Masło z mango - właściwości pielęgnacyjne, zastosowanie w kosmetyce
Masło z mango tłoczone jest z pestek owoców mango. Polecane jest do pielęgnacji i nawilżania wszystkich rodzajów skóry, a także włosów. Za pomocą tego naturalnego kosmetyku można stworzyć domowe kremy i balsamy.
Spis treści
- Masło z mango - skład i właściwości
- Masło z mango - zastosowanie w kosmetyce
- Domowe kosmetyki z masłem z mango
Masło z mango tłoczone jest z pestki mango indyjskiego, czyli Mangifera Indica. To drzewo dające jajowate owoce o słodkim, żółtym miąższu, będące charakterystycznym składnikiem kuchni indyjskiej. W sztuce kulinarnej pestka mango jest nieprzydatna, jednak tłoczone z niej masło jest wykorzystywane w kosmetyce. Masło z mango tłoczone jest na zimno i sprzedawane w postaci rafinowanej i nierafinowanej.
Rafinowane masło jest kremowe, białe i praktycznie bezzapachowe, a nierafinowane ma lekko żółte zabarwienie i delikatny zapach. W sklepach internetowych masło z mango można zamówić już za 10 zł (za ok. 50 g).
Nierafinowane i organiczne masło z mango jest minimalnie droższe, ok. 15 – 20 zł (za 50 g). Jego zaletą jest też wytrzymałość. Przechowywane w lodówce lub przynajmniej w miejscu zacienionym i nie wystawionym na działanie promieni słonecznych i źródeł ciepła, może służyć nam przez lata. Temperatura topnienia masła to 26 – 38 °C, powinno więc zachować stan stały w temperaturze pokojowej.
Masło z mango - skład i właściwości
Masło z mango składa się w 40-50% z kwasu oleinowego – nienasyconego kwasu tłuszczowego omega – 9, oraz z kwasów nasyconych, takich jak kwas stearynowy i palmitynowy. Kwas oleinowy jest klasycznym składnikiem kosmetyków nawilżających, uzupełnia płaszcz lipidowy skóry i regeneruje ją. Kwas stearynowy ma z kolei funkcję stabilizującą i przedłuża trwałość kosmetyku.
W maśle z mango znajdują się rownież witamina A, witamina C, witamina E, witamina K i witamina B oraz polifenole. Witaminy A, C i E to tzw. „witaminy młodości”, ponieważ działają przeciwutleniająco, wspomagają syntezę kolagenu oraz regenerację naskórka. Witamina K ma działanie przeciwzapalne. Z witamin z grupy B, w maśle z mango znajdują się niewielkie ilości witamin B1, B2, i B12. Jeśli chodzi o polifenole, czyli przeciwutleniacze zwalczające wolne rodniki, masło zawiera mangiferynę oraz kwercytynę. Związki te chronią komórki, działają przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie.
Masło z mango jest doskonałe do nawilżania skóry, zmiękcza ją i zatrzymuje w niej wodę, tworząc na skórze warstwę opóźniającą jej parowanie. Dodatkowo wpływa regenerująco na naskórek, pomaga w walce z rozstępami, koi skórę podrażnioną i przesuszoną oraz przyspiesza gojenie ran. W związku z tym warto je stosować łagodząco na podrażnienia słoneczne, na pękającą skórę pięt czy spierzchnięte usta.
Masło z mango - zastosowanie w kosmetyce
Masło z mango ma kremową konsystencję, łatwo się rozprowadza i szybko się wchłania. Można stosować je samodzielnie zamiast balsamu do ciała, a także wcierać w partie ciała szczególnie narażone na podrażnienia i pękanie – np. pięty i usta. Jego zaletą jest przede wszystkim uniwersalność – nie zatyka porów, a właściwości regenerujące sprawiają, że nadaje się do łagodzenia objawów łuszczycy i egzemy.
Do kremów do twarzy i preparatów do włosów można dodać do 5% masła. W dowolnej ilości mieszać je z balsamami do ciała.
Sprawdzi się też w pielęgnacji skóry dojrzałej, dzięki wysokiej zawartości witaminy A, opóźniającej procesy starzenia. Masło stosuje się również w codziennej pielęgnacji włosów, regularnie stosowane na końcówki wygładzi je i wzmocni. W składach kosmetyków dostępnych na rynku drogeryjnym masło z mango występuje w składzie jako Mangifera Indica. Najczęściej wykorzystuje się je w kremach i balsamach o właściwościach nawilżających i łagodzących.
Domowe kosmetyki z masłem z mango
Masło z mango możemy wykorzystać do produkcji domowych, organicznych kosmetyków i wprowadzić ten składnik do codziennej pielęgnacji ciała. Czyste masło z mango doskonale nawilża skórę. Masło rafinowane nie ma zapachu, można więc łączyć je z olejkami eterycznymi lub olejkami naturalnymi, których zapach lubimy, a które dodatkowo wzbogacą domowy kosmetyk. Masło z mango możemy łączyć też z innymi masłami, aby jeszcze lepiej wykorzystać ich naturalne właściwości.
- Przepis na balsam do ciała z masłem z mango
Zmieszaj masło z mango i masło kakaowe w proporcjach 1:1 i dodaj olej kokosowy w takiej ilości, żeby zbytnio nie rozrzedzić kosmetyku. Olej kokosowy można zamienić na olej jojoba lub olej marula. Włóż balsam do lodówki i poczekaj aż stężeje. Gotowy balsam może być stosowany na skórę całego ciała. Pamiętaj jedynie, aby przechowywać kosmetyk w suchym i chłodnym miejscu.
- Przepis na odżywczą kąpiel z masłem z mango
Masło z mango wraz z ulubionym olejkiem eterycznym dodaj do kąpieli lub do wody podczas moczenia dłoni i stóp. Tak przygotowana kąpiel zmiękczy skórę i zostawi na niej ochronną warstwę.
- Przepis na peeling z masłem z mango
Zmieszaj masło z mango z brązowym cukrem i dodaj kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Peeling możesz wykorzystać zarówno w pielęgnacji ciała (ud, brzucha, pośladków), ale także w regularnym złuszczaniu stóp.
- Balsam do ust z masłem z mango
Masło z mango zmieszaj z masłem kakaowym w proporcjach 2:1, dodaj odrobinę wosku pszczelego i przełóż do zużytego pojemnika po pomadce.
Ciekawe zastosowania masła z mango
Masło z mango ma wiele zastosowań. Można je używać w pielęgnacji dziecięcej skóry, nawet na odparzenia pod pieluszką. Masło stosowane jest również w łagodzeniu swędzenia skóry i po ukąszeniach owadów. Nie tylko łagodzi swędzenie, ale także regeneruje skórę w miejscu, gdzie powstały niewielkie ranki. Masło z mango stosowane jest również jako środek łagodzący na zakwaszenie mięśni.