Perfumy. Jak zrobić własne, naturalne perfumy? Łatwy przepis

2016-02-08 16:07

Żaden składnik kosmetyczny nie jest tak pożądany i doceniany jak olejki eteryczne. Dzięki skondensowanym zapachom zamkniętym w niewielkiej buteleczce możesz skomponować własne, naturalne perfumy. Zaletą naturalnych perfum w kremie jest przede wszystkim cena i bezpieczeństwo (są hipoalergiczne), a także trwała woń zapachu.

Perfumy. Jak zrobić własne, naturalne perfumy? Prosty przepis
Autor: Thinkstockphotos.com Naturalne perfumy w kremie nie drażnią skóry i pachną bardzo naturalnie. Nałożone na skórę stapiają się z naturalnym zapachem ciała.

Spis treści

 1. Czego potrzebujesz do zrobienia własnych perfum?
 2. Jak zrobić własne perfumy?
 3. Jaki olejek eteryczny dodać do perfum?

Zastanawiasz się czasami, dlaczego większość perfum szybko wyparowuje ze skóry, traci zapach lub uczula? Dzieje się tak za sprawą związków chemicznych zawartych w perfumach, a także silnie drażniącego alkoholu. Alergicy i osoby, które cenią sobie trwałość zapachu, mogą korzystać z naturalnych perfum o stałej konsystencji. Perfumy w kremie nie wymagają dodawania żadnych konserwantów, są lekkie, trwałe i nie drażnią skóry. Tłusta konsystencja długo pozostaje na powierzchni skóry, która wydziela ciepło i dodatkowo wzmacnia nutę zapachu.

Przygotowanie własnych perfum jest również bardzo przyjemnym i ciekawym sposobem na spędzanie czasu. Cała operacja trwa zaledwie kilkanaście minut i po tym czasie można już cieszyć się gotowym kosmetykiem.

Czego potrzebujesz do zrobienia własnych perfum?

Składniki:

*Wszystkie składniki znajdziesz w sklepach internetowych z półproduktami kosmetycznymi, w sklepach ze zdrową żywnością, sklepach zielarskich.

Jak zrobić własne perfumy?

 1. W niewielkim garnku rozpuść wosk pszczeli i dodaj do niego olej jojoba.
 2. Miksturę przelej do zamykanego pojemniczka (może to być opakowanie po balsamie do ust lub po próbkach kosmetycznych). Do mieszanki dodaj wybrane olejki eteryczne.
 3. Zwróć uwagę na to, aby wosk był ostudzony, w przeciwnym razie całość się zważy.

*Uważnie obserwuj kosmetyk - po przelaniu do pojemniczka bardzo szybko zastyga.

To ci się przyda

Perfumy nakładaj palcami w miejscach, w których ciało wydziela ciepło, pulsuje krew. Aby zapach miał szansę się rozwinąć, aplikuj perfumy na przeguby dłoni, szyję, kark, dekolt, miejsce pomiędzy piersiami i tuż pod nimi, zgięcia łokci i kolan. Zapach perfum powinien połączyć się z naturalnym zapachem skóry. Staraj się również aplikować perfumy zanim założysz na siebie ubranie.

Jaki olejek eteryczny dodać do perfum?

Olejki eteryczne to silnie skondensowane zapachy, które należy rozcieńczać. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z olejkami, dodawaj ich mniej i w razie potrzeby zwiększaj ilość, by zintensyfikować zapach. Olejki mogą działać na skórę drażniąco, dlatego należy ostrożnie je dawkować. Rozcieńczanie olejków odpowiednim składnikiem spowoduje, że zapach zyska na trwałości. Olejki możesz stosować osobno lub mieszać ze sobą. Najpierw jednak upewnij się, czy ulubiony zapach pasuje do naturalnego pH twojej skóry.

Najpopularniejsze i najbardziej ''bezpieczne''' olejki eteryczne, które możesz dodawać do kosmetyków:

 • olejek lawendowy,
 • olejek ze słodkiej pomarańczy,
 • olejek z drzewa sandałowego,
 • olejek patchouli,
 • olejek z trawy cytrynowej,
 • olejek bergamotkowy,
 • olejek kardamonowy,
 • olejek jaśminowy.

Artykuł jest opracowaniem fragmentu książki Adiny Grigore ''Szczęśliwa skóra'', wyd. Galaktyka (2015 r.)