skórze oddychać. Efektem może być przybywanie podrażnień i wyprysków, a nawet powstawanie trwałych blizn.

Jakie zmiany skórne powinny nas zaniepokoić? Dermatolog wyjaśnia

Używanie brudnych narzędzi może przenosić bakterie z powrotem na skórę, co prowadzi do podrażnień, zatkanych porów, a nawet infekcji

– dodała dr Zoë Indigo, podkreślając, że pędzelki i gąbki powinny być regularnie czyszczone, co najmniej raz w tygodniu, gdyż zbierają się na nich resztki makijażu, martwe komórki naskórka, bakterie i sebum.

Co najbardziej niszczy cerę?

Zdaniem dermatolożki bardzo niszczące dla skóry jest również niezmywanie makijażu na noc. To właśnie noc służy skórze, aby odpoczywać i się regenerować, ale pod warstwą makijażu, jest to niemożliwe i nie przebiega w prawidłowy sposób.

Noszenie makijażu w łóżku blokuje te naturalne procesy, co prowadzi do zatykania porów, podrażnień i gromadzenia się martwych komórek skóry, które w przeciwnym razie zostałyby złuszczone

– wyjaśnia dr Indigo, zauważając, że to nocą najlepiej wchłaniają się kremy. Żeby w pełni skorzystać z ich zbawiennego wpływu, należy je nakładać na oczyszczoną skórę.

Tylko zmywając makijaż, możemy pozwolić skórze odpocząć, regenerować się i odżywiać. Tak więc kluczem dla zdrowia skóry nie jest noszenie makijażu lub jego brak, ale właściwe oczyszczanie skóry

ZOBACZ TEŻ: Nie zmywasz makijażu przed pójściem spać? Okulistka pokazuje, co może czekać

Z kolei dermatolog dr Roger Kapoor zwrócił uwagę na to, że są sytuacje, w których jednak makijaż jest niewskazany. Jak wymienił dr Kapoor:

Uważaj w okresach wysiłku fizycznego, który powoduje pocenie się. Podczas długich lotów samolotem suche, recyrkulowane powietrze może odwodnić skórę, co zwiększa prawdopodobieństwo osadzania się makijażu w porach i drobnych zmarszczkach. A w bardzo gorących, wilgotnych lub zimnych i wietrznych warunkach, kiepskiej jakości makijaż może zakłócać naturalną barierę skóry.

Czy makijaż postarza skórę

Makijaż nie będzie szkodził, jeśli będzie dobrze dobrany zarówno do skóry, jak i do warunków, w których przebywamy, takich jak temperatura czy wilgotność otoczenia. Ważne jest, aby stosować środki zapobiegające wysuszaniu skóry i łagodzące wpływ środowiska na cerę i nigdy nie zapominać o wieczornym oczyszczeniu skóry.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Makijaż cery dojrzałej: jak go wykonać? Krok po kroku

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:
poradnikzdrowie.pl - DOBRZE POSŁUCHAĆ. Drogowskazy Eska Rock
O strachu przed edukacją zdrowotną w szkołach. DROGOWSKAZY