Malowanie rzęs - jak malować rzęsy i jak wybrać odpowiedni tusz?

2015-10-07 17:32

Malowanie rzęs to ten element przygotowanie makijażu, który kobiety wykonują najczęściej i najchętniej, ponieważ perfekcyjnie wytuszowane rzęsy błyskawicznie dodają uroku. Lubimy mieć pomalowane, zalotnie lekko podkręcone rzęsy, nawet jeśli idziemy tylko do kiosku. Jak wykonać idealny makijaż rzęs i jakich kosmetyków użyć?

Malowanie rzęs - jak malować rzęsy i jak wybrać odpowiedni tusz?
Autor: Thinkstockphotos.com Jak malować rzęsy?

Spis treści

  1. Jak malować rzęsy?
  2. Malowanie rzęs - co robić, gdy rzęsy się sklejają?
  3. Sprawdź: Jak malować kreski na powiekach?
  4. Malowanie rzęs - co działa na rzęsy?
  5. Kiedy wyrzucić tusz do rzęs?
  6. Malowanie rzęs - nie zapomnij o myciu szczoteczki
  7. Co warto wiedzieć o malowaniu rzęs?

Malowanie rzęs to zabieg, który szybko dodaje urody. Klasycznym wytuszowaniem rzęs można wyprofilować kształt oka, zbudować wokół niego optyczną ramkę. Na tyle wyrazistą, że nie trzeba już używać cieni do powiek ani kredki. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego tuszu do rzęs. Kluczowe znaczenie ma również sposób jego nakładania, bo malowanie rzęs wbrew pozorom nie jest czynnością banalną.

Jak malować rzęsy?

Na pewno nie tak, jak było modnie w latach 60. - kiedy co druga dama obnosiła się z rzęsami mocno posklejanymi, sztywno sterczącymi jak sztachetki w płocie. Sposób malowania rzęs warto dopasować do kształtu oka. Gdy ma tendencję do lekkiego opadania w kącikach, lepiej zrezygnować z tuszowania dolnych rzęs. Ta sama rada dotyczy posiadaczek bardzo długich dolnych rzęs - przez ich mocne wytuszowanie utworzą się pionowe linie, które mogą zniekształcić kształt oka. Dlatego w takim przypadku lepiej ograniczyć się tylko do podkreślenie nasady dolnej linii rzęs i to wyłącznie przez muśnięcia samą kocówką szczoteczki. A co można zrobić, by wydłużyć i pogrubić rzęsy? Przede wszystkim między nakładaniem kolejnych warstw tuszu lekko je przypudrować odrobiną transparentnego pudru sypkiego, który sprawi, że rzęsy pokryją się grubszą warstwą tuszu (co je optycznie wydłuży i pogrubi), a jednocześnie nie będą sklejone.

Malowanie rzęs - co robić, gdy rzęsy się sklejają?

Jeśli po umalowaniu rzęsy są posklejane, rozdziel je specjalną szczoteczką - metalową albo plastikową. Nigdy nie używaj to tego celu szpilki - to bardzo niebezpieczne dla oka. Zaczynając tuszowanie górnych rzęs, trzymaj szczoteczkę tak, by poprzez lekkie poruszenie nią w obie strony sprawić, żeby wszystkie rzęsy, od samej nasady, weszły między włoski szczoteczki. Dopiero wtedy pociągnij ja ku górze. Dzięki temu wszystkie rzęsy dostaną tę sama ilość tuszu. Kocówką szczoteczki  ''wyciągaj'' rzęsy rosnące w kąciku. Zaschnięty tusz możesz uratować dodają do niego kropelkę mleczka do demakijażu oczu. Nie wolno tego stosować w tuszach zawierających kaszmir - będzie się osypywał i kruszył.

Sprawdź: Jak malować kreski na powiekach?

Malowanie rzęs - co działa na rzęsy?

Tusze już dawno przestały tylko barwić rzęsy. Teraz są w stanie je pogrubić, wydłużyć, podkręcić i odżywić. Wszystko dzięki odpowiedniemu doborowi składników. Na wzmocnienie rzęs: witamina E, ceramidy, proteiny kaszmirowe, - na ich odżywienie: keratyna, woski roślinne, pszczele, - nawilżenie i zachowanie sprężystości: prowitamina B5 (panthenol), chitosan, woski roślinne, pszczele, - pogrubienie: związki glinu, cząsteczki jedwabiu, kaszmiru, moheru, - nadanie połysku: silikon - trwałość i przyczepność tuszu: cząsteczki lateksu.

Warto wiedzieć

Kiedy wyrzucić tusz do rzęs?

Okres przydatności do użytku tuszu to zwykle 6 miesięcy. Na opakowaniu znajduje się znak PAO (otwartego słoiczka z liczbą miesięcy, w czasie których trzeba zużyć produkt). Jeśli nie pamiętasz, kiedy tusz został otwarty, przyjrzyj się jego konsystencji – jeśli znacząco się zmieniła, tusz jest suchy, dziwnie pachnie, osypuje się, lepiej go wyrzucić.

Tusze do rzęs to kosmetyki oparte na wodzie, która umożliwia namnażenie się bakterii i innych drobnoustrojów. Data ważności takich preparatów jest zwykle krótka. Ponadto jest to kosmetyk używany w bezpośredniej bliskości oczu, więc jeśli jest przeterminowany, może wyrządzić wiele szkód. Nigdy nie próbuj „odświeżać” tuszu, dolewając doń wody czy płynu do demakijażu.

Malowanie rzęs - nie zapomnij o myciu szczoteczki

Dla Francuzek mycie szczoteczki jest rzeczą oczywistą, my nie robimy tego nigdy. A przynajmniej raz w tygodniu powinna być dokładnie umyta. Tylko w ten sposób usuniesz nadmiar zaschniętego na niej tuszu, zachowasz pierwotny kształt włosia. Dzięki takim zabiegom higienicznym unikniesz tendencji do sklejania i zbytniego obciążania rzęs. Czysta szczoteczka przedłuża także życie mascary - nie wpływa na jego kawalenie się i wysychanie. Pamiętaj o wytuszowaniu rzęs w kącikach, bo nałożenie tuszu tylko na środek nienaturalnie zaokrągli oczy.

Zrób to koniecznie

Co warto wiedzieć o malowaniu rzęs?

  • do zmycia tuszu wodoodpornego zawsze używaj specjalnie przeznaczonych do tego preparatów, w przeciwnym wypadku tusz nie zejdzie do końca i może podrażnić okolicę oczu;
  • po każdym użyciu dokładnie domykaj pojemnik z tuszem, gdyż preparat zawiera lotne olejki, które wyparowują po dłuższym kontakcie z powietrzem;
  • spiralę wkładaj do pojemniczka powoli i delikatnie, by do środka nie wtłaczać powietrza, które przyspiesza wysychanie tuszu;
  • jeżeli nosisz szkła kontaktowe unikaj tuszu, który zawiera cząsteczki pogrubiające i wydłużające - mogą się osypywać.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza