SKÓRA WRAŻLIWA - jak o nią dbać
Czerwone plamki, pieczenie, swędzenie, drobne krostki - to reakcja skóry wrażliwej na nowy kosmetyk albo zmianę wody. Problem skóry wrażliwej ma dziś prawie połowa kobiet i mężczyzn. Nie ma wyjścia - trzeba nauczyć się z taką cerą żyć i tak ją pielęgnować, by nie prowokować kolejnych podrażnień.
Spis treści
- Skóra wrażliwa czy alergiczna?
- Skóra wrażliwa czy naczynkowa?
- Co pomaga skórze wrażliwej
- Jeśli masz skórę wrażliwą i skłonną do podrażnień:
A to jest jest dość trudne, bowiem wrażliwa skóra nie toleruje chlorowanej wody, silnie działających kosmetyków i gwałtownych zmian temperatury. Z badań prowadzonych na zlecenie firm kosmetycznych wynika, że wrażliwych nieustannie przybywa. I to niezależnie od tego, czy wcześniej ich cera była sucha, mieszana czy tłusta.
Skóra wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych zachowuje się zupełnie inaczej niż normalna. Swędzi, piecze, jest napięta. Szybko pojawia się zaczerwienienie, a nawet wysypka. To dlatego, że doszło do zaburzenia mechanizmów obronnych. Najczęściej wynika to z niedostatecznej wilgotności naskórka oraz uszkodzenia ochronnej warstewki hydrolipidowej przez preparaty, które zmieniają jej kwaśny odczyn na zasadowy. Reakcja skóry wrażliwej jest błyskawiczna i podrażnienia pojawiają się natychmiast po zetknięciu z wywołującymi je substancjami.Do niedawna uważano, że tak zachowuje się jedynie skóra sucha, natomiast tłusta i mieszana są bardziej odporne. Tymczasem nadwrażliwość i skłonność do podrażnień jest od tego niezależna. Sucha skóra pod wpływem drażniących substancji dodatkowo się przesusza, piecze, pojawiają się na niej niewielkie, czerwone plamki. Mieszana i tłusta także piecze, łuszczy się, bywa, że występują duże plackowate zaczerwienienia. Zwykle bardziej wrażliwą skórę mają osoby o jasnej karnacji i o jasnych lub rudych włosach.
Skóra wrażliwa czy alergiczna?
Reakcje skóry wrażliwej są błyskawiczne, alergicznej - opóźnione. Właśnie to pozwala je od siebie odróżnić. Zmiany na skórze alergicznej występują po 12-72 godzinach od zetknięcia z substancją drażniącą. Alergia jest chorobą wynikającą z braku odporności nie tylko skóry, ale całego organizmu. U uczuleniowców pojawia się rumień, wysypka, silne łuszczenie. Objawy te może wywołać każda substancja organiczna i nieorganiczna. Zmiany na skórze prowokowane są nie tylko przez kosmetyki, ale też jedzenie, pyłki roślin, odchody roztoczy, sierść zwierząt, substancje chemiczne. Taka skóra zwykle źle znosi składniki naturalne, niewskazane dla niej są więc kosmetyki z wyciągami roślinnymi czy pochodzenia zwierzęcego.Z powodu opóźnionej reakcji niełatwo jest znaleźć drażniący skórę alergen, dlatego leczenie jest długotrwałe, skomplikowane i wymaga nie tylko zmiany kosmetyków, ale również specjalistycznej terapii farmakologicznej.
Skóra wrażliwa czy naczynkowa?
Choć skóra naczynkowa jest bez wątpienia (nad)wrażliwa, a na skórze wrażliwej, podobnie jak na naczynkowej, pojawiają się zaczerwienienia, to jednak pojęcia te nie są tożsame. Cera naczynkowa staje się zaczerwieniona pod wpływem działania czynników zewnętrznych, m. in. niekorzystnych warunków atmosferycznych: mrozu, wiatru, zmian temperatury. Źle działa również na nią klimatyzowane powietrze. Charakterystyczna dla cery naczynkowej jest też teleangiektazja, czyli popękane naczynka.
