Kosmetyki antysmogowe: jak działają i jakie składniki zawierają?
Kosmetyki antysmogowe mają zapobiegać problemom ze skórą, powstałym nas skutek przebywania na powietrzu pełnym zanieczyszczeń. Wiszący nad miastem smog to bowiem nie tylko zagrożenie dla płuc i serca, ale także dla skóry. Stąd pomysł na kosmetyki antysmogowe - produkty, które mają ograniczyć skutki miejskiego stresu. Sprawdź, jakie kosmetyki przeciwko zanieczyszczeniom środowiska zawierają składniki i jak działają!
Spis treści
- Czarne złoto w kosmetykach antysmogowych
- Kosmetyki antysmogowe - detoks dla skóry
- Czy kosmetyki antysmogowe rzeczywiście działają?
Kosmetyki antysmogowe mają chronić skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi zanieczyszczeniem środowiska pyłami przemysłowymi i spalinami. Zanieczyszczenia te prowadzą do powstania wolnych rodników, które uszkadzają naturalną barierę ochronną skóry i hamują dopływ do niej tlenu. Powodują również wzrost pigmentacji i powstawanie przebarwień, zmarszczek, obniżają poziom witamin w skórze, nasilają kruchość naczyń krwionośnych.
Warto dodać, że nie tylko smog przyspiesza tempo starzenia się skóry - determinują je geny, ale często – choć nie zawsze świadomie – znacznie sami przyspieszamy ten proces. Za największe zagrożenie uważa się promieniowanie ultrafioletowe. Słońce oskarżane jest o to, że powoduje wysuszenie i pogrubienie naskórka, wywołuje też stres oksydacyjny – wyzwala wolne rodniki, które niszczą włókna kolagenu i elastyny i mogą niekorzystnie zmieniać DNA skóry. A jednak nawet latem, przebywając w mieście, nie zawsze stosujemy kosmetyki z filtrami ochronnymi – tak, jakby słońce było tu mniej niebezpieczne niż na plaży, choć przecież promienie odbite od murów bombardują skórę ze zwiększoną siłą. Nie bez znaczenia dla urody jest też tempo miejskiego życia, które często powoduje, że brak nam czasu na przygotowanie zdrowego posiłku, na odpowiednio długi sen czy na relaks niezbędny, by odreagować codzienny stres. Dlatego mieszkając w mieście, powinnyśmy szczególnie starannie dbać o skórę i sięgać po kosmetyki, które będą neutralizować zagrożenia płynące ze środowiska. Do takich zaliczać się mają kosmetyki antysmogowe.
Czytaj też: Jak chronić się przed smogiem?
Czytaj też: Smog - jak powstaje? Wpływ smogu na zdrowie
Czytaj też: Benzo(a)piren w powietrzu - wpływ na organizm człowieka
Czarne złoto w kosmetykach antysmogowych
Aktywny węgiel bardziej kojarzy się z różnymi dziedzinami przemysłu, ewentualnie z farmacją, ale nie z kosmetykami. Tymczasem stał się niekwestionowanym kosmetycznym hitem ostatnich miesięcy. Okazuje się bowiem, że działa jak gąbka: przyciąga dodatnio naładowane toksyny i łączy się z nimi, ułatwiając w ten sposób oczyszczanie skóry. A to nie wszystko. Aktywny węgiel hamuje także przyleganie do skóry cząsteczek zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu, zwęża pory, stymuluje proces odnowy komórkowej, ma również właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, a nawet rozjaśniające. W dodatku może być bez obaw stosowany przez alergików, ale szczególnie jest polecany do cery trądzikowej i tłustej. Te wyjątkowe właściwości oczyszczające węgla znalazły zastosowanie w żelach myjących, mydłach, peelingach, czyli kosmetykach przeznaczonych do spłukiwania wodą. Najważniejszą zasadą pielęgnacji skóry narażonej na miejskie zanieczyszczenia jest bowiem jej perfekcyjne oczyszczenie. Ale żeby skóra mogła wykorzystać także inne zalety węgla, musi on pozostać na niej przynajmniej kilka minut, a ten warunek spełniają np. maseczki na jego bazie.
Przepis na maseczkę z aktywnego węgla znajdziesz pod tym linkiem
Kosmetyki antysmogowe - detoks dla skóry
Niezbędnym składnikiem "miejskich" kosmetyków są antyutleniacze. Wiele substancji spełnia to zadanie – m.in. polifenole, flawonoidy, koenzym Q10, cynk, selen – ale do najsilniejszych należą witaminy C i E. Witamina C, nazywana wymiataczem wolnych rodników, jest dla producentów kosmetyków trudnym sojusznikiem. W swojej czystej postaci (kwas askorbinowy) jest bardzo niestabilna, wrażliwa na światło i temperaturę (utlenia się i traci swoje właściwości). Dlatego często zastępowana jest przez pochodne, głównie estry kwasu askorbinowego, które są bardziej stabilne, odporniejsze na światło i tlen. Kupując kosmetyk z witaminą C, dobrze jest więc zwrócić uwagę, jaką formę tej witaminy zawiera. Witamina E natomiast potrafi przerwać reakcję wolnorodnikową i zatrzymać proces destrukcji komórek. Ale tę właściwość mają tylko te kosmetyki, w których stężenie witaminy E wynosi od 1,5 do 3% – przy niskich stężeniach może ona pełnić jedynie rolę ochronną w stosunku do innych składników kosmetyku. Warto więc wyrobić w sobie nawyk czytania etykiet. Dobrze też wiedzieć, że witamina C ma zdolność regenerowania witaminy E do aktywnej antyoksydacyjnej formy, dlatego kosmetyk zawierający obie te witaminy będzie lepiej chronił przed wolnymi rodnikami. Po kosmetyki z antyoksydantami należy sięgać rano, by w ciągu dnia zabezpieczały skórę przed czynnikami wyzwalającymi wolne rodniki i w miarę możliwości na bieżąco je neutralizowały. Im więcej takich "ochroniarzy", tym lepiej – serum i krem nawilżający z antyutleniaczami (koniecznie zawierający też filtry przeciwsłoneczne), witaminowy podkład, szminka. Natomiast wieczorem, po oczyszczeniu skóry, przyda się jej porcja kosmetyków bogatych w składniki regenerujące i stymulujące ją do odnowy – retinol, peptydy, alantoinę, kwasy omega.
Czytaj też: Maska antysmogowa do biegania - co daje i kiedy jej używać?
Czytaj też: Oczyszczanie twarzy bez podrażnień
Czytaj też: Zatrucie metalami ciężkimi - objawy, przyczyny, leczenie
Czy kosmetyki antysmogowe rzeczywiście działają?
Kosmetyki antysmogowe pojawiły się na rynku na skutek coraz większej świadomości Polaków, związanej z zanieczyszczeniem powietrza - każdego roku zimą przez wiele dni serwisy informacyjne podają zatrważające liczby dotyczące przekroczenia norm zawartości w powietrzu szkodliwych substancji.
Te substancje - m. in. dwutlenek siarki, metale ciężkie, tlenek azotu - powodują na naszej skórze wypryski, egzemę, przyspieszają starzenie się skóry. Z kolei kosmetyki przeciwko zanieczyszczeniom zawierają składniki, które te procesy powstrzymują.
Nie można więc powiedzieć, że kosmetyki przeciwko smogowi są nieskuteczne, jednak ta ich skuteczność nie będzie się niczym różniła od innych kremów, które posiadają te same składniki, ale nie noszą modnej nazwy "kosmetyków antysmogowych"
miesięcznik "Zdrowie"