Olej z pestek (nasion) malin - naturalna pielęgnacja wrażliwej i suchej skóry

2017-04-03 13:54

Olej z pestek malin otrzymywany jest w wyniku tłoczenia pestek (nasion) malin. Ma lekką konsystencję, dobrze się wchłania, skórę pozostawia delikatnie nawilżoną i sprężystą. Olej z pestek malin stosuje się najczęściej w pielęgnacji twarzy, skóry wrażliwej, alergicznej i suchej. Dowiedz się, jakie właściwości ma olej z pestek malin i jak go stosować.

Olej z pestek malin
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Olej z pestek malin - właściwości
  2. Czego nie wiesz o dzikich leśnych owocach?
  3. Olej z pestek malin - zastosowanie w kosmetyce
  4. Jak stosować olej z pestek malin?

Olej z pestek malin (wytłaczany na zimno) na rynku kosmetycznym dostępny jest w postaci filtrowanej, surowej, niefiltrowanej, z osadem owocowym. Olej ma charakterystyczny zapach, przypominający nieco oliwę z oliwek. Po nałożeniu na skórę aromat utlenia się i traci intensywność. Olej z pestek malin ma lekką, aksamitną konsystencję i ciemny brunatno-żółty kolor. Nie barwi skóry, szybko się wchłania. Po aplikacji skóra jest wyraźnie natłuszczona i uelastyczniona.

Olej z pestek malin - właściwości

Olej z pestek malin pełni funkcję naturalnego filtra przeciwsłonecznego absorbującego promieniowanie UVB. Nie ma on jednak określonego faktora SPF i nie może być traktowany jako wyłączna ochrona skóry podczas opalania lub dużej ekspozycji na słońce. Kosmetyki wzbogacone olejem z pestek malin mogą wspomagać ochronę przeciwsłoneczną w pielęgnacji skóry osób niestosujących filtrów UV.

Olej zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak Omega-3 i Omega-6. Nie są one produkowane przez organizm i muszą być dostarczane w postaci pożywienia lub w produktach kosmetycznych. Kwasy te odpowiadają za odpowiednie nawilżenie skóry oraz zwiększają penetrację składników aktywnych wgłąb skóry. Hamują produkcję melaniny, która powoduje powstawanie nieregularnych przebarwień, mają również działanie lekko rozjaśniające.

Olej z pestek malin wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Zawiera witaminę E w postaci alfa-tokoferolu i gamma-tokoferolu, jak również karotenoidy i flawonoidy, które zwalczają wolne rodniki. Składniki te mają też działanie antyseptyczne i przeciwbakteryjne. Olej działa łagodząco, sprzyja gojeniu ran i redukuje rumień. Wzmacnia barierę lipidową naskórka, zwiększa nawilżenie, elastyczność i reguluje pracę gruczołów łojowych.

Czego nie wiesz o dzikich leśnych owocach?

Olej z pestek malin - zastosowanie w kosmetyce

Olej z pestek malin stosuje się w pielęgnacji skóry podrażnionej, skłonnej do alergii i przesuszonej. Wspomaga również produkcję elastyny i kolagenu, co wraz z właściwościami antyoksydacyjnymi i rozjaśniającymi, sprawia, że olej może być stosowany także w pielęgnacji cery dojrzałej. Nie zatyka porów, ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne oraz wysoką zawartość witaminy A i witaminy E, dlatego może być stosowany przez osoby z problemami skórnymi oraz skłonnością do powstawania zaskórników i wyprysków.

Olej z pestek malin może być stosowany na dzień i na noc oraz jako baza pod makijaż. Może być nakładany w okolice oczu, jednak jest to produkt pochodzenia naturalnego, a reakcje alergiczne stanowią kwestię indywidualną. Przed pierwszą aplikacją zalecane jest wykonanie testu na małym fragmencie skóry. Olej można łączyć z żelem hialuronowym tworząc tym samym dwufazowy nawilżacz. Składniki należy łączyć wlewając i mieszając je w zagłębieniu dłoni lub aplikując olejek, a po upływie 20 minut nakładając warstwę żelu.

Olej może stanowić wzbogacający dodatek do innych kosmetyków, takich jak kremy do twarzy (zwiększa ich własności antyoksydacyjne), balsamy do ciała i maski w proszku. Olejek dodajemy do produktów kosmetycznych zaraz przed ich aplikacją na skórę.

To ci się przyda

Jak stosować olej z pestek malin?

Olej z pestek malin być stosowany samodzielnie lub rozcieńczany innymi olejami. Po przetarciu twarzy, szyi lub dekoltu hydrolatem, należy rozgrzać kilka kropli między palcami i aplikować na czystą i wilgotną skórę wklepując lub wmasowując okrężnymi ruchami aż do wchłonięcia.