Uszkodzenie mechanizmów obronnych skóry może mieć wiele przyczyn. Niektóre są od nas niezależne, a za inne sami ponosimy winę. Duży wpływ na nadwrażliwość skóry ma coraz większe zanieczyszczenie środowisk, przebywanie w nagrzanych pomieszczeniach, klimatyzacja i stresy. Także opalanie, palenie papierosów i przebywanie w towarzystwie osób palących. Do uszkodzenia warstwy hydrolipidowej skóry przyczynia się też jej niewłaściwa pielęgnacja, gwałtowne zmiany temperatury, wiatr, chlorowana woda oraz detergenty znajdujące się w proszkach i płynach do płukania.
Co pomaga skórze wrażliwej
Przede wszystkim nawilżanie - z zewnątrz i od środka - oraz odbudowanie jej warstwy ochronną. Codziennie pij dwa litry wody; szklankę niegazowanej wody mineralnej wypijaj na czczo, zaraz po przebudzeniu. Zimą stosuj tłuste kremy, które utworzą na skórze film ochronny, a latem smaruj ją kremami z filtrami przeciwsłonecznymi. Zanim kupisz nowy kosmetyk, poproś o jego próbkę i wykonaj próbę uczuleniową. Posmaruj się nim za uchem lub na przedramieniu. Jeśli nie pojawi się wysypka lub zaczerwienienie, krem możesz bez obaw stosować. Pamiętaj, że przy skórze wrażliwej nie można eksperymentować z kosmetykami. Najlepiej trzymać się już sprawdzonych, mimo że nowości bardzo kuszą.
Podczas porannego mycia twarzy stosuj wodę w sprayu, mineralną lub napary z rumianku czy lipy. Możesz też w ogóle zrezygnować z wody i oczyszczać cerę mleczkiem lub śmietanką, a następnie przecierać tonikiem. Jego nadmiar delikatnie usuń ręcznikiem papierowym lub chusteczką.
Przy wyborze kremu do twarzy kieruj się zasadą, że im mniej w nim składników czynnych, konserwantów, substancji barwiących i zapachowych, tym lepiej. Kosmetyk dla ciebie powinien zawierać kwasy tłuszczowe, ceramidy, witaminę E, pantenol, wodę termalną, kwas hialuronowy, wyciągi z rumianku, melisy czy ogórecznika lekarskiego. Substancje te wzmacniają naskórek, uszczelniają warstwę hydrolipidową i łagodzą podrażnienia. Krem wklepuj delikatnie, starając się nie naciągać skóry. W ciągu dnia nawilżaj twarz, spryskując ją wodą w sprayu.
Skóra wrażliwa zwykle źle znosi kolorowe kosmetyki. Znajdujące się w nich substancje chemiczne, np. chrom czy nikiel, mogą podrażniać. Takie osoby powinny stosować podkłady, tusze, cienie czy szminki przeznaczone specjalnie do wrażliwej skóry.
By usunąć makijaż oraz oczyścić skórę twarzy z kurzu i tłuszczu, stosuj łagodzące mleczka kosmetyczne. Nakładaj je grubą warstwą, a potem delikatnie zbieraj wacikiem. Następnie przetrzyj cerę bezalkoholowym tonikiem. Do demakijażu oczu używaj preparatów bez konserwantów, o neutralnym pH i lekko tłustej konsystencji.
Mycie wrażliwej skóry nie jest proste. Nie można przecież do oczyszczania całego ciała używać wody mineralnej lub przegotowanej. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich preparatów myjących. Muszą one nawilżać i łagodzić podrażnienia, zapobiegać uszkadzaniu warstwy hydrolipidowej naskórka oraz zachowywać kwaśny odczyn skóry. Jeśli lubisz się kąpać, unikaj pieniących się i pachnących płynów, za to wlewaj do wody natłuszczające oliwki lub olejki (np. migdałowy) przeznaczone do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej.
Jeśli masz skórę wrażliwą i skłonną do podrażnień:
- nie myj twarzy wodą z kranu
- nie stosuj kosmetyków o pH ponad 5,5 lub zawierających dużo substancji aktywnych (retinolu, kwasów owocowych, wit. C i alkoholu)
- nie używaj też mydeł o odczynie zasadowym, środków silnie pieniących (np. płynów do kąpieli), mocno ścierających peelingów, kosmetyków z konserwantami
- unikaj gwałtownych zmian temperatury, mycia w bardzo zimnej albo gorącej wodzie oraz wychodzenia na mróz czy słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia.
miesięcznik "Zdrowie"