Peeling z cukru. Przepisy na wygładzające peelingi cukrowe

2017-06-29 10:29

Peeling cukrowy od lat jest w czołówce sprawdzonych, domowych kosmetyków. Wszystko dlatego, że jest skuteczny, tani i łatwy w wykonaniu. Peeling z cukru z powodzeniem ściera skórę pozostawiając ją gładką i zaróżowioną. Poznaj domowe przepisy na peeling cukrowy i dowiedz się o jego korzystnym wpływie na skórę.

Peeling z cukru. Przepisy na wygładzające peelingi cukrowe
Autor: Thinkstockphotos.com Peeling z cukru wygładza skórę i poprawia jej koloryt. Wykonywany regularnie pomaga wygładzić powierzchnię skóry, zredukować cellulit i zmarszczki.

Spis treści

  1. Przepis na cukrowy peeling truskawkowy
  2. Przepis na cukrowy peeling bananowy
  3. Przepis na cukrowy peeling z cytryną
  4. Przepis na peeling cukrowy z miodem
  5. Przeciwwskazania do stosowania peelingów cukrowych

Indianki jako peelingu używały papki zrobionej z pumeksu i moczu.

Zalety peelingów znane są już od starożytności. Już w starożytnym Egipcie kobiety ścierały skórę sproszkowanym alabastrem. Zażywały również kąpieli w kwaśnym mleku, zupełnie nieświadomie wykorzystując właściwości kwasu mlekowego. Również w średniowieczu Arabki stosowały złuszczające maseczki, którymi masowały skórę w nadziei, że odzyska swój dawny blask.

Regularny peeling nadaje przede wszystkim gładkości skórze, wyrównuje koloryt, redukuje zmarszczki i widoczność niektórych defektów kosmetycznych. Skóra po peelingu jest odżywiona, zaróżowiona i gładka. Regularne złuszczanie skóry peelingiem pozwala na przykład na dokładniejsza depilację, ułatwia wchłanianie kosmetyków pielęgnacyjnych, zapobiega wrastaniu się włosów.

Celem peelingu jest usunięcie kilku warstw lub całej grubości naskórka. Jednak w przeciwieństwie do peelingów chemicznych, peeling cukrowy jest całkowicie bezpieczny, można go wykonywać w domu mieszając ze sobą popularne kosmetyki i składniki spożywcze.

Wyróżnia się kilka peelingów, a podział zależy od głębokości działania:

  • peeling powierzchniowy - obejmuje jedynie naskórek,
  • peeling średniogłęboki - działa w obrębie naskórka i górnej warstwy skóry,
  • peeling głęboki - działa w głębszych warstwach skóry.

Peelingi dzielą się także ze względu na stosowane środki złuszczające:

  • peeling mechaniczny - to na przykład peeling solny lub cukrowy,
  • peeling chemiczny - wykorzystuje działanie np. kwasów roślinnych.

Przepis na cukrowy peeling truskawkowy

Składniki:

Przygotowanie: rozgnieć truskawki widelcem, a następnie zmieszaj z cukrem i oliwą. Masuj peelingiem twarz lub ciało. Jeśli będzie zbyt gęsty, dodaj oliwy. Do zbyt rzadkiego dodaj cukru

Przepis na cukrowy peeling bananowy

Składniki:

Przygotowanie: dojrzałe banany rozgnieć widelcem i zmieszaj z cukrem. Na koniec dodaj olejek jojoba i dokładnie wymieszaj. Peelingiem gruboziarnistym masuj ciało (z wyjątkiem twarzy), a na koniec opłucz skórę letnią wodą. Jeśli peeling ściera zbyt mocno, do mieszanki dołóż dodatkowego banana.

Przepis na cukrowy peeling z cytryną

Składniki:

  • szklanka gruboziarnistego cukru,
  • 2 łyżki skórki z cytryny,
  • łyżka soku z cytryny,
  • 2-3 łyżki oleju kokosowego.

Przygotowanie: umyj cytrynę i zetrzyj z niej skórkę, a następnie wyciśnij sok. Do miseczki dodaj cukier, olej kokosowy (nie rozpuszczony) oraz sok i skórkę z cytryny. Wszystko dokładnie wymieszaj do uzyskania gęstej masy. Pachnący peeling nakładaj na ciało i masuj okrężnymi ruchami, aż skóra będzie gładka i miękka. Następnie umyj ciało letnią wodą, nie musisz dodatkowo używać kremu lub balsamu. Zmień proporcje, jeśli peeling okaże się zbyt gęsty (dodaj oleju kokosowego) lub zbyt rzadki (dodaj cukru).

Przepis na peeling cukrowy z miodem

Składniki:

  • 1/4 szklanki sypkiego cukru,
  • duża łyżka miodu,
  • łyżeczka ciepłej oliwy.

Przygotowanie: wsyp cukier do miseczki i dodaj miód. Podgrzej odrobinę oliwy, pamiętaj, by nie była zbyt gorąca. Jeśli twoja skóra źle reaguje na ciepło (czerwieni się), ten krok możesz całkowicie pominąć. Masuj peelingiem skórę twarzy, zwracając szczególną uwagę na nos i zagłębienia przy nosie, brodę, czoło i okolice brwi, gdzie często wrastają włoski. Omijaj oczy i staraj się, by mieszanka nie dostała się w ich okolice.

Przeciwwskazania do stosowania peelingów cukrowych

Pomimo, że peeling cukrowy jest jednym z łagodniejszych peelingów, niektórzy nie powinni go stosować. Przeciwwskazaniem do wykonywania tego typu peelingu są przede wszystkim wszelkie choroby i uszkodzenia skóry. Cukier może je dodatkowo podrażnić i zaognić rany.

Odradza się stosować peeling cukrowy w przypadku występowania stanów zapalnych skóry oraz opryszczki. Poważnym przeciwwskazaniem jest trądzik różowaty i zbyt wrażliwa skóra. Peelingu cukrowego nie powinny również stosować osoby, które są uczulenie na którykolwiek z zastosowanych w mieszance składników. Mogą je natomiast z powodzeniem zastąpić bezpiecznymi produktami.

Zaleca się regularne stosowanie peelingów cukrowych:

  • 2-3 razy w tygodniu - osoby ze skórą tłustą i skórą mieszaną,
  • raz w tygodniu - osoby ze skórą normalną, niesprawiającą problemów,
  • raz na dwa tygodnie - osoby ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień.

Bibliografia: Renata Dawid-Pać, Sebastian Kuczyński, Agnieszka Sakowicz, Joanna Cis, Gerard Nowak, Ziołowa księga urody, Wydawnictwo Publicat